Wiertarko-wkrętarka Panasonic EY74A2

Wiertarko-wkrętarka Panasonic EY74A2
Marka Panasonic nie gościła jeszcze w tej rubryce, sam więc byłem ciekawy, czym się może pochwalić w dziedzinie sprzętu do domowego warsztatu. Prezentuję Wam elektronarzędzie, bez którego majsterkowicz nie wyobraża sobie pracy - nowoczesną wiertarko-wkrętarkę EY74A2, zasilaną litowo-jonowym akumulatorem 18 V.

Sercem tego nowoczesnego urządzenia jest niezawodny i kompaktowy silnik bezszczotkowy o długiej żywotności, który sprawia, że wiertarko-wkrętarka staje się bardzo poręczna, a samo sterowanie nią - bardzo precyzyjne. Sprzęt doskonale sprawdzi się do precyzyjnego osadzania wkrętów, także tych samogwintujących. Także przy wierceniu w metalu (maksymalna średnica wiertła 13 mm) czy drewnie (maksymalna średnica wiertła 38 mm). Maksymalny moment obrotowy wynosi 50 Nm.

Wiertarko-wkrętarka EY74A2
Wiertarko-wkrętarka EY74A2

Urządzenie ma konstrukcję w kształcie litery T, wygodnie leży w dłoniach, a rękojeść jest pokryta miękkim tworzywem. Obudowę silnika wykonano w modnej stylistyce Carbon design. Jego waga z baterią to ok. 2 kg, czyli niewiele, a długość wynosi zaledwie 178 mm. Panel sterowania umieszczono na dole uchwytu, tuż przy miejscu mocowania akumulatora. Do wyboru mamy dwa biegi, regulowane płynnie hybrydowym włącznikiem (stalowa przekładnia planetarna) - zapewniające, odpowiednio, 30-470 oraz 70-1580 obr./ minutę. Po uruchomieniu urządzenia możemy dostosować poziom maksymalnej prędkości (funkcja Speed Control) w skali od 1 do 3 (high - H, medium - M, low - L). Dla pierwszego biegu będą to 150, 200 i 300 obr./ min, a dla drugiego - 500, 670 i 1000 obr./min. Ta funkcja eliminuje ryzyko uszkodzenia wierconego materiału i zmniejsza zużycie otwornic. Dodatkowo EY74A2 jest wyposażona w sprzęgło do ustawiania momentu dokręcania w zakresie od 0,5 do 4,4 Nm. Możemy więc ustawić moment w osiemnastu pozycjach i w pozycji wiercenia (z zablokowanym sprzęgłem).

Wiertarko-wkrętarkę wyposażono w czujnik temperatury i światełko alarmujące użytkownika o przeciążeniu silnika czy akumulatora. Trzy czerwone diody LED na panelu sterowania informują nas o poziomie obrotów, wspomnianym przeciążeniu czy wzroście temperatury oraz stopniu naładowania akumulatora. Wszystkie te elementy są czytelnie oznaczone za pomocą ikon na panelu. Jeżeli np. trzy diody migają jednocześnie, pilnie trzeba podpiąć urządzenie do ładowania. W przypadku przeciążenia lub przegrzania elektronarzędzie automatycznie się wyłączy, co zabezpiecza nas przed jego zepsuciem.

Istotnym elementem jest 1,5-13-milimetrowy metalowy i bezkluczowy uchwyt wiertarski, ze szczękami z wlutowanymi wkładkami z węglika wolframowego, co sprawia, że "siła ścisku" jest lepsza, a samo zużycie szczęk staje się zdecydowanie wolniejsze. Ponieważ współpracuje on z automatyczną blokadą wrzeciona, osprzęt możemy zamontować nawet jedną ręką. Producent chwali się też zastosowaniem systemu Intelligent Protection w normie IP56, dzięki czemu urządzenie staje się odporne na pył i wilgoć, tak często występujące podczas prac w warsztacie.

EY74A2 może być zasilana akumulatorami 14,4 oraz 18 V. Musimy jednak pamiętać, że przy wykorzystaniu baterii o niższym napięciu elektronarzędzie będzie miało gorsze osiągi i nie wykorzystamy w pełni jego potencjału. Urządzenie jest zapakowane w wysokiej jakości walizkę, w której oprócz wiertarko-wkrętarki znajdziemy dwa akumulatory - 18 V, 3,0 Ah i ładowarkę EY 0L82B.

Myślę, że wiertarko-wkrętarka Panasonic EY74A2 spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających i zaawansowanych majsterkowiczów. Możemy nią pracować, dostosowując obroty idealnie do naszych potrzeb i umiejętności, a co szalenie istotne - z dużą precyzją. Szczerze polecam, bo zawojowała moje serce