Zabierz ze sobą Internet - FRITZ!Box 6820 LTE

Zabierz ze sobą Internet - FRITZ!Box 6820 LTE
Nazwa "router" jeszcze całkiem niedawno kojarzyła się ze sporym urządzeniem z podpiętymi kablami, które za wszelką cenę próbowaliśmy ukryć za półką z książkami czy w jakiejś szafce. Na szczęście te czasy już minęły. Tym razem prezentuję Wam mały, a zarazem niezwykle funkcjonalny, router firmy FRITZ z pierwszym na świecie chipsetem, zwanym po ludzku układem scalonym od Intela, korzystający z technologii LTE.

To niezwykle atrakcyjne i uniwersalne urządzenie w znanej nam już dobrze biało-czerwonej kolorystyce FRITZ! idealnie komponuje się z nowoczesnym wnętrzem. Jego kompaktowe wymiary (64×99×134 mm) pozwalają na umieszczenie go w dowolnym miejscu - zmieści się zarówno na parapecie okiennym, jak i na półce z płytami.

Na froncie urządzenia umieszczono diody sygnalizujące stan pracy routera - trzy wskazujące siłę sygnału oraz Power/LTE/3G, WLAN. Z tyłu natomiast znajduje się gniazdo LAN, przycisk - WLAN i WPS. Na spodzie umieszczono wejście na kartę SIM oraz gniazdo umożliwiające podłączenie kabla zasilającego.

FRITZ!Box 6820 LTE to sprzęcik ze zintegrowanym modemem LTE kategorii 4 (FDD). Urządzenie oferuje m.in. połączenie LTE (Tri-band), za pomocą tradycyjnej karty SIM LTE dostępnej u operatorów sieci komórkowych, z prędkością pobierania do 150 Mbit/s i do 50 Mbit/s podczas wysyłania. Dostęp do sieci uzyskujemy również przez UMTS/ HSPA+ (3G) oraz GSM/EDGE (2G), bezprzewodową sieć WLAN N (do 450 Mbit/s), a także kablowe połączenie sieciowe dzięki portowi Gigabit Ethernet. Jeżeli występują problemy z połączeniem w standardzie LTE/4G, router automatycznie wybiera najszybszą dostępną technologię (3G/2G).

Urządzenie pracuje na wszechstronnym systemie FRITZ!OS, dzięki któremu bardzo łatwo jest kontrolować całą sieć domową przez przeglądarkę Internetową. System ten jest cały czas rozwijany i wspierany przez bezpłatne aktualizacje. FRITZ!Box 6820 LTE może być wykorzystany zarówno stacjonarnie, jak i mobilnie - świetnie nadaje się też do zabrania w podróż, ponieważ pracuje wielozakresowo oraz wspiera roaming, dzięki czemu użytkownicy mają dostęp do Internetu w całej Europie. Nie ma żadnych ograniczeń co do liczby użytkowników korzystających jednocześnie z WiFi.

Urządzenie oferuje również wiele dodatkowych funkcji - osobistą chmurę MyFRITZ!, bezpłatną aplikację do obsługi MyFRITZ!App, bezprzewodowy dostęp dla gości, obsługę sieci bezprzewodowej w porze nocnej czy możliwość ustawienia kontroli rodzicielskiej. Wbudowany serwer VPN (Virtual Private Network) pozwala na szybkie stworzenie Bezpiecznej sieci Prywatnej - zaufanego połączenia z wykorzystaniem szyfrowanego tunelu, dzięki czemu informacja jest szyfrowana przed transmisją. Osoby korzystające z sieci muszą autoryzować wzajemne połączenie przed jego nawiązaniem, co uniemożliwia dostanie się do niej osobom z zewnątrz.

Kolejne zalety routera to m.in. możliwość monitorowania zużywanej energii, nowoczesny - responsywny - interfejs dostosowany dla smartfonów i tabletów, zarówno z systemem Android jak i iOS, zdalna obsługa, funkcja push mail, DynDNS czy priorytetyzacja przesyłanych strumieni danych (uwaga: dla niektórych z tych funkcji musi być włączony "Widok zaawansowany").

Funkcja pozycjonowania ułatwia najlepsze ustawienie routera dla uzyskania optymalnego odbioru sygnału itd., itp. ...

Sama konfiguracja FRITZ!Box 6820 LTE jest bardzo prosta - przejrzysty panel w języku polskim poprowadzi nas przez nią krok po kroku. W pudełku oprócz samego routera znajdziemy: skróconą instrukcję obsługi, zasilacz z kablem sieciowym, kabel LAN 1,5 m.

Jeżeli więc potrzebujecie niezawodnego i niewielkiego routera obsługującego LTE, z szyfrowaną komunikacją przez VPN i mnóstwem funkcji, to warto wybrać FRITZ!Box 6820 LTE. Urządzenie działa bez zarzutu, a przecież mimo wielu godzin z nim spędzonych pewnie wielu z jego funkcji nie zdążyłem jeszcze odkryć. Polecam.