Internet z gniazdka elektrycznego - TP-Link TL-WPA8630 KIT

Internet z gniazdka elektrycznego - TP-Link TL-WPA8630 KIT
Transmiter sieciowy rozszerza naszą domową sieć przy pomocy istniejącej instalacji elektrycznej – z jednego gniazda przekazujemy sygnał do drugiego, które może znajdować się np. na wyższym piętrze, bez korzystania z dodatkowych kabli. Musimy jednak pamiętać, żeby nie podpinać urządzeń za pomocą listwy zasilającej, ale koniecznie bezpośrednio do gniazda elektrycznego. W przeciwnym razie sygnał może zostać zakłócony, a transmisja spowolniona.

TL-WPA8630 KIT to zestaw gigabitowych transmiterów sieciowych AV1200 z punktem dostępowym, wykonany z wysokiej jakości białego tworzywa. Prezentowany komplet składa się z transmitera TL-PA8010P (wym. 131×72×42 mm) oraz wzmacniacza TL-WPA8630P (140,6×68×45 mm). W komplecie znajdziemy też dwumetrowy kabel Ethernet CAT.5e oraz przejrzystą instrukcję.

Transmiter pobiera maksymalnie 10,8 W mocy, a w stanie czuwania 5 W. Urządzenie może działać przewodowo (Standard HomePlug AV2), wykorzystując swoje trzy gigabitowe gniazda, lub bezprzewodowo w dwóch pasmach, z maksymalną prędkością transmisji do 1200 Mb/s (867 Mb/s w paśmie 5 GHz i 300 Mb/s w paśmie 2,4 GHz). Dzięki temu, że zestaw wykorzystuje nowoczesną technologię 802.11AC, zapewnia trzy razy większe prędkości niż urządzenia w standardzie 802.11n. Utworzony punkt dostępowy pozwala więc na strumieniowe przesyłanie HD/4K, granie w sieci ze znajomymi czy też transfer dużych plików. Trzy gigabitowe porty Ethernet umożliwiają podłączenie kilku urządzeń przewodowych, takich jak np. konsola do gier, telewizor czy odtwarzacz Blu-ray.

Sama konfiguracja zestawu nie jest trudna. Po podłączeniu transmitera z naszym routerem za pomocą kabla sieciowego, podpinamy transmiter i wzmacniacz do gniazdek elektrycznych, niezbyt od siebie oddalonych, a następnie parujemy urządzenia za pomocą przycisku pair. Robimy to na każdym z urządzeń, w odstępie ok. 120 sekund. Podczas tej operacji powinna migać dioda AV - gdy migać przestanie i zaświeci się na stałe, urządzenia są sparowane (diody można wyłączyć za pomocą przycisku na obudowie lub specjalnych aplikacji). Wzmacniacz możemy przenieść do docelowego gniazdka, a punkt dostępowy powinien już działać bez zarzutu. Aby skopiować ustawienia sieci, wystarczy użyć na routerze przycisku "WPS" i przytrzymać przez chwilę przycisk "Wi-Fi CLONE" na wzmacniaczu.

Chcąc wygodnie zarządzać siecią, warto pobrać na telefon aplikację tpPLC, która świetnie współpracuje zarówno z systemem Android, jak i iOS, a na komputer - appkę tpPLC Utility. Można je znaleźć na stronie producenta: www.tp-link.com.

TP-Link TL-WPA8630 KIT nie należy do najtańszych tego typu urządzeń – jest dostępny w sklepach w cenie ok. 600 zł. Otrzymujemy jednak zaawansowany sprzęt dla wymagających użytkowników, którym zależy na bezpiecznej i szybkiej transmisji dużych ilości danych - gier czy filmów w wysokiej jakości, bez lagowania. Polecam.