Mesh AC1200 - Deco M4

Mesh AC1200 - Deco M4
Dosyć macie słabego sygnału i problemu z zasięgiem sieci w domu? Jest na to sposób - TP-Link Deco M4 Mesh. To domowy system Wi-Fi, który dzięki sieci z płynnym roamingiem, adaptywnym routingiem oraz automatyczną naprawą połączeń wyeliminuje martwe strefy w pomieszczeniach. Po jego instalacji nie trzeba już będzie szukać sygnału bezprzewodowego w ogrodzie, garażu, na balkonie czy strychu.

Ja mam przyłącze sieci w salonie. Niestety, mimo zapewnień operatora o oferowanym dużym zasięgu, w sypialni jest on na tyle słaby, że gdy chcę np. popracować zdalnie czy obejrzeć film, co kilka chwil zrywa się internetowe połączenie. Postanowiłem więc sprawdzić, jak działa najnowszy system Mesh od Tp-Linka, bo już wcześniej kilka osób polecało mi rozwiązania z tej serii. TP-Link Deco M4, podobnie jak poprzednie modele z rodziny Deco, pozwala na stworzenie w mieszkaniu czy domu wydajnej sieci Wi-Fi.

W opakowaniu znajdziemy dwa białe urządzenia, przypominające małe kolumny głośnikowe, dwa zasilacze, kabel RJ o długości ok. 0,5 m i krótką instrukcję z linkiem do aplikacji Deco (działającej na sprzęcie z systemem Android oraz iOS). Apkę zainstalowałem na telefonie, od razu uruchomiłem i wybrałem rodzaj urządzenia, które jako pierwsze chcę skonfigurować. Aplikacja zasugerowała mi, jak prawidłowo podłączyć Deco M4 do prądu i sieci. Po krótkim oczekiwaniu na uruchomienie urządzenia i wyborze miejsca, gdzie będzie ulokowane, sprawdziło ono połączenie z Internetem i poprosiło mnie o zdefiniowanie nazwy SSID i hasła sieci Wi-Fi.

Po zaledwie kilkuminutowej konfiguracji mogłem już bez przeszkód korzystać z zestawu. Aplikacja umożliwia m.in. zablokowanie dostępu do sieci dla niepożądanych urządzeń, czy sprawdzenie dostępności nowych aktualizacji oprogramowania systemu Deco. Żeby komfortowo z niej korzystać, przyda się jednak znajomość angielskiego, bo interfejs opracowano właśnie w tym języku.

System Deco M4 działa w standardzie 802.11ac, zapewniając przepustowość do 300 Mb/s w paśmie 2,4 GHz i do 867 Mb/s w paśmie 5 GHz. Każda kolumna Deco M4 wyposażona jest w dwa gigabitowe porty Ethernet, które pozwalają maksymalnie wykorzystać możliwości urządzeń przewodowych. Dzięki zaawansowanej technologii, Mesh automatycznie przełącza się, gdy np. przechodzimy do drugiego pokoju, aby zapewnić nam optymalne dostępne prędkości.

Prezentowany zestaw zapewnia bezpieczną kontrolę rodzicielską, co ma w dzisiejszych czasach nie lada znaczenie. Dzięki tej funkcji można dla każdego z domowników stworzyć indywidualny profil i zaplanować limity korzystania z Internetu oraz filtry, które zablokują niepożądane treści. Opiekunowie mogą też mieć wgląd w listę stron odwiedzanych przez dzieci.

W sekcji ustawień Wi-Fi możemy również m.in. stworzyć sieć przeznaczoną dla gości oraz udostępnić sieć - aktywacja następuje poprzez potrząśnięcie urządzeniem.

Zestawy TP-Link Deco M4 są już dostępne w sprzedaży i można je kupić w cenie niewiele ponad 400 zł. Produkt objęty jest 36-miesięczną gwarancją producenta.