Przenośny dysk twardy Transcend StoreJet 25D3

Przenośny dysk twardy Transcend StoreJet 25D3
e-suplement
Rynek przenośnych dysków twardych nasycił się już do tego stopnia, że ciężko jest obecnie znaleźć jakiś model, który w znaczący sposób wyróżniałby się z ogromnej ilości podobnych urządzeń. Producenci starają się zatem, by ich produkty specjalizowały się w jakimś aspekcie – a to oferowały szybką (czasami bezprzewodową) transmisję danych, a to zapewniały wysokie bezpieczeństwo przechowywanych danych.

Stworzony przez firmę Transcend dysk StoreJet 25D3 łączy w sobie najbardziej pożądane cechy, jakimi powinien charakteryzować się mobilny „twardziel” i z tego choćby powodu warto przyjrzeć mu się nieco bliżej.

Po otworzeniu opakowania, naszym oczom ukazuje się niewielki dysk (129,9 ×82,1×17,3 mm) o przyjemnym wyglądzie. Model 25D3 produkowany jest w dwóch wersjach kolorystycznych – standardowej czarnej i nieco rzadziej spotykanej białej, która w oczach wizualnych purystów będzie idealnym uzupełnieniem dla chociażby laptopów Apple.

Dysk pracuje w standardzie USB 2.0 oraz 3.0. Co ciekawe, urządzenie samo pokazuje, z jakiego typu połączenia aktualnie korzysta – wszystko za sprawą dwóch różnokolorowych diod, sygnalizujących określony tryb pracy (pomarańczowa przy USB 2.0, niebieska przy USB 3.0).

W trakcie testu prędkość transferu danych stała na bardzo przyzwoitym poziomie, nie dało się także odczuć nadmiernej ilości ciepła wydzielanego z obudowy. Jeśli mielibyście zamiar korzystać z tego dysku w „skrajnie mobilnych” warunkach (np. w trakcie długiej podróży, bez dostępu do gniazdka elektrycznego), to ucieszycie się na wieść, że ma on tryb oszczędzania energii, dzięki któremu bateria Waszego laptopa nie będzie musiała hojnie dzielić się swoimi zasobami z podłączonym do niego dyskiem.

Niezwykle istotną cechą tego produktu jest jego odporność na uszkodzenia, jakie mogą mieć miejsce w trakcie ewentualnego transportu. Obudowa dysku zabezpiecza go przed zawilgoceniem, a zastosowany w niej system amortyzacji chroni urządzenie przed wstrząsami, dzięki czemu ryzyko utraty zapisanych danych ograniczone jest do minimum.

Przenosny_dysk_twardy_Transcend_StoreJet_25D3_usb30_20Niemal każdy dysk twardy ma dedykowane oprogramowanie, które znacząco zwiększa jego możliwości. Nie inaczej jest w przypadku Transcend StoreJet 25D3 – ze strony producenta możemy ściągnąć funkcjonalny program Trascend Elite, stanowiący narzędzie do zarządzania zapisanymi na dysku danymi. Nam najbardziej przypadła do gustu opcja inteligentnego sprawdzania zawartości w czasie rzeczywistym, pozwalająca na automatyczne określenie zmian, jakie zaszły w strukturze i aktualności plików.

W określonych przypadkach, rozwiązanie to dla niejednej osoby może okazać się wyjątkową pomocą, zwłaszcza przy pracy na dużej ilości często aktualizowanych danych. Firmowe oprogramowanie umożliwia również ochronę przechowywanych na nośniku plików za pomocą szyfrowania AES 256-bit, uchodzącego za jeden z najefektywniejszych sposobów zabezpieczania cyfrowych danych.

W przypadku gdy brakuje Wam miejsca na komputerze i nosicie się z zamiarem kupna zewnętrznego dysku twardego, który będzie charakteryzował się sporą mobilnością i funkcjonalnością, Transcend StoreJet 25D3 bez problemu może sprostać tym wymaganiom. W naszym teście korzystaliśmy z modelu o pojemność 500 GB, ale warto wspomnieć, że w ofercie producenta znajdują się również warianty 750 GB i 1 TB.

W konkursie Active Reader można zdobyć przenośny dysk twardy Transcend StoreJet 25D3 za 210 pkt.

Przeczytaj także
Magazyn