TP-LINK TL-WA850RE

TP-LINK TL-WA850RE
e-suplement
W miesięczniku Młody Technik testowaliśmy już wiele różnorakich urządzeń, mających za zadanie polepszanie komfortu korzystania z technologii sieci bezprzewodowej. Tym razem do redakcji trafił produkt cenionej w naszym kraju firmy TP-LINK, będący niczym innym, jak wyjątkowo funkcjonalnym wzmacniaczem sygnału Wi-Fi. Po otworzeniu pudełka, niemal od razu uwagę przyciągają kompaktowe wymiary akcesorium, wyróżniające go na polu konkurencyjnych produktów. Choć mamy tu do czynienia ze sprzętem podłączanym do sieci elektrycznej, to jest on na tyle smukły, że bez najmniejszego problemu można go zainstalować nawet w trudno dostępnym miejscu (np. w gniazdku znajdującym się za meblami).

Obsługa TL-WA850RE jest dziecinnie prosta. Wystarczy bowiem, że po wpięciu urządzenia do gniazdka prądowego naciśniemy dwa przyciski – pierwszym z nich jest Range Extender, drugim zaś przycisk WPS obecny w naszym domowym routerze. Urządzenie automatycznie skopiuje do swej pamięci nazwę oraz hasło dostępu do sieci i po zapaleniu się określonej diody jest w pełni gotowe do pracy.

W naszym teście zdecydowaliśmy się na umieszczenie go w odległości ok. 5 metrów od routera, stanowiącego źródło bezprzewodowego sygnału. Według producenta, wzmacniacz osiąga najlepsze wyniki, jeśli na jego LED-owej podziałce palą się minimum 3 diody. Przy dystansie 5 metrów paliły nam się 4, więc podejrzewamy, że maksymalna odległość gwarantująca optymalne działanie urządzenia oscyluje w przedziale 5,5-6 metrów, co stanowi przyzwoity wynik. Jednak jak wygląda sytuacja po „drugiej stronie” tak skonfigurowanego połączenia? Otóż całkiem nieźle, gdyż dzięki wzmacniaczowi możliwe jest efektywne wydłużenie zakresu działaniu sygnału o kolejne 5-6 metrów. Taka powierzchnia zasięgu bezprzewodowej sieci spokojnie wystarczy na zaspokojenie internetowych potrzeb w średniej wielkości domu, nie mówiąc już o zwykłym mieszkaniu.

Elegancka opływowa obudowa wykonana z białego połyskującego plastiku skrywa w sobie jeszcze jedną niespodziankę – mowa tutaj mianowicie o wbudowanym porcie Ethernet. Dzięki niemu, wzmacniacz TP-LINK może pełnić rolę karty sieciowej, która jest w stanie dostarczyć sygnał urządzeniom niewyposażonym w obsługę standardu połączenia bezprzewodowego. Może stanowić to nieocenioną pomoc, w sytuacji gdy chcemy podłączyć do domowej sieci drukarkę czy chociażby komputer stacjonarny pozbawiony modułu Wi-Fi.

Zaletą TL-WA850RE jest niewątpliwie opcja przechowywania w pamięci profili danej sieci. Dzięki niej nie trzeba ponownie konfigurować połączenia, w przypadku gdy używaliśmy wzmacniacza do pracy z innymi routerami. Warto zwrócić również uwagę na niewielki pobór mocy (ok. 3 W) oraz miły dodatek w postaci dołączanego do produktu kabla sieciowego.

Urządzenie obsługuje standard Wi-Fi n, pozwalający uzyskać prędkość przesyłu danych do 300 Mbps. Przydałoby się jednak, by producent pokusił się o implementację wsparcia dla nowszej wersji Wi-Fi ac, umożliwiającej transfer danych z szybkością do 1300 Mbps. Na rynku pojawia się coraz więcej routerów współpracujących z tym standardem i byłoby miło, gdyby TP-LINK wprowadziło do sprzedaży wzmacniacz kompatybilny z tą technologią. Nie zmienia to jednak faktu, że TL-WA850RE stanowi bardzo udany i wyjątkowo przydatny produkt, który ma szansę znaleźć zastosowanie wszędzie tam, gdzie bezprzewodowy internet potrzebuje potężnego zastrzyku energii.

 

Przeczytaj także
Magazyn