Drogomierz mechaniczny MD 318

Drogomierz mechaniczny MD 318
e-suplement
Drogomierz mechaniczny MD 318 to nie jest typowe warsztatowe narzędzie, jednak docenią je Czytelnicy zawodowo związani z inżynierią drogową, policjanci mierzący po wypadku drogę hamowania pojazdu, a także osoby dokonujące pomiarów „po łuku”, kiedy taśma i podobne przyrządy okazują się zawodne.

Odległość wyznaczana drogomierzem to długość rzeczywista, uwzględniająca także nierówności tere­nu. Dokładność zapewnia tu koło pomiarowe, zwykle o obwodzie wynoszącym 100 cm. Zasada działania drogomierza opiera się na wielokrotnym pomiarze obwodu koła toczącego się po powierzchni. Licznik zlicza obroty, a wynik pomiarów pokazuje się na bieżąco w wizjerze.

Po rozłożeniu rączki można rozpocząć pomia­ry. Już po kilku przebytych metrach dostrzegamy zalety tego przyrządu. Pełnowymiarowe koło po­miarowe o obwodzie 100 cm plus czytelny licznik znacznie ułatwiają odczyt wskazywanych wartości. Najważniejsza jest jednak ponadstandardowa dokład­ność, wynosząca 99,95%. Zakres pomiarowy drogo­mierza to 9999,9 m.

Wykonując pomiary, nie możemy spacerować szybciej niż 7 km/h, ponieważ tyle wynosi maksy­malna prędkość pomiaru. Ale szybciej chyba i tak byłoby ciężko, bo oznaczałoby to już trucht! Przyrząd waży 1,2 kg, czyli jest leciutki, i pchając go pod­czas prac pomiarowych, zbytnio się nie zmęczymy. Zerowanie licznika wykonuje się ręcznie, za pomocą wciśnięcia jednej dźwigni.

Wymiary i dokładność, jakie oferuje ten drogo­mierz, jeszcze do niedawna były nieosiągalne w tej klasie cenowej. Śmiało możemy go polecić wszyst­kim profesjonalistom – zwarta, kompaktowa budowa oraz wykonanie z solidnych materiałów sprawiają, że jest naprawdę komfortowy w użyciu. W dodatku firma Medid, renomowany hiszpański producent urządzeń tego typu, daje roczną gwarancję popraw­nego działania. Podczas prac należy jednak uważać na przejeżdżające pojazdy – aby nie trzeba było sto­sować MD 318 zaraz potem, na miejscu wypadku...

Pełna prezentacja produktu znajduje się na www.sklepylaserowe.pl.

 

Przeczytaj także
Magazyn