Urlopowa karcianka dla dwojga

Urlopowa karcianka dla dwojga
Nadeszły upragnione wakacje, więc prezentujemy lżejszą, typowo urlopową karciankę. Gra „Kwiatki”, wydana przez firmę Rebel, to doskonała propozycja na wspólną zabawę dla dwóch osób, zwłaszcza tych lubiących parać się ogrodnictwem.

W pudełku znajdujemy karty z kolorowymi ilustracjami kwiatów, kartę punktacji, płytki donic, dwa zestawy kart znaczników akcji specjalnych (po jednym dla każdego z uczestników) oraz przejrzystą instrukcję

Gra toczy się w naprzemiennych turach. Każda tura składa się z następujących akcji:Gra opiera się na prostej mechanice. Na samym początku umieszczamy na stole cztery donice i po przetasowaniu kart z roślinami kładziemy po jednej karcie nad każdą donicą - żaden z obrazków nie może się powtórzyć. Każdy z uczestników otrzymuje trzy znaczniki akcji w jednym kolorze i dwie losowe karty. Jedną kartę z talii odkładamy do pudełka, a pozostałą część talii kładziemy z boku i rozpoczynamy rozgrywkę. Zaczyna osoba, która ostatnio podlewała w domu kwiatki :) .

  •  
    Rozrost - uczestnik rozpoczyna od wyciągnięcia górnej karty ze stosu i dokłada ją do takiego samego obrazka, tak aby leżąca pod nią karta była częściowo widoczna, sprawiając wrażenie, że roślina rośnie. Gracz układa tak karty jedna po drugiej, do momentu aż podejmie decyzję, że chce ściąć kwiatek lub „nie trafi” w kartę (brak na stole kwiatka, jak na wylosowanej karcie), czy też nie ma wolnej donicy i automatycznie kończy swoją turę.
  • Zasadzenie - raz w trakcie tury można dołożyć kartę z ręki nad donicę, musimy jednak pamiętać, żeby nie przekroczyć limitu maksymalnie sześciu kart nad donicą. Po wyłożeniu karty z ręki nie dobieramy kolejnej. Dobrać możemy dopiero podczas wykonania „akcji specjalnej”.
  • Ścięcie - wybieramy spośród donic, które mają przynajmniej dwa kwiatki i zabieramy z niej karty z roślinami; donica zostaje pusta. Te zestawy są punktowane na koniec gry, ale każdy z nich kładziemy osobno. Po tej akcji tura się kończy!
  • Akcja specjalna - to dodatkowy ruch, który możemy wykonać po akcji Rozrostu. Polega on na położeniu znacznika na jednej z donic, dzięki czemu zyskujemy ochronę tej donicy przed ścięciem przez przeciwnika aż do kolejnej rundy i wykonujemy akcję zgodną z piktogramem na donicy (konewka, płotek, grabki, sekator).

Rywalizacja kończy się w momencie, gdy zostanie wyłożona ostatnia karta z talii. Wygrywa osoba, która zdobędzie więcej punktów.

Gra jest bardzo prosta, nie musimy przebijać się przez skomplikowaną, obszerną instrukcję i - co ważne - zajmuje też mało miejsca. Myślę, że to świetna rozrywka na ciepłe dni. Warto wrzucić ją do walizki, bo doskonale sprawdzi się podczas letnich urlopów. Ja się przy niej świetnie zrelaksowałem.