TP-Link Deco - system Wi-Fi z antywirusem w pakiecie

TP-Link Deco - system Wi-Fi z antywirusem w pakiecie
Do naszej redakcji zawitał zestaw urządzeń MESH, dobrze nam znanej marki TP-Link, idealny do tworzenia kratowej sieci bezprzewodowej w całym domu. Nowoczesny designerski sprzęt łatwo uwolni użytkownika od problemu tzw. martwych stref, który każdy z nas niestety dobrze zna. Jeśli w pewnych miejscach w budynku prędkość Internetu bezprzewodowego jest wyraźnie niższa, ten produkt będzie idealnym rozwiązaniem.

Otrzymaliśmy od producenta pakiet składający się z trzech białych urządzeń w kształcie dysków. Mają wymiary 120×38 mm (średnica×grubość) i trochę przypominają pojazdy z "Gwiezdnych wojen". Idealnie wkomponują się w nowoczesne wnętrza biur czy pomieszczeń mieszkalnych.

Deco M5 to urządzenia sieciowe, które mają zapewnić bardzo szybkie i niezawodne połączenie Wi-Fi w każdym zakątku firmy czy domu. Trzy współpracujące ze sobą dyski umożliwiają satysfakcjonującą transmisję danych na powierzchni ponad 400-500 m2. Działają w oparciu o technologię TP-Link ART (Adaptive Routing Technology), która dobiera ścieżkę transmisji dla każdego urządzenia w sieci. W zależności od miejsca, w którym się znajdziemy, telefon, tablet czy laptop - czyli to, z czego właśnie korzystamy - sam wybierze router o najlepszej w danym miejscu jakości połączenia. Nie ma więc obaw, że połączenie zostanie nagle zerwane. Deco M5 jest też kompatybilne ze wszystkimi modemami kablowymi i oferuje prędkość do 1276 Mb/s. Może obsługiwać nawet do stu urządzeń bezprzewodowych jednocześnie, czyli całe mnóstwo.

Do skonfigurowania Deco M5 służy specjalna darmowa aplikacja TP-Link Deco, dostępna na sprzęt mobilny z systemem Android i iOS. Jest bardzo intuicyjna, dzięki czemu w zaledwie kilka minut może stworzyć wydajną sieć w całym budynku. Co ciekawe, urządzenia Deco same zasugerują najlepsze miejsca do ich instalacji.

Sercem każdego z dysków jest czterordzeniowy procesor, a cztery wbudowane anteny dobrze sobie radząz rozgłaszaniem sieci Wi-Fi. Urządzenia są wyposażone w dwa gigabitowe porty Ethernet, co umożliwia korzystanie bez ograniczeń ze sprzętu przewodowego. System działa w dwóch pasmach i standardzie AC. W paśmie 2,4 GHz Wi-Fi ma przepustowość do 400 Mb/s, a dla 5 GHz - 867 Mb/s. Dodatkowo zastosowana technologia MU-MIMO poprawia wydajność komunikacji między urządzeniami. Nie miejmy więc obaw, że sobie nie poradzimy z instalacją zestawu.

Oprócz wspomnianego rozszerzania zasięgu sieci Wi-Fi, sprzęt oferuje również funkcje takie, jak kontrola rodzicielska, ustawienie priorytetów dla urządzeń (funkcja QoS), wbudowany antywirus (firmy Trend Micro) i kontrola przepustowości w ramach TP-Link Homecare. Mamy więc wszystko, co potrzebne, dla stworzenia doskonale zabezpieczonej sieci, a wszystkie te funkcje dostępne są z poziomu aplikacji. Opcja kontroli rodzicielskiej ułatwi ochronę pociech przed ewentualnymi zagrożeniami czyhającymi w sieci. Pozwala opiekunom na ustawienie limitów dziennych korzystania z Internetu, blokowanie potencjalnie niebezpiecznych treści czy też śledzenie, jakie strony odwiedzają dzieci.

Deco M5 to świetne rozwiązanie - dużo lepsze od dobrze znanych repeaterów. U mnie sprawdziło się na piątkę. Bardzo spodobało mi się zdalne zarządzanie i kontrola nad siecią z dowolnego miejsca w budynku. Urządzenia są dostępne w zestawach, ale możemy też je kupić pojedynczo. Obejmuje je trzyletnia gwarancja producenta. Polecamy.