FRITZ!Fon MT-F, inteligentny telefon domowy

FRITZ!Fon MT-F, inteligentny telefon domowy
e-suplement
Na łamach „Młodego Technika” testowaliśmy już bezprzewodowy telefon marki FRITZ!Fon M2, ale funkcjonalność FRITZ!Fon MT-F, który poja­wił się właśnie w naszej redakcji, znacznie przerosła moje oczekiwania.

Po wyjęciu z pudełka trzymam w ręku stylowy, czarny telefon z dużym wyświetla­czem i wygodną klawiaturą – miło jest mieć coś takiego w dłoni. W opakowaniu, oprócz urządzenia, znajdują się zasilacz wraz ze stacją ładującą i bateria. Żeby włączyć telefon, wystarczy wcisnąć i przytrzymać przycisk zakończenia rozmowy. Na wy­świetlaczu pojawia się komunikat „Wciśnij i długo przytrz. Przycisk DECT na stacji bazowej”, a reszta... jest już banalnie prosta. Po wykonaniu kilku kolejnych kroków urządzenie pyta o kod PIN (we wszystkich modelach FRITZ!Fon jest to wartość „0000”), po czym telefon zostaje zalogowany do stacji bazowej i można już wykonywać oraz odbierać połączenia. Trzeba przyznać, że menu w języku polskim jest bardzo przejrzy­ste i intuicyjne.

Polska edycja tego modelu to połą­czenie wygody telefonii bezprzewo­dowej z najwyższą jakością i zaletami telefonii internetowej (VoIP). Za jego pomocą można wykonywać darmowe połączenia telefoniczne w jakości HD oraz korzystać z innych usług internetowych, takich jak słucha­nie podcastów, kanałów RSS, radia internetowego, bezpłatne aktualizo­wanie oprogramowania i dodawanie nowych funkcji (jednym przyci­skiem). Duży kolorowy wyświetlacz (240×320 pikseli) umożliwia odbieranie i wysyłanie poczty mailowej, a podświetlana klawiatura uła­twia korzystanie ze słuchawki na­wet w ciemnym pomieszczeniu. Testowany model ma też inne intere­sujące funkcje, m.in. tryb głośno mówiący w jakości HD, nianię, budzik, książkę telefoniczną umożliwiającą wpisanie do 300 kontaktów czy szybkie wybieranie numeru. Telefon może praco­wać do sześciu dni w trybie czuwania, a przez ok. 10 go­dzin da się z niego rozmawiać bez doładowywania słuchaw­ki. Co ważne, FRITZ!Fon MT-F wykorzystuje tylko połączenia szyfrowane, dzięki czemu za­pewnia użytkownikowi pełne bezpieczeństwo.

Podłączenie testowanego modelu do routera FRITZ!Box ze stacją bazową DECT (7272 lub 7490) pozwala na indywi­dualną konfigurację, zarówno ustawienia książki telefonicznej, jak i autoryzowanego dostępu do automatycznej sekretarki. Jako jeden z pierwszych inteligen­tnych telefonów bezprzewodo­wych, FRITZ!Fon umożliwia pobieranie aktualnych wersji oprogramowania, dzięki którym jest rozbudowywany o nowe funk­cje. Za pomocą FRITZ!Fon MT-F można też sterować inteligentnymi gniazdkami FRITZ!DECT .

Testowany telefon to bardzo dopracowany, funkcjonalny i nowo­czesny model, który może zdziałać naprawdę wiele. Jest świetnym urządzeniem sieciowym, doskonale wpi­sującym się w ideę „smart home”.

 

Przeczytaj także
Magazyn