ADATA HD650 - nowa odsłona, czyli odporny dysk USB

ADATA HD650 - nowa odsłona, czyli odporny dysk USB
Kto z nas nie lubi utrwalać swych urlopowych przygód na zdjęciach czy filmach i gromadzić danych, które jeszcze kiedyś mogą się przydać? Niestety, karty pamięci w naszych smartfonach, laptopach czy aparatach fotograficznych nie są "z gumy". Właśnie skończyły się wakacje, więc myślę, że to dobry moment na małe porządki. Warto pomyśleć o dobrym dysku zewnętrznym, na którym zgromadzone archiwa będą bezpieczne.

Ciekawym rozwiązaniem może okazać się 2,5-calowy dysk ADATA DashDrive Durable HD650, dostępny w trzech pojemnościach - 1, 2, a nawet 4 TB. Urządzenie ma niewielkie wymiary - 21×121×81 mm i waży zaledwie ok. 20 dkg.

Nowoczesna, plastikowo-silikonowa obudowa w przyjemnych kolorach - do wyboru są czerwono-czarny, czarny i niebiesko-czarny, pochłaniająca wstrząsy i mająca trójwarstwową konstrukcję sprawia, że dysk ma zarówno designerski wygląd, jak i dużą odporność na uszkodzenia oraz zmienne warunki atmosferyczne. Elementy obudowy precyzyjnie spasowano, a od spodu umieszczono cztery małe nóżki, dzięki którym dysk nie ślizga się po powierzchni biurka.

W urządzeniu zastosowano ciekawą technologię G-Shock. W momencie wykrycia potencjalnie niebezpiecznego uderzenia czy wstrząsów, praca dysku jest zatrzymywana i wznawiana dopiero wtedy, gdy warunki powrócą do normy. Żeby nie były to tylko puste słowa, wykonałem odpowiedni test. Upuściłem na ziemię urządzenie z wysokości ok. 1 m - po tym upadku działało bez zarzutu.

 

Dysk wyposażono w szybkie łącze USB 3.0, dzięki czemu transfer plików jest bardzo zadowalający - producent wspomina nawet o prędkości do 600 MB/s. Niebieska dioda LED umieszczona na obudowie informuje użytkownika, że dysk znajduje się w trybie pracy.

Urządzenie działa cicho, nie nagrzewa się zbytnio i jest bardzo szybkie - 60 GB przerzuciłem z dysku SSD w ok. 8 minut, transfer miał więc prędkość ok. 125 MB/s. Dodajmy, że HD650 jest w pełni kompatybilny z Windows 8.x oraz wcześniejszymi systemami operacyjnymi.

Podsumowując, dysk ADATA HD650 zasługuje na duże wyróżnienie. Pancerna obudowa, funkcjonalne oprogramowanie, duża wydajność i cicha praca - czego trzeba więcej?

Dysk objęto trzyletnią gwarancją producenta. Użytkownik w pakiecie otrzymuje również oprogramowanie OStoGo oraz HDDtoGO. Polecam ten sprzęt zwłaszcza fanom sportów ekstremalnych, jak i osobom, którym wiecznie coś się przydarza, bo dane na dysku na pewno przetrwają wiele nieprzewidzianych wypadków.