TP-Link Neffos C5 - kompaktowy smartfon

TP-Link Neffos C5 - kompaktowy smartfon
Lekki, dobrze leży w dłoni, ma wymienny akumulator i dwie karty SIM – to pierwsze moje spostrzeżenia po wyjęciu telefonu Neffos C5 z pudełka. Marka TP-Link znana jest nam dobrze z produkcji wysokiej klasy routerów, tym bardziej ciekaw więc byłem, jak sprawdzi się testowany smartfon, który fi rma reklamuje w mediach.

Telefon już na pierwszy rzut oka robi dobre wrażenie – wygodne przyciski głośności i blokady, w satynowym kolorze, umieszczone z prawej strony wyświetlacza, doskonale komponują się z całością. Plastikowa obudowa nie razi, a srebrna ramka wokół ekranu sprawia, że całość wygląda elegancko i stylowo.

Wyświetlacz urządzenia z przekątną 5 cali, w rozdzielczości 1280×720 pikseli, pozytywnie zaskakuje ostrym obrazem, choć oferuje, niestety, trochę wyblakłe kolory i nienajlepszy kąt widzenia. Jasność wyświetlacza testowanego w pełnym słońcu okazała się jednak doskonała i wszystkie elementy na ekranie były wówczas dobrze widoczne.

W środku smartfona znajdujemy 64-bitowy procesor taktowany zegarem 1,3 GHz, 2 GB RAM oraz 16 GB na dane (możemy ten parametr powiększyć o 32 GB za pomocą karty pamięci). Urządzenie działa płynnie i może obsłużyć mniej wymagające gry, choć nie polecam kontaktu z bardziej zaawansowanymi produkcjami, by się zbytnio nie frustrować.

A jak się za pomocą tego modelu rozmawia? Smartfon dobrze sobie radzi, nawet w miejscach ze słabszym zasięgiem. Rozmówcę słychać wyraźnie i głośno, bez gubienia połączenia. Trochę słabiej wypadają parametry dźwięku, głośnik telefonu jest bowiem wprawdzie mocny, ale brzmi nienajlepiej. Znalazłem jednak na to sposób – za pomocą Bluetooth dostępnego w urządzeniu „sparowałem” telefon z moim audiofi lskim wzmacniaczem NAD i już przez profesjonalne głośniki napawałem się muzyką ze Spotify.

Bardzo spodobała mi się opcja Dual SIM – dzięki niej możemy dysponować w jednym urządzeniu dwoma numerami telefonów. Pewną niedogodnością jest tylko to, że nie da się używać kart nanoSIM, tak obecnie popularnych u operatorów, ale wystarczy w tym celu użyć przejściówki do karty SIM.

Na koniec napiszę o aparatach fotografi cznych. Smartfon został wyposażony w dwa – 8 Mpx i 5 Mpx. Oba działają poprawnie, ale nie spodziewajmy się po nich zbyt wiele. Odniosłem nieodparte wrażenie, że nawet w dobrze oświetlonych miejscach mają problem ze złapaniem ostrości. Miłośnicy fotografi i nie będą więc zachwyceni...

Czas na podsumowanie – telefon kosztuje ok. 500 zł, a mimo to śmiało da się go porównać z droższymi modelami. Myślę, że Neffos C5 to dobry wybór dla osób, dla których telefon stanowi narzędzie do kontaktu ze znajomymi, a nie centrum multimedialne. Jest niezawodny, kompaktowy, elegancki, działa płynnie, oferuje dwa numery w jednym urządzeniu, dobrze leży w dłoni... Polecam