"Timeline - Polska" - wakacyjna powtórka z historii

"Timeline - Polska" - wakacyjna powtórka z historii
Przedstawiam produkt idealny na letnie wyjazdy - edukacyjną grę karcianą „"Timeline - Polska", przygotowaną na nasz rynek przez wydawnictwo Rebel. To jedna z części znanej na świecie serii gier "Timeline". Jeżeli nie boisz się sprawdzić, jak "stoisz" z wiedzą historyczną na temat własnego kraju, ta karcianka jest właśnie dla Ciebie.

Gra jest zapakowana w poręczne i solidne metalowe pudełko z intrygującym obrazkiem w 3D. W środku znajdziemy przejrzystą instrukcję oraz 110 dwustronnych kart w rozmiarze mini, które są bezpiecznie umieszczone w blistrze. Poszczególne karty dotyczą wydarzeń z historii Polski. Na jednej stronie umieszczono obrazek ilustrujący jakieś wydarzenie, np. hołd pruski czy też obrady Okrągłego Stołu, a na drugiej ten sam obrazek uzupełniony o datę (rok), w którym miało ono miejsce.

Karcianka przeznaczona jest dla 2-8 graczy w wieku od ośmiu lat. Pojedyncza rozgrywka trwa około 15-20 minut. Na czym polega?

Najpierw tradycyjnie tasujemy karty, po czym rozkładamy je uczestnikom, zależnie od ich liczby. Gdy udział bierze 2-3 graczy, każdy dostanie po sześć kart, gdy 4-5 – po pięć kart, a gdy 6-8 – po cztery. Uczestnik kładzie otrzymane karty przed sobą – oczywiście tak, by strona z datą nie była widoczna, bo cała zabawa traci wtedy sens. Na środku stołu kładziemy jedną kartę datą do góry, a pozostałe umieszczamy na stosie z boku.

Uczestnicy dokładają karty do tej pierwszej na stole, w kolejności zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Rywalizacja polega na chronologicznym rozmieszczeniu kart na "osi czasu", stworzonej przez osoby wykładające karty. Z lewej umieszcza się karty z datą wcześniejszą, a z prawej z późniejszą. Kluczowe jest właściwe ulokowanie karty – gdy po odsłonięciu daty okazuje się, że nie mieliśmy racji, musimy odłożyć kartę ze stołu do pudełka i wziąć ze stosu kolejną.

Zwycięża osoba, która pierwsza pozbędzie się swoich kart. Jeżeli trafią się graczom karty z taką samą datą, możemy lekko utrudnić zabawę i starać się ułożyć je według miesiąca, w którym naszym zdaniem miało miejsce dane historyczne wydarzenie – po czym sprawdzić w Google, czy mieliśmy rację.

Polecam tę karciankę wszystkim – zarówno dużym, jak i małym. Dorośli mają świetną szansę uzupełnić swoją wiedzę historyczną, a dzieciaki wiele się nauczyć o dziejach Polski. W większym gronie można stworzyć dwuosobowe teamy – dziecko plus dorosły, żeby siły i możliwości uczestników były wyrównane. Gra zajmuje niewiele miejsca, więc zabierzemy ją ze sobą wszędzie, zarówno do znajomych, jak i do pociągu czy na plażę. Zachęcam do zabawy zwłaszcza osoby, które nie boją się wyzwań. Nawet gdy trochę pomylimy daty, po kilku rundach jesteśmy już w stanie błyszczeć przed nowymi graczami znajomością historii Polski. Warto też dokupić inne pozycje z serii "Timeline”". Wtedy zabawa może być dużo bardziej nieprzewidywalna i ciekawa.