TP-Link HS100 – inteligentne gniazdko

TP-Link HS100 – inteligentne gniazdko
Sezon wakacyjny tuż-tuż. Może więc warto zabezpieczyć domowe zacisze przed nieproszonymi gośćmi czy nieprzewidzianymi sytuacjami podczas naszej nieobecności? Pomoże w tym zaopatrzenie się w inteligentne gniazda Wi-Fi, tzw. Smart Plugi. Dzięki nim będziemy w stanie zdalnie zarządzać sprzętemelektronicznym i mieć wpływ na to, co dzieje się w naszym domu – np. zapalać światło po zmroku, aby sprawić wrażenie, że mieszkańcy są w środku.

Choć na półkach sklepowych dostępnych jest już sporo tego typu gadżetów, naszą uwagę przykuł produkt znanej nam dobrze firmy TP-LINK. Wydaje się jednym z ciekawszych gniazdek dostępnych na rynku. 

HS100 to małe bezprzewodowe urządzenie, wyglądające jak zwykłe gniazdo elektryczne, a mające wiele interesujących funkcjonalności. Jest bardzo uniwersalne, ponieważ współpracuje z systemem Android oraz iOS, a także urządzeniem Amazon Echo, które umożliwia kontrolę głosową różnych sprzętów.

Konfiguracja Smart Pluga jest niezwykle prosta. Po wpięciu urządzenia do tradycyjnego gniazdka, podłączeniu go do sieci Wi-Fi i instalacji bezpłatnej aplikacji Kasa, możemy nim zarządzać za pomocą własnego urządzenia mobilnego – tabletu czy smartfonu. Po krótkiej chwili, gdy dioda na gniazdku zaczyna świecić ciągłym zielonym światłem, nasze maleństwo jest już gotowe do wykonywania powierzonych mu zadań.

Tych ostatnich jest wbrew pozorom całkiem sporo, o czym można się przekonać zaraz po uruchomieniu appki sterującej.

Najważniejsze funkcje tego inteligentnego gniazdka to:

  • możliwość zrobienia planu, czyli zaprogramowania HS100 tak, aby zdalnie zarządzało urządzeniami elektrycznymi – np. włączeniem ekspresu ciśnieniowego, dzięki czemu po rannym przebudzeniu będzie czekała na nas gorąca kawa, czy wyłączeniem światła w pokoju dziecka, gdy za oknem świta;
  • tryb zdalny, który może „odpalać” urządzenia o różnych porach, np. zmywarki podczas naszej nieobecności;
  • programator czasowy, który po określonej godzinie wyłączy uruchomione sprzęty (np. żelazko, zmywarkę czy piekarnik), tak jak to sobie wcześniej zaplanujemy.

Opcje te są istotne zwłaszcza dla osób będących często poza domem, gdyż pozwalają ustalić określoną porę działania gniazdka (dzień, zakres godzin itd.) oraz z użyciem urządzeń mobilnych kontrolować pracę podpiętego do niego sprzętu.

Moim zdaniem żaden nowoczesny dom nie może się obejść bez takiego gadżetu. Polecam go wszystkim fanom urządzeń mobilnych i nowoczesnych, funkcjonalnych technologii.