FRITZ! WLAN Repeater 300E

FRITZ! WLAN Repeater 300E
e-suplement
Uważasz, że zasięg twojego Internetu bezprzewodowego jest niewystarczający? Dzięki temu sprytnemu urządzeniu ów problem stanie się historią!

Mogę się założyć o wszystkie skarby świata, że zdecydowanej większości z Was niejednokrotnie przydarzyła się sytuacja, kiedy chcieliście skorzystać z Internetu na komputerze w drugim końcu pokoju bądź domu, ale z racji na ograniczony zasięg bezprzewodowego sygnału sieciowego było to dość mocno utrudnione. Jednym z najbardziej efektywnych rozwiązań tego typu niedogodności jest nabycie odpowiedniego wzmacniacza sygnału WLAN.

Widoczny na zdjęciu WLAN Repeater 300E stanowi bardzo ciekawą propozycję dla osób pragnących bez żadnych przeszkód korzystać z dobrodziejstwa bezprzewodowego Internetu. Produkt firmy FRITZ! ma niezwykle kompaktowe wymiary, wielkością przypomina ładowarkę baterii AA i nie zajmuje zbyt dużo przestrzeni po umieszczeniu go w gniazdku prądowym. Jego podstawową funkcją jest oczywiście zwiększanie obszaru działania bezprzewodowej sieci i trzeba uczciwie przyznać, że z tym zadaniem radzi on sobie wyśmienicie.

Konfiguracja urządzenia jest dość prosta, nie powinna więc przysporzyć problemów średnio zaawansowanemu użytkownikowi, a przeprowadzić możemy ją na dwa sposoby. Jeśli jesteśmy w posiadaniu routera obsługującego technologię WPS, wystarczy że wciśniemy na naszym wzmacniaczu przycisk z tymże właśnie napisem, a po chwili rozpocznie się proces synchronizacji obu urządzeń.

Drugą metodą jest dokonanie konfiguracji za pośrednictwem sieciowego interfejsu, który krok po kroku pomoże w doborze odpowiednich parametrów połączenia. Znajdziemy tutaj również sporo przydatnych opcji, pozwalających np. na zmianę nazwy naszej sieci, czy włączanie/wyłączanie portów LAN. Po krótkiej chwili zabawy z ustawieniami, Repeater 300E jest już gotowy do pracy.

Sprzęt ten obsługuje wszystkie rodzaje bezprzewodowej sieci WLAN: 802.11n (300 Mbit/s), 802.11g/a (54 MBit/s) oraz 802.11b (11 MBit/s), pracując na dwóch pasmach – 2,4 lub 5 GHz. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, że ma on również port Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbit/s). Dzięki niemu otrzymujemy możliwość podłączenia do naszej domowej sieci bezprzewodowej urządzeń, które fabrycznie umożliwiają łączenie się z Internetem wyłącznie za pośrednictwem kabli.

Przejdźmy do konkretów, czyli sprawdźmy jak produkt firmy FRITZ! sprawuje się w akcji. Zasada działania urządzenia jest banalnie prosta. Po podłączeniu do gniazdka i synchronizacji z elementami domowego otoczenia sieciowego, Repeater 300E przechwytuje sygnał ze znajdującego się niedaleko routera, w znaczny sposób zwiększając jego zasięg.

W trakcie testów korzystaliśmy z kilku rodzajów routerów WLAN i w żadnym z przypadków nie zauważyliśmy problemów w kwestii dogadywania się urządzeń z testowanym wzmacniaczem. Jeśli chodzi o funkcję wzmacniania, sprzęt ten najlepiej umiejscowić w miejscu, gdzie sygnał z routera jest jeszcze w miarę silny (w naszym przypadku była to odległość wynosząca ok. 6–7 metrów). W ten sposób możliwe jest jak najbardziej efektywne zwiększenie zasięgu sieci, bez spadku prędkości przesyłu danych.

Istotną kwestią przy zakupie tego produktu jest jego cena, która do najniższych z pewnością nie należy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że za 300 zł otrzymujemy tu na dobrą sprawę urządzenie przydatne niemal w każdym domu posiadającym sieć WLAN. Jeśli weźmiemy też pod uwagę fakt, że dzięki obecnemu w nim portowi Gigabit Ethernet możemy włączyć do sieci sprzęt pozbawiony statusu bezprzewodowości, to otrzymamy bardzo przydatny gadżet, z którego możliwości ucieszą się wszyscy domownicy.

Przeczytaj także
Magazyn