FRITZ!Box 6840 LTE

FRITZ!Box 6840 LTE
e-suplement
Technologia LTE (Long Term Evolution) z rozmachem wkroczyła do naszego życia i wszyscy stajemy się jej fanami. Nie ma się czemu dziwić, zapewnia przecież kilkakrotnie większą prędkość pobierania danych w porównaniu do technologii 3G. To idealna alternatywa dla zwykle stosowanych połączeń z Internetem, czyli DSL i łączy kablowych. Dzięki niej w odpowiednich warunkach możemy pobierać dane z prędkością nawet do 100 Mb/s również tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia linii DSL. Czas więc na router z technologią LTE!

 

 

Na rodzimym rynku pojawiło się ostatnio kolejne ciekawe urządzenie znanej już nam dobrze niemieckiej marki AVM – router FRITZ!Box 6840 LTE. Przyzwyczajony do działań z łączem DSL, obawiałem się trochę o wydajność, zwłaszcza że w domu mam sporo urządzeń, którym muszę dopiąć do sieci m.in. konsolę, tablet, smartfon i drukarkę, działających prawie non stop. Tygodniowe testy pokazały jednak, że nie ma dużej różnicy między LTE a DSL. Na pierwszy rzut oka router wygląda podobnie, jak poprzednie modele z rodziny FRITZ! – klasyczna, czerwono- biała obudowa i trzy zewnętrzne anteny. Jednak ogromny wachlarz opcji, które otrzymałem wraz z urządzeniem, zawrócił mi w głowie, bo router ma naprawdę wiele do zaoferowania! To, że moduł sieci bezprzewodowej (WLAN 802.11 n) działa w dwóch zakresach częstotliwości – 2,4 lub 5 GHz (dual band) – nikogo już nie dziwi, bo obecnie to standard. Ale centralka telefoniczna z automatyczną sekretarką, funkcja odbioru faksów i wbudowana baza DECT robią wrażenie. Urządzenie możemy szybko skonfi gurować za pośrednictwem przeglądarki. Po uruchomieniu routera odpala się kreator, który krok po kroku prowadzi nas przez instalację. Trochę zniechęca interfejs, który prezentuje się dosyć archaicznie, ale na jego korzyść działa to, że został spolszczony i dosyć mocno  rozbudowany. Podzielono go na części: ustawienia routera, konfi guracja dysku stanowiącego pamięć sieciową i ustawienie połączeń, m.in. automatycznej sekretarki czy innych urządzeń Smart Home. Router wyposażono w cztery gigabitowe porty LAN, dysponuje też gniazdem USB 2.0 dla drukarek i pamięci zewnętrznych. Dodatkowo ma gniazdo RJ11, służące do podłączenia analogowego telefonu. Zabrakło mi osobnego gniazda WAN, ale nie można mieć wszystkiego. Diody umieszczone na górze obudowy informują nas o pracy routera (LTE/zasilanie),stacji DECT i bezprzewodowej sieci. Urządzenie zaopatrzono też w dwa przyciski WLAN i DECT (służący do logowania telefonów bezprzewodowych). Trochę rozczarowała mnie wydajność urządzenia. Producent chwalił się, że wbudowany modem LTE śmiga z szybkością do 100 Mb/s, a tymczasem nie byłem w stanie dobić nawet do 60 Mb/s. Jednak patrząc na okoliczności, w jakich testowałem router, to i tak zadowalający wynik.

Podsumowując, FritzBox 6840 to nowoczesne, wszechstronne urządzenie, dla osób o oczekiwaniach większych niż standardowe. Cena jest trochę wysoka – ponad 1000 zł, ale bogate wyposażenie doskonale rekompensuje ten wydatek.

Przeczytaj także
Magazyn