Czytnik Onyx BOOX i65S

Czytnik Onyx BOOX i65S
e-suplement
Kolorowy zawrót głowy – tak właśnie można w skrócie opisać najnowszy czytnik Onyx BOOX, który poza solidnym wzrostem mocy obliczeniowej otrzymał także zupełnie nowe, przyjemne dla oczu wdzianka.

Końcówka lata niejednego z Was nastraja z pewnością do nadrobienia zaległości w lekturze książek, na które nie było chwili na przestrzeni miesięcy wypełnionych codzienną nauką i pracą. I chociaż doskonale zdaję sobie sprawę, że nic nie jest w stanie zastąpić niepowtarzalnego zapachu papieru, to nie da się ukryć, iż każdy nowoczesny miłośnik literatury nie jest w stanie obyć się bez dobrego czytnika e-booków.

Najnowszy produkt firmy Onyx stanowi niezwykle interesującą pozycję dla książkowych moli, poszukujących urządzenia o wysokiej funkcjonalności, które swym kosztem nie zbezcześci do reszty portfela i tak zrujnowanego przez wakacyjne wydatki. Niska cena, prosta i wygodna obsługa oraz nowość w postaci Androida to niewątpliwe atuty tego urządzenia.

BOOX i65S jest rozwinięciem serii budżetowych e-readerów wyposażonych w bardzo wyraźny 6-calowy wyświetlacz, działający w oparciu o technologię elektronicznego papieru E-ink. Jedną z najbardziej widocznych zmian w stosunku do poprzedników, jest pojawienie się na rynku modeli w obudowach utrzymanych w różnorodnej kolorystyce. Nie jesteśmy już skazani wyłącznie na czerń lub biel – producent puścił w tej kwestii wodze fantazji i dostarczył nam sprzęt w kolorach ciemnego błękitu i eleganckiego, pastelowego brązu.

Duży zastrzyk energii dostał zarówno procesor taktowany zegarem 1 GHz (zamiast 800 MHz w poprzednich modelach) oraz pamięć operacyjna, którą zwiększono aż dwukrotnie – z 256 do 512 MB. O tym, jak bardzo wpływa to na komfort użytkowania urządzenia, nie trzeba się chyba zbytnio rozpisywać, gdyż poprawa w szybkości działania czytnika widoczna jest na pierwszy rzut oka i nie ma tutaj mowy o nawet najmniejszych nawet spowolnieniach czy zacinkach.

Czytnik Onyx BOOX i65S działa w oparciu o system operacyjny bazujący na Androidzie, jego poprzednie wersje działały na Linuksie. Android w czytniku jest sporą nowością w świecie czytników i pozwala na współpracę urządzenia z wieloma przydatnymi aplikacjami.

Sporo dostępnych na rynku e-bookowych czytników boryka się z problemem niewielkiej pojemności wewnętrznej pamięci flash, na której przechowywane są cyfrowe zasoby użytkownika. BOOX to zupełnie inna bajka – poza wbudowaną pamięcią 4 GB, mamy tutaj także slot na kartę microSD, dzięki której możemy rozszerzyć pojemność urządzenia aż o 32 GB. Choć nikt raczej nie będzie w stanie zgromadzić takiej ilości cyfrowych książek, to miejsce to z pewnością przyda się na przechowywanie zdjęć i plików z muzyką, które czytnik ten jest w stanie również bezproblemowo odtwarzać.

Bardzo interesującą funkcją jest obsługa syntezatora głosowego Ivona, będącego w stanie czytać „na głos” danego e-booka. W przypadku zmęczenia oczu lub zwyczajnej chwili lenistwa, rozwiązanie to z pewnością pomoże dobrnąć do końca rozdziału.

Jeśli chodzi o wykonanie urządzenia, czytnik Onyx BOOX i65S w niczym nie odbiega od jakościowych standardów wyznaczonych przez wcześniejsze produkty firmy BOOX. Konstrukcja jest bardzo solidna, waży niewiele, a jakość ekranu stoi na wysokim poziomie. Jeśli zatem nie jesteście jeszcze posiadaczami takiego sprzętu, to zapewniam, że nie będziecie żałować decyzji o kupnie tego modelu. Ma dużą funkcjonalność, fajnie wygląda i kosztuje uczciwe pieniądze – czego chcieć więcej?

W konkursie Active Reader można zdobyć czytnik Onyx BOOX i65S za 400 pkt.

Przeczytaj także
Magazyn