Symulator komunikacji miejskiej

Symulator komunikacji miejskiej
e-suplement
Chyba nikt z nas nie lubi czekania na spóźniający się autobus lub mozolnego pokonywania zakorkowanych ulic. Zastanawialiście się kiedyś jakby to było, gdybyście to Wy mieli okazję do zarządzania transportem publicznym? Jeśli odpowiedzieliście sobie na to pytanie twierdząco, to czym prędzej zapoznajcie się z nowym tytułem z serii gier Świat Symulatorów, traktującym o komunikacji miejskiej.

Pozycja ta to nic innego jak połączenie symulacji i całkiem rozbudowanej gry strategicznej, w której głównym celem jest zaprojektowanie, wybudowanie i umiejętne nadzorowanie całości komunikacyjnej struktury. W naszych kompetencjach leży kontrola nad kompleksowym rozwojem sieci dróg oraz systemu transportu publicznego. Ten drugi obejmuje zarówno układ szlaków przejazdu autobusów i tramwajów, jak i przebieg tras metra oraz ścieżek rowerowych. Całość infrastruktury drogowej można w dowolny sposób modyfikować, należy jednak pamiętać o tym, by czynić to z głową.

Nierzadko może się bowiem zdarzyć sytuacja, w której trzeba będzie zastanawiać się, skąd wziąć fundusze na modernizację dróg, bądź ulepszenie danego aspektu systemu komunikacyjnego. Jak powszechnie wiadomo, pieniądze na drzewach nie rosną, wobec czego pozostanie nam pozyskiwanie ich z nieco innych źródeł. Zgromadzenie środków finansowych nie jest wbrew pozorom trudne - jeśli będziecie umiejętnie operować wysokością cen miejskich biletów, bądź opłat parkingowych, wasza kasa szybko napełni się gotówką, którą spożytkujecie na ulepszanie swojego dzieła.

Bardzo cieszą różne opcje dochodzenia do upragnionego celu. Przykładowo, aby pozbyć się korków na głównych ulicach miast, można skorzystać z kilku środków, np. wybudowania sieci mniejszych dróg bądź dużych obwodnic albo odpowiedniego ustawienia systemu sygnalizacji świetlnej, pozwalającego na rozładowanie wzmożonego ruchu ulicznego nieco mniej bolesnym dla budżetu kosztem.

Do dyspozycji graczy oddano całkiem rozbudowaną kampanię składającą się z kilkunastu misji. Wraz z postępami i rozwojem naszych menedżerskich umiejętności, stopniowemu zwiększeniu ulega poziom trudności rozgrywki. Główny moduł gry oferuje całkiem zróżnicowane zadania, poczynając od konieczności stworzenia prostego układu drogowego, a skończywszy na opracowaniu przemyślanej strategii dla istnej transportowej pajęczyny, skupiającej w sobie trasy wszystkich możliwych środków komunikacji. Poza kampanią mamy także możliwość zabawy w trybie pozwalającym na beztroskie (nieobwarowane żadnymi restrykcjami) tworzenie sprawnie funkcjonującego systemu transportu publicznego.

W kwestii wykonania ciężko doszukać się tutaj graficznych fajerwerków, jednak trzeba uczciwie przyznać, że oprawa graficzna gry jest wyjątkowo czytelna, co w komputerowych symulatorach ma przecież niebagatelne znaczenie. Zarówno pojazdy, jak i system dróg/ torów są tu przedstawione przejrzyście i nie odwracają uwagi gracza od prawdziwego "mięska" tej pozycji, jakie stanowi możliwość rozwiązywania komunikacyjnych łamigłówek.

Jeśli chcielibyście przekonać się, jak naprawdę wygląda zarządzanie miejskim transportem, to śmiało możecie sięgać po ten tytuł. Kto wie, może kariera głównego inżyniera ruchu stoi przed Wami otworem...?

W konkursie Active Reader można zdobyć ten symulator za 40 pkt.

Przeczytaj także
Magazyn