Taśmy miernicze MEDID

Taśmy miernicze MEDID
e-suplement
Tym razem w naszym warsztacie testujemy taśmy miernicze. Zwijana miarka często okazuje się niezbędna podczas majsterkowania lub przeprowadzania domowych remontów. Nie zabiera dużo miejsca i można ją nosić w kieszeni lub przy pasku spodni. Pod lupę wzięliśmy kilka modeli taśm renomowanej hiszpańskiej firmy MEDID.

Wytwórnia MEDID powstała w 1932 r. w Barcelonie. Jest jedną z najstarszych i najbardziej zasłużonych firm hiszpańskich produkujących taśmy pomiarowe. Jej oferta obejmuje produkty popularne, ale za to o unikalnych cechach i dobrej funkcjonalności. Pierwszy z testowanych przez nas modeli to Solid 3 m, najtańsza taśma z certyfikatem UE. Miękka w dotyku, czarno-żółta obudowa mieści w sobie solidnie wykonaną taśmę samopowrotną zakończoną wzmocnionym antypoślizgowym zaczepem.

Zgodnie z nazwą produktu, długość taśmy wynosi 3 m. Wykonano ją w II klasie dokładności. Wstęgę zrobiono ze stali odpuszczonej i potem obrabianej powierzchniowo. Mocna obudowa, zrobiona z tworzywa ABS, jest pokryta gumą i wyposażona w klips do mocowania oraz pasek na rękę. Gumowe pokrycie sprawia, że obudowa nie wyśliźnie nam się z ręki. Window 3 m to taśma samopowrotna z okienkiem. Ten model służy szczególnie do robienia pomiarów wewnętrznych, zwłaszcza wnęk i otworów. Wynik mierzenia widoczny jest w okienku odczytowym umieszczonym u góry obudowy. Określa odległość od początku taśmy do końca obudowy. Dzięki dwustronnemu podziałowi taśma sprawdzi się również przy wszelkich tradycyjnych pomiarach. Wstęga, o szerokości 16 mm i długości 3 m, wykonana jest ze stali odpuszczonej obrabianej powierzchniowo. Hamulec pozwala wygodnie unieruchomić taśmę w żądanym położeniu. W trwałą i mocną obudowę z tworzywaABS wbudowano klips na pasek. Podziałka naniesiona na taśmie odpowiada II klasie dokładności.

Inox 3 m to profesjonalna taśma przystosowana do pracy w miejscach o dużej wilgotności. Ma dwustronną podziałkę do łatwego odczytu wymiarów w poziomie i pionie. Można nią bez obaw o zniszczenie dokonywać pomiarów podczas cięcia płytek metodą mokrą, nawet w deszczu i pod wodą. Nie zardzewieje, bo wstęga taśmy oraz wszystkie elementy mechaniczne, w tym sprężyna zwijająca wstęgę, są nierdzewne. Sama wstęga jest, podobnie jak poprzednie produkty, wykonana ze stali odpuszczonej obrabianej powierzchniowo, ale została zabezpieczona przed ścieraniem warstwą nylonową. Podziałka naniesiona na taśmie odpowiada II klasie dokładności. Bardzo mocną, ergonomiczną obudowę wyposażono w klips.

Protector 3 m to samopowrotna taśma o najwyższej możliwej do osiągnięcia – I klasie dokładności. Maksymalna odchyłka w stosunku do urzędowego wzorca nie przekracza ±0,2 mm/1 m. Wstęgę wykonano ze stali odpuszczonej, a następnie maksymalnie zabezpieczono przed ścieraniem w technologii UPS. Na koniec pokryto ją warstwą nylonową. Taśma ma wzmocniony zaczep oraz hamulec pomocniczy. Obudowa zrobiona jest z odpornego na uderzenia elastomeru oraz ze stali chromoniklowej. Niewielki, tak precyzyjny przyrząd zmieści się w każdej kieszeni.

Podsumowując – polecamy wszystkie cztery rodzaje taśm mierniczych. Wszystkie testowane modele są certyfikowane i posiadają oznaczenia dopuszczające do stosowania w Unii Europejskiej. Odpowiednio dobrane do naszych potrzeb, sprawdzą się w rozmaitych warunkach.

 

Przeczytaj także
Magazyn