Pistolet do klejenia Bosch PKP 7,2 Li

Pistolet do klejenia Bosch PKP 7,2 Li
e-suplement
Pistolety klejowe są coraz powszechniej wykorzystywanymi narzędziami do łączenia różnych materiałów. Nowe gatunki klejów, o coraz szerszych możliwościach zastosowania sprawiają, że ta technika zastępuje coraz częściej tradycyjne-mechaniczne łączenia.

Pistolet klejowy nazywany także glutownicą, wcale nie pogardliwie ale z sympatią, to dość proste urządzenia ułatwiające nakładanie i dozowanie termoklejów.

W korpusie wykonanym z tworzywa sztucznego umieszczony jest mechanizm przesuwający, grzejny i dozujący klej. Klejowy sztyft, a raczej jego część wepchnięta do ogrzewanego dwoma metalowymi płytkami pojemnika, podgrzewa się i rozpuszcza. Trwa to zaledwie 15 sekund i po tym czasie pistolet jest gotowy do pracy. Nie wolno dotykać rozgrzanej dyszy, do przesuwania kleju służy odpowiedni mechanizm. Po naciśnięciu spustu, mechanizm przesuwa twardą część sztyftu, która z kolei wypchnie, a raczej wyciśnie przez dyszę porcję stopionej masy. Rozgrzany klej stygnie przez krótki czas, dzięki czemu mamy jeszcze możliwość skorygowania położenia łączonych elementów względem siebie albo np. przy pomocy ekierki zapewnienia ich prostopadłości. Na koniec klejenia możemy uformować jeszcze ciepły klej zwilżonym w zimnej wodzie palcem.

Pistolet do klejenia Bosch PKP 7,2 Li - parametry techniczne

  • Napięcie akumulatora 7,2 V
  • Ø wkładu klejącego 7×100–150 mm
  • Ciężar urządzenia 0,30 kg
  • Technologia akumulatora - litowo-jonowa
  • Urządzenie bezprzewodowe
  • Automatyczny wyłącznik
  • Miękka rękojeść Softgrip
Pistolet do klejenia Bosch PKP 7,2 Li jest świetny do mocowania, napraw, uszczelniania i spajania. Klei: drewno, papier, tekturę, korek, metale, szkło, tekstylia, skórę, tkaniny, tworzywa piankowe, tworzywa sztuczne, wyroby ceramiczne, porcelanowe i wiele innych. Miękka i ergonomiczna rękojeść Softgrip sprawia, że trzyma się go w ręku przyjemnie. Kompaktowa konstrukcja zapewnia wysoki komfort użytkowania. Ponieważ narzędzie wyposażone jest w akumulator litowo-jonowy nie jesteśmy podczas pracy skrępowani ciągnącym się przewodem elektrycznym. Akumulatory litowo-jonowe nie mają efektu pamięci oraz nie rozładowują się samoczynnie.

Pistolet do klejenia Bosch PKP 7,2 Li ma wbudowane wskaźniki grzania i stanu akumulatora. Świecąca się lampka zielona to znak, że możemy pracować. Mrugająca sygnalizuje, że akumulator stracił 70% swojej mocy, a czerwona daje sygnał do przerwania pracy na 3 godziny, bo akumulator wymaga całkowitego naładowania.

Pałeczki klejowe do tego typu pistoletu są cieńsze i mają 7 mm średnicy. Trzeba na to zwrócić uwagę podczas zakupów. Wypływający czasem klej zwykle brudzi stół warsztatowy albo biurko, na którym pracujemy. Zastygnięty klej przylega mocno do powierzchni i bardzo trudno jest go usunąć.

Na wyciekający z dyszy gorący klej bardzo dobrym remedium jest tacka ociekowa, umieszczona na ładowarce.

Pod spodem ładowarki producent umieścił niewielki magazynek na pałeczki kleju. Są tam bezpieczne ale i łatwe do znalezienia, gdyby w komorze pistoletu wyczerpał się zapas kleju.

Uwaga, uwaga niefrasobliwi majsterkowicze i bałaganiarze! Styki ładowania znajdujące się na pistolecie do klejenia należy trzymać z dala od spinaczy, monet, kluczy, gwoździ, śrub oraz innych drobnych przedmiotów metalowych, które mogłyby spowodować zwarcie. Zwarcie styków litowego akumulatora może spowodować oparzenia lub doprowadzić do pożaru.

W konkursie Active Reader można zdobyć Pistolet do klejenia Bosch PKP 7,2 Li za 339 pkt.

Przeczytaj także
Magazyn