Świetny sposób na wydajną sieć

Świetny sposób na wydajną sieć
Jaki powinien być optymalny router? Niezawodny, designerski i nowoczesny. Takie właśnie cechy ma najnowszy produkt w portfolio TP-LINK – model TD-W9980. To uniwersalne urządzenie łączy funkcję dwuzakresowego routera Wi-Fi z wbudowanym modemem oraz gigabitowego, czteroportowego przełącznika.

 

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez dostępu do Internetu i domowej sieci Wi-Fi. Jednocześnie chcemy dysponować niezawodnym urządzeniem w przystępnej cenie. Wygląd oczywiście też ma niebagatelne znaczenie. TP-LINK TD-W9980 to bardzo interesująca propozycja dla użytkowników szukających bezprzewodowego routera z wbudowanym modemem. Urządzenie pracuje w dwóch zakresach – 5 GHz oraz 2,4 GHz. Sumaryczna przepustowość tych sieci Wi-Fi osiąga parametry do 600 Mb/s (po 300 Mb/s na każde pasmo). Gwarantuje to nie tylko dużą wydajność urządzenia, ale również pełną dowolność w zarządzaniu ruchem w sieci. Pasmo 5 GHz można wykorzystać do rozgrywek online, a pasmo 2,4 GHz do surfowania po sieci. Co bardzo istotne, router dysponuje czterema gigabitowymi portami Ethernet (w tym jeden ma funkcję WAN) oraz dwoma portami USB 2.0, co ułatwia udostępnianie w sieci plików czy drukarki. Mamy też możliwość podłączenia do niego urządzenia bez karty Wi-Fi, np. odtwarzacza Blu-ray, konsoli czy telewizora.

Urządzenie wspiera najnowszy standard VDSL2 (ITU-T G.993.2), dzięki czemu możliwe jest pobieranie i wysyłanie danych z prędkością do 100 Mb/s. Testowany router jest również kompatybilny z szeroko rozpowszechnionym standardem ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line). Istotnym atutem TD-W9980 jest wysoka stabilność oraz duży zasięg rozgłaszanej sieci bezprzewodowej. To niewątpliwie zasługa zastosowania aż pięciu niezależnych anten – trzech zewnętrznych o uzysku 5 dBi (obsługa pasma 5 GHz) oraz dwóch wewnętrznych o uzysku 3.5 dBi (pasmo 2,4 GHz).

Warto też wspomnieć o funkcji sieci gościnnej (guest network), która pozwala nam stworzyć niezależną sieć dla naszych gości, bez dostępu do zasobów przez nas zgromadzonych. Na uwagę zasługuje też ciekawa funkcja kontroli pasma w oparciu o adres IP czy obsługa do 10 wirtualnych tuneli (IPSec VPN). Urządzenie jest także zgodne z protokołem komunikacji IPv6 (Internet Protocol version 6), będącym następcą protokołu IPv4. Chyba jednak najistotniejszą zaletą testowanego urządzenia jest możliwość podłączenia dowolnych łączy, w tym VDSL i ADSL, kablowych czy modemu światłowodowego. Dzięki temu mamy gwarancję bezproblemowego połączenia z siecią, bez względu na wybraną ofertę operatora internetowego.

Router objęty jest 24-miesięczną gwarancją. To niezawodny produkt, bardzo starannie wykonany, o nowoczesnym wyglądzie i doskonałych parametrach. Śmiało możemy go polecić nawet najbardziej wymagającym użytkownikom, bo w tej grupie cenowej nie znajdziemy nic lepszego.