Akumulatorowy młot udarowo-obrotowy UNEO

Akumulatorowy młot udarowo-obrotowy UNEO
e-suplement
Tym razem w domowym warsztacie będziemy testować kolejne poręczne i wydajne narzędzie firmy Bosch. Narzędzie 3 w 1 UNEO waży zaledwie 1,2 kg i nawet podczas większych prac wykonywanych z jego po­mocą dłonie majsterkowicza nie będą bardzo zmęczone. Pewny uchwyt i bezpieczeństwo pracy gwarantuje dodatko­wo ergonomiczna, przyjemna w dotyku pistole­towa okładzina Softgrip.

Urządzenie jest zasilane nowoczesnym akumu­latorem litowo-jonowym 10,8 V, nie wymaga więc użycia ciągnącego się kabla. Dzięki tej litowo-jonowej technologii akumulator nie ma efektu pamięci i samo­rozładowania - jest zawsze gotowy do pracy. Można go doładować w dowolnej chwili, bez ryzyka obniżenia jego pojemności, za pomocą 1-godzinnej ładowarki, którą stosować można we wszystkich urządzeniach systemu Bosch 10,8 V.

ECP, czyli System Bosch Electronic, oraz dwubiegowa przekładnia planetarna zapewniają dłuższą żywotność urządzenia, spokojną pracę i optymalne przeniesienie energii. Zagwarantowana jest też płynna regulacja pręd­kości obrotowej poprzez stopniowanie nacisku włącz­nika. Otwory możemy wiercić w materiałach miękkich, np. w drewnie, materiałach drewnopodobnych, two­rzywach, a także w metalu. W razie potrzeby wiercenia w stali możemy śmiało użyć wiertła o średnicy do 8 mm. W przypadku drewna i betonu wystarczy mocy do wy­konania otworu o średnicy do 10 mm. Do betonu i cegły zastosujemy odpowiednie wiertła widiowe. Na jednym cyklu ładowania akumulatora zdołamy wywiercić aż 31 otworów w betonie, 72 otwory w miękkim drewnie oraz wkręcić 88 wkrętów. Podczas wiercenia w metalu i drew­nie oraz wkręcania śrub należy zastosować blokadę uda­ru. Wiercenie w cegle i betonie odbywa się przy użyciu pneumatycznego mechanizmu udarowego Bosch.

Maksymalna średnica wkręcanych i wykręcanych śrub to 10 mm. Zmiany kierunku obrotów dokonuje się z łatwością, używając do tego celu odpowiedniego przełącznika. System Bosch SDS-Quick zapewnia szybką (i bez użycia narzędzi) wymianę nasadek wierteł i bitów oraz optymalne przeniesienie mocy podczas każdej z czynności.

Dane techniczne:

  • Napięcie akumulatora: 10,8 V
  • Pojemność akumulatora: 1,5 Ah
  • Prędkość obrotowa bez obciążenia (1/2 bieg): 0-280/900 min-1
  • Liczba udarów: 0-4800 min-1
  • Siła pojedynczego udaru narzędzia (EPTA): 0,5 J
  • Mechanizm udarowy: pneumatyczny
  • Ciężar urządzenia: 1,2 kg
  • Emisja hałasu i drgań (wartości określone zgodnie z normą EN 60745; wartość sumaryczna drgań – suma wektorów trzech kierunków): wartość emisji drgań ah: 13,0 m/s2 (wiercenie z podkuwaniem w betonie), 2,5 m/s2 (wiercenie w metalu oraz wkręcanie); błąd pomiaru K: 2,5 m/s2 (wiercenie z podkuwaniem w betonie), 1,5 m/s2 (wiercenie w metalu oraz wkręcanie)
 

Przeczytaj także
Magazyn