ADATA SD600 - superdysk dla aktywnych

ADATA SD600 - superdysk dla aktywnych
Każdy z nas ma mnóstwo ważnych danych, których nie chciałby przypadkowo utracić, a nie wszyscy jesteśmy fanami przechowywania ich w chmurze. Dlatego nie potrafimy się obyć bez dysków zewnętrznych. Urządzenia te odciążają nasze komputery czy sprzęty mobilne, a do zmagazynowanych danych mamy dostęp w dowolnym miejscu i o każdej porze, bez potrzeby łączenia się z Internetem. Na jakim jednak dysku przechowywać zdjęcia, dokumenty czy filmy, aby były w miarę bezpieczne? Ponieważ od pewnego czasu modele HHD są zdecydowanie mniej popularne, chętniej wybieramy bardziej niezawodne dyski SSD.

Tym razem prezentujemy przenośny dysk SSD, dostępny w dwóch pojemnościach - 256 i 512 GB. Urządzenie wykonano w technologii 3D NAND typu TLC. Układy tego rodzaju (pionowe ułożenie komórek pamięci zamiast poziomego) są najefektywniejsze, ponieważ wykorzystując tej samej wielkości kości, zyskujemy zarówno większą pojemność, jak i bardzo szybki transfer danych.

ADATA SD600 ma oryginalny kształt z zaokrąglonymi rogami i wklęsłymi bokami. Producent przewidział dwie wersje kolorystyczne - czerwono-czarną lub czarną. Po obu stronach sprzęt zabezpieczono gumowym tworzywem zamocowanym śrubami do obudowy, co sprawia, że całość wygląda bardzo oryginalnie i może się podobać. Z boku umieszczono port USB 3.1, choć dysk jest też kompatybilny z USB 2.0. Jak przystało na tego typu urządzenie, dysk jest lekki i waży zaledwie 90 g. Małe rozmiary - 83,5×83,5×13,9 mm - umożliwiają schowanie go do kieszeni. W pudełku znajdziemy również 20-centymetrowy przewód - nie ukrywam, że mógłby być dłuższy, ale cóż, obecnie przeważa trend oszczędnościowy.

Po podłączeniu SD600 do komputera system operacyjny dobrze sobie radzi z rozpoznaniem sprzętu i instalacją. Dioda świecąca na obudowie na niebiesko informuje nas o prawidłowym działaniu. Urządzenie współpracuje z systemami Windows, MacOS oraz Android, a także konsolami Xbox One i PS4. Prędkość zapisu i odczytu danych sprawdziłem osobiście, wykorzystując jeden z ogólnie dostępnych programów benchmarkowych - dochodziła do 400-410 MB/s. Wprawdzie osiągi nie były tak wyśmienite, jak te, którymi chwali się producent, obiecujący odczyt i zapis na poziomie do 440 MB/s, ale nie powinno to dziwić. Testy producenta zawsze wykonywane są na specjalnej platformie, a zwykli użytkownicy działają w realu.

 

Podsumowanie

SD600 to solidny dysk zewnętrzny - z powodzeniem przetrwał kilka planowanych upadków na różne nawierzchnie. Jest odporny na kurz i ewentualne zachlapania. Prędkość działania, jak na tego typu urządzenie, wydaje się bardzo zadowalająca, zarówno do pracy, jak i do korzystania w domu - pliki kopiują się szybko, a aplikacje uruchamiane są sprawnie.

ADATA SD600 objęto trzyletnią gwarancją producenta.

Polecam.