Bezprzewodowy adapter TL-WA890EA

Bezprzewodowy adapter TL-WA890EA
e-suplement
Prosty, a zarazem wyjątkowo efektywny sposób na zapewnienie urządzeniom przewodowym dostępu do naszej domowej sieci Wi-Fi.

Choć moduły Wi-Fi montowane są obecnie w większości nowoczesnych urządzeń elektronicznych, nie da się ukryć, że spora liczba osób ma sprzęt wykorzystujący wyłącznie interfejs przewodowy. Gdy chcą podłączyć sygnał internetowy, muszą zmierzyć się z perspektywą walki z metrami plączących się kabli, które nie są ani praktyczne, ani estetyczne. Nie ma co jednak załamywać rąk, gdyż na rynku pojawia się coraz więcej akcesoriów umożliwiających łatwy dostęp do domowej sieci Wi-Fi także i dla nieco mniej zaawansowanych technicznie urządzeń.

Widoczny na zdjęciu TL-WA890EA to nic innego, jak bezprzewodowy adapter pozwalający na dostarczenie sygnału sieciowego do urządzeń niewyposażonych w obsługę standardu Wi-Fi. Ten niewielkich rozmiarów sprzęt obsługuje dwupasmową transmisję danych (w paśmie 2,4 GHz oraz 5 GHz), może komunikować się z siecią działającą w standardzie 802.11a/b/g/n, a do umieszczonych z tyłu jego obudowy gniazd Ethernet możemy podłączyć do czterech urządzeń, które mają docelowo otrzymać sygnał sieciowy.

Przygotowanie adaptera do pracy jest bardzo proste. Najpierw ustawiamy go w takim miejscu, by znajdował się w zasięgu sygnału emitowanego z domowego routera, a następnie do portów Ethernet podłączamy kablem wszystkie urządzenia końcowe (telewizor, konsolę, drukarkę, komputer etc.). Od tego momentu mamy dostępne dwie metody konfiguracji. Pierwsza polega na ręcznym wpisaniu ustawień połączenia internetowego, po wcześniejszym podłączeniu adaptera do laptopa. Osoby stawiające na mniej skomplikowane rozwiązania mają do dyspozycji drugi wariant, sprowadzający się do wciśnięcia przycisku WPS najpierw w routerze, a następnie w adapterze. Gdy w obudowie tego ostatniego urządzenia zapali się niebieska dioda, połączenie jest już w pełni skonfigurowane, a podłączony do niego sprzęt ma dostęp do sygnału sieciowego.

W celu sprawdzenia jakości działania tego gadżetu, postanowiliśmy porównać prędkość łącza w dwóch sytuacjach – przy bezpośrednim podłączeniu routera do laptopa oraz w momencie posiłkowania się testowanym adapterem, po wcześniejszym umieszczeniu go ok. 4,5-5 m od źródła sygnału. Wynik pomiaru jakości połączenia internetowego niemal w ogóle nie różnił się w obu przypadkach, zarówno w przypadku downloadu, jak i uploadu.

Warto wspomnieć jeszcze o tym, że z opisywanego sprzętu bez najmniejszych przeszkód można korzystać w wielu różnych miejscach, gdyż zapamiętuje on ustawienia danej sieci, co eliminuje konieczność każdorazowej konfiguracji.

Ogromną zaletą TL-WA890EA jest wspomniana prostota użytkowania. Dzięki gadżetowi firmy

TP-Link dosłownie w 2-3 minuty jesteśmy w stanie zapewnić dostęp do sieci każdemu urządzeniu wyposażonemu w złącze Ethernet. Szkoda jedynie, że za tak niewielkie urządzenie trzeba zapłacić dość sporą kwotę, oscylującą na dzień dzisiejszy w przedziale ok. 160-180 zł (warto poszukać ofert w sklepach internetowych, bo markety elektroniczne sprzedają ów produkt w iście horrendalnych cenach). Jeśli jednak zaszłaby konieczność zakupu tego typu adaptera, decydując się na nabycie produktu TP-Link, nie powinniście być w żadnym wypadku zawiedzeni.

 

Przeczytaj także
Magazyn