Smartfon Neffos X1 - więcej za mniej

Smartfon Neffos X1 - więcej za mniej
Tym razem prezentujemy smartfon z nowej serii marki Neffos. Poprzednie modele od firmy TP-Link zyskały spore uznanie użytkowników, więc sam byłem ciekaw, jak wypadnie test tego modelu. Przyznam, że już od pierwszego włączenia zrobił na mnie dobre wrażenie.

Ten solidnie wykonany smartfon jest smukły i fajnie się prezentuje. Obudowę wykonano głównie z matowego metalu - jedynie na górze i dole odnajdziemy elementy wykonane z plastiku. Na prawej krawędzi umieszczono klawisze głośności i zasilania, a na górze złącze słuchawkowe i mikrofon. Na dole znajdują się złącze microUSB, mikrofon i głośnik multimedialny, a na lewym boku genialna nowość - suwak do wyciszania dźwięków w smartfonie, dobrze nam znany z urządzeń marki Apple.

Aluminiowa obudowa z podwójnie zakrzywionym tyłem sprawia, że telefon pewnie leży w dłoni, a - co ważne - na metalu nie widać odcisków palców. Możemy łatwo go obsłużyć jedną ręką.

Neffos X1 zaopatrzono w popularne szkło 2D, pokryte powłoką niwelującą ślady palców. Ekran ma rozmiar 5 cali i może się pochwalić rozdzielczością HD Ready, czyli 1280 x 720 pikseli, z niezłymi kątami widzenia. Minimalna i maksymalna jasność ekranu jest idealna, dzięki czemu możemy komfortowo z niego korzystać zarówno w słoneczny dzień, jak i w nocy. Odwzorowanie kolorów też jest, moim zdaniem, na przyzwoitym poziomie.

Telefon ma wyjątkową wąską ramkę - zaledwie 2,95 mm, dzięki czemu aż 76% panelu zajmuje wyświetlacz. Z tyłu znajdziemy13-megapikselowy aparat główny, z sensorem Sony i matrycą BSI (backside illumination), a poniżej dwie diody doświetlające (ciepła i zimna barwa). Aparat dysponuje przesłoną f/2.0, co ułatwia robienie sensownych zdjęć przy kiepskim oświetleniu. Ma też funkcje wspomagające wykonywanie zdjęć nocnych, samowyzwalacz, mój ulubiony tryb zdjęć panoramicznych i HDR.

Pod diodami umieszczono świetny skaner linii papilarnych (działa bez zarzutu), pozwalający na wyjątkowo szybkie odblokowanie telefonu - wystarczy przyłożyć palec do sensora, umieszczonego z tyłu urządzenia. Użyć możemy go również do zabezpieczenia pojedynczych aplikacji, np. bankowych czy obsługujących albumy ze zdjęciami. Można go też wykorzystać do robienia naszych ukochanych selfie.

Urządzenie działa zadowalająco, a za sprawną pracę odpowiada ośmiordzeniowy procesor Media- Tek Helio P10. Dodatkowo dysponujemy 2 GB/3 GB pamięci RAM oraz 16 GB/32 GB wewnętrznej pamięci, z możliwością rozszerzenia za pomocą kart microSD do 128 GB. Neffos X1 ma na pokładzie system operacyjny Android w wersji 6.0 Marshmallow (wkrótce otrzyma aktualizację do nowszej wersji systemu), z nakładką producenta - NFUI 1.1.0, która zapewnia dodatkowe funkcje, m.in. tzw. przycisk wiszący. Zainstalowane aplikacje działają płynnie i stabilnie, bez najmniejszego problemu. Przyznam, że pozytywnie mnie to zaskoczyło, bo prezentowany smartfon możemy zaliczyć do grupy tzw. urządzeń budżetowych.

Moim zdaniem brakuje w urządzeniu modułu NFC i wymiennej baterii, ale nie można mieć wszystkiego. Trochę mnie też zirytowały głośniki telefonu, które przy maksymalnej głośności wyraźnie trzeszczą, a także dość mocno nagrzewająca się obudowa, ale nie ma urządzeń bez wad. W cenie ok. 700 zł trudno będzie znaleźć lepsze urządzenie tej klasy.

Smartfony Neffos X1 są dostępne w sprzedaży w dwóch wersjach kolorystycznych - złotej i szarej. Produkt jest objęty 24-miesięczną gwarancją door-to-door producenta