Onyx BOOX i62HD Angel Glow

Onyx BOOX i62HD Angel Glow
e-suplement
Dla miłośników lektury książek w cyfrowym wydaniu nastały złote czasy. Na rynku dostępnych jest multum świetnych czytników elektronicznych publikacji, a nowy produkt firmy Onyx z powodzeniem można zaliczyć do czołówki segmentu tego typu urządzeń.

Choć rynek papierowych wydawnictw nie notuje oszałamiających wyników finansowych, kwestia czytelnictwa nieustannie ma się nieźle. W obecnych czasach mnóstwo osób decyduje się na rezygnację z pachnących nowością książek na rzecz poręcznych e-booków, które w niemal nieograniczonej ilości można mieć przy sobie zawsze i wszędzie. Pośród wielu czytników cyfrowych publikacji, naszą uwagę przykuło urządzenie firmy Onyx, które dzięki swej funkcjonalności jest w stanie stawać w szranki z nawet najbardziej znaną konkurentem w postaci Kindle od Amazon.

Tak jak w przypadku każdego sprzętu służącego do lektury cyfrowych treści, tak i tutaj najważniejszym elementem urządzenia jest jego wyświetlacz. BOOX wyposażony został w ekran o rozdzielczości 1024x758 pikseli, korzystający z technologii E Ink (lub jak kto woli, papieru elektronicznego). W odróżnieniu od tradycyjnych panelów LCD, ekrany korzystające z tego rozwiązania pozwalają na bardzo komfortowe i niemęczące oczu czytanie.

Ogromną zaletą ekranu recenzowanego czytnika jest zastosowany w nim system podświetlenia. Dzięki przemyślanemu rozmieszczeniu diod, wyświetlacz jest oświetlany równomiernie, a nie obszarowo, jak ma to miejsce w niektórych konkurencyjnych urządzeniach. Co więcej, opcja podświetlenia posiada kilka stopni natężenia efektu, co pozwala na optymalne dostosowanie właściwości ekranu do warunków otoczenia.

Domyślnie BOOX otrzymał jedynie 4 GB wbudowanej pamięci wewnętrznej, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy pomocy karty SD rozszerzyć ją o dodatkowe 32 GB. W kwestii liczby obsługiwanych formatów czytnik ten nie ma się czego wstydzić, gdyż bez najmniejszego problemu radzi sobie z wprost ogromną ilością rozszerzeń plików (m.in. PDF, ePUB, PRC/MOBI, DjVu, RTF, DOC, DOCX, XLS/XLSX, PPT/PPTX, TXT, ZIP, CBR, CBZ, JPG, PNG, GIF, BMP, TIFF, MP3). Z przydatnych funkcji warto wymienić jeszcze chociażby wbudowaną przeglądarkę internetową, odtwarzacz plików muzycznych oraz kilka poręcznych aplikacji w postaci kalkulatora, kalendarza, itd.

Po uruchomieniu na urządzeniu cyfrowej książki, otrzymujemy bogaty zestaw opcji personalizacyjnych. Możemy dowolnie zmieniać wielkość i rodzaj czcionki oraz ustawienia widoku, by lektura e-booków była dla nas jak najbardziej komfortową czynnością. Z funkcji stricte czytelniczych warto wspomnieć chociażby o możliwości dodawania zakładek, precyzyjnego wyszukiwania określonych fraz czy opcję tworzenia swoistych notatek w obrębie przeglądanego dokumentu, które mogą być później zapisane w strukturze pliku PDF.

Samo urządzenie wykonane jest starannie i nie sprawia wrażenia sprzętu, który po drobnych wstrząsach mógłby odmówić swej dalszej pracy. Smucić może fakt, że producent nie pokusił się o wrzucenie do pudełka pełnoprawnej ładowarki prądowej. W zestawie znajdziemy jedynie kabel USB, pozwalający na doładowanie baterii za pośrednictwem urządzenia posiadającego ten port.

Cena tego czytnika nie należy niestety do najniższych (750 PLN), ale biorąc pod uwagę jego naprawdę dużą funkcjonalność, warto poważnie zastanowić się nad jego nabyciem. Wielbiciele elektronicznych książek z pewnością będą zadowoleni z oferowanych przez niego możliwości i nie powinni żałować zakupu tego produktu.

W konkursie Active Reader można zdobyć ten czytnik wraz z etui za 850pkt.

Przeczytaj także
Magazyn