M7650 - kieszonkowy mobilny router LTE ADCVANCED

M7650 - kieszonkowy mobilny router LTE ADCVANCED
Bez dostępu do sieci nie wyobrażamy już sobie życia. W metrze czytamy newsy na smartfonie, w szkole na przerwie publikujemy posty na FB, a leżąc na plaży, kupujemy bilety na koncert. Niestety, przed wakacjami martwimy się, że gdy wyjedziemy na Mazury czy do Puszczy Augustowskiej, odetnie nas od Internetu i jak wtedy wrzucimy foty na Instagrama czy filmik z kajaku znajomym? Wprawdzie możemy wykorzystać smartfon, aby udostępnić sieć laptopowi, ale ma to sporo minusów, choćby taki, że bateria telefonu szybko się rozładuje. Najlepiej więc zainwestować w kompaktowy hotspot M7650 z mocną baterią, który z łatwością udostępni połączenie 4G/3G wielu urządzeniom. Można również podłączyć do niego komputer stacjonarny za pomocą portu USB.

Prezentowane mobilny router M7650 ma niewielkie rozmiary: 112,5×66,5×16 mm, więc zmieści się w kieszeni plecaka czy torbie. Obudowa jest wykonana z wysokiej jakości szaro-czarnego tworzywa i ma zaokrąglone krawędzie. Na froncie znajduje się kolorowy wyświetlacz, który informuje o ilości zużytych danych, liczbie podłączonych urządzeń, sile sygnału czy stanie baterii. Z przodu umieszczono też przyciski służące do uruchamiania urządzenia i nawigacji. Trzeba przyznać, że całość prezentuje się wyjątkowo elegancko - niestety, czarne elementy nie są odporne na odciski palców.

kieszonkowy mobilny router

M7650 dysponuje akumulatorem o dużej pojemności - aż 3000 mAh, może więc działać kilkanaście godzin na pełnej mocy lub 900 godzin w trybie czuwania.

Najwygodniej jest zarządzać urządzeniem za pomocą specjalnej darmowej aplikacji tpMiFi od TP-Linka. W apce ustawimy m.in. hasło do sieci i jej rodzaj, tryb oszczędzania energii, siłę sygnału, parametry dotyczące karty SIM, info czy otrzymaliśmy jakieś SMS-y i o limicie danych, zresetujemy też dzięki niej urządzenie.

Jedynym minusem jest to, że nie da się włączyć języka polskiego, ale myślę, że każdy i tak doskonale sobie poradzi z eksploatacją urządzenia. Routerem można też zarządzać poprzez stronę internetową http://tplinkmifi.net lub wpisując w przeglądarkę adres http://192.168.0.1.

Aby uruchomić hotspot, wystarczy karta SIM z pakietem danych, która pozwoli nam skorzystać z telefonicznej sieci 4G LTE Cat. 6. Mamy do wyboru dwa pasma sieci Wi-FI - 2,4 GHz oraz 5 GHz.

M7650 osiąga prędkości pobierania do 600 Mb/s, a wysyłania na poziomie 50 MB/s, choć wiadomo, że w realizacji takich parametrów i tak mocno ograniczają nas nadajniki sieci komórkowych, nieobsługujące aż takich prędkości. Ja doszedłem do prędkości pobierania powyżej 100 MB/s i byłem już tym faktem bardzo usatysfakcjonowany. Trzeba przyznać, że urządzenie ma duży potencjał.

Hotspot jest też wyposażony w gniazdo micro SD, które czyta karty o pojemności do 32 GB, co pozwala użytkownikom na bezprzewodowe udostępnianie muzyki, autorskich filmów czy ulubionych zdjęć. Urządzenie można ładować przez kabel micro USB podłączony do komputera, ładowarki lub adaptera.

Prezentowany model to wysokiej klasy sprzęt, który posłuży przez dobrych kilka lat, nadążając za zmianami oferowanymi przez operatorów sieci komórkowych. Ma wiele atrakcyjnych funkcji i stanowi idealne rozwiązanie na wyjazd w większej grupie znajomych.

Myślę, że warto rozważyć jego zakup, zwłaszcza że produkt jest już dostępny w sprzedaży, w cenie ok. 680 zł. Hotspot objęto 24-miesięczną gwarancją producenta.