Zszywacz akumulatorowy PTK 3,6 LI Bosch

Zszywacz akumulatorowy PTK 3,6 LI Bosch
e-suplement
Przed nami ciekawe narzędzie, bardzo ułatwiające i czyniące przyjemnymi niektóre prace warsztatowe. To zszywacz akumulatorowy PTK 3,6. Ma za zadanie wbić zszywkę w obrabiany materiał i w ten sposób stworzyć trwałe połączenie. Modele elektryczne przeznaczone są w zasadzie do profesjonalnego wykorzystania w firmach budowlanych, tapicerskich itp. ale ten jest dla majsterkowiczów. Podczas pracy zszywaczem elektrycznym nie musimy pokonywać oporu sprężyny, jak się to dzieje w zwykłym ręcznym takerze.

Zszywacz akumulatorowy PTK 3,6 LI jest niewielki, zwarty, lekki i kompaktowy. Napięcie zasilającego go nowoczesnego akumulatora litowojonowego wynosi 3,6 V i jak to zwykle akumulatory Li-Jon, nie ma efektu pamięci i samorozładowania. Wskaźnik stanu umieszczony na obudowie narzędzia informuje nas o aktualnym stanie naładowania akumulatora. Dzięki temu nie musimy zgadywać ile jeszcze popracujemy i możemy doładować akumulator wtedy, gdy jest to dla nas najwygodniejsze. Narzędzie nie sprawi nam przykrej niespodzianki i przerwę na ładowanie możemy sobie zaplanować.

Zszywacz akumulatorowy PTK 3,6 LI ma efektowny wygląd i bardzo wygodną, miękką w dotyku rękojeść pokrytą wykładziną, którą w Boschu nazywają Softgrip. Jest lekki, waży tylko 0,8 kg. Gwarantuje to bezpieczny i komfortowy chwyt, a co za tym idzie, również pracę.

Zszywacz akumulatorowy PTK 3,6 LI pracuje w systemie Push + Release. Oznacza to, że aby wykonać połączenie elementów przykładamy noskiem zszywacz w miejscu, gdzie chcemy je uzyskać, lekko dociskamy i dopiero wtedy możemy wcisnąć spust. Wcześniej nie powinien zadziałać. Zszywka zostaje wystrzelona z dużą siłą i wbita w łączone materiały. System Push + Release zapewnia kontrolowane wystrzelenie zszywki i zapobiega jej przypadkowemu wyzwoleniu, a tym samym możliwemu wypadkowi. Tego typu zszywacze używane są głównie do łączenia cienkich materiałów z miękkimi (w miarę) płaszczyznami, np. z drewnem czy płytami g-k.

Warto jest wiedzieć choć trochę o budowie i działaniu PTK. Jego najważniejsze elementy to silnik elektryczny, sprężyna i śruba obracająca się we wkładce osadzonej w elemencie korpusowym. Jej pokręcanie powoduje, że sprężyna jeszcze przed uruchomieniem dźwigni może być wstępnie mniej lub bardziej napięta. Zszywka jest wbijana przez cienką stalową listewkę, osadzoną w obudowie sprężyny. Pracujący w kanale magazynka dosyłacz popychany długą sprężyną – dociska zszywki, a klamerka blokuje dosyłacz w korpusie.

W magazynku PTK 3,6 LI mieści się 1000 zszywek (typ 53, długość 8 mm). Magazynek jest łatwy w obsłudze i także ma wskaźnik informujący o ilości zszywek pozostawiających do wykorzystania. Zszywki ładujemy do magazynka, a ponieważ są sklejone po kilkadziesiąt, nie trzeba ich układać pojedynczo, co wydatnie skraca czas przygotowania do pracy. Zszywki przytrzymują materiał na szerszej powierzchni niż gwóźdź, a więc jest on trwalej umocowany.

Na koniec jeszcze ważna uwaga. Jednym z podstawowych błędów związanych z zakupem zszywek jest zakup tańszych zamienników do tego markowego narzędzia. Te mniej kosztowne mogą być wykonane z gorszego gatunku stali, mogą być mniej precyzyjnie ukształtowane a nawet nie trzymać wymiaru. Po załadowaniu magazynku narzędzie nie będzie pracować, albo zakleszczy się tak, że doprowadzenie go do stanu, w którym znów będzie użyteczne zajmie trochę czasu i z pewnością będzie kosztowało wiele nerwów.

Dobrze wykonane zszywki nie zardzewieją, bo robi się je ze stali nierdzewnej lub są ocynkowane. Właściwie zaostrzone wejdą z łatwością w łączone materiały. Zakup zszywek tej samej marki co urządzenia pozwoli też zachować gwarancje na narzędzie, użyteczną w przypadku jakiejś awarii. W każdym razie mając zszywacz akumulatorowy PTK 3,6 LI Boscha możemy sobie poszaleć przy pracach takich jak mocowanie plakatów do drewnianej ściany czy obijaniu nowym materiałem siedzisk krzeseł, a nawet reperowaniu papą dachu psiej budy.

Urządzenie jest tak poręczne, że możemy podczas pracy używać tylko jednej ręki, druga jest wolna i można nią (zamiast trzymania gwoździ) przytrzymać materiał lub podrapać się po głowie jeśli coś pójdzie nie tak.

W konkursie Active Reader zszywacz akumulatorowy PTK 3,6 LI Bosch można zdobyć za 339 pkt.

Przeczytaj także
Magazyn