FRITZ!Powerline 1000E

FRITZ!Powerline 1000E
e-suplement
Na rynku pojawia się coraz więcej adapterów PowerLine, umożliwiających stworzenie sieci komputerowej przy wykorzystaniu zwykłych gniazdek elektrycznych. Jednym z nich jest FRITZ!Powerline 1000E, pierwsze urządzenie AVM z rodziny FRITZ!Powerline, które umożliwia transmisję danych z szybkością do 1200 Mb/s.

 

Mamy pomysł, żeby stworzyć domową sieć i połączyć ze sobą komputer, telewizory, dyski sieciowe i konsolę do gier. Niestety, zdarza się, że nasze łącze internetowe się do tego nie nadaje, bo mieszkamy w budynku, gdzie zasięg Wi-Fi jest ograniczony, a nie za bardzo możemy sobie pozwolić na poprowadzenia przewodów sieci Ethernet. Często problemem staje się zbyt duża odległość, grube mury tłumiące sygnał czy też inne sieci, które skutecznie zagłuszają naszą. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie technologii PowerLine, wykorzystującej do transmisji danych istniejącą instalację elektryczną. Dzięki niej łatwo podłączymy do routera niemal wszystkie domowe urządzenia sieciowe bez prac remontowych i dokupywania kabli.

Dzięki FRITZ!Powerline 1000E dowolne gniazdko elektryczne łatwo zamienimy w szybki i bezpieczny port sieciowy. Urządzenie doskonale się sprawdza, gdy niezbędna jest duża przepustowość łącza, np. streaming w jakości HD czy korzystanie z dysków sieciowych NAS. Adapter opiera się na najnowszym standardzie HomePlug AV2 i wykorzystuje technologię MIMO (Multiple Input Multiple Output) na wszystkich żyłach przewodu energetycznego (faza, przewód neutralny i ochronny). To rozwiązanie pozwala rozszerzyć zasięg do 60 procent w porównaniu do innych adapterów powerline. Dodatkowo poprawia stabilność połączenia, bo podwaja prędkości transmisji adapterów PLC oferujących przepustowość 500 Mb/s i 600 Mb/s bez zwiększenia zapotrzebowania na energię elektryczną. Co bardzo istotne, prezentowane urządzenie korzysta z bezpiecznego automatycznego szyfrowania AES przy zastosowaniu fabrycznie zapisanego, unikatowego 128-bitowego klucza.

Uruchomienie i konfiguracja FRITZ!Powerline 1000E jest bardzo proste. Po umieszczeniu urządzenia w dowolnym gniazdku elektrycznym i nawiązaniu połączenia z routerem FRITZ!Box, sieć łącząca urządzenia (komputery, telewizory czy konsola) jest gotowa do pracy. Dodatkowe adaptery można podłączyć do bezpiecznej sieci FRITZ!Powerline po naciśnięciu jednego przycisku. Za pomocą Internetu można też pobierać aktualizacje oprogramowania, aby zyskać nowe funkcjonalności.

Ważną zaletą FRITZ!Powerline jest jego energooszczędność. Urządzenie zużywa ok. 1 wata w trybie spoczynku. FRITZ!Powerline 1000E można kupić za kwotę ok. 399 zł. Cena urządzenia wydaję się trochę wysoka, ale trzeba pamiętać, że otrzymujemy w zamian sprzęt najnowszej generacji. Polecam!

Przeczytaj także
Magazyn