Wynalazki są wszędzie!
20 stycznia 2014 roku rozpoczęły się zapisy do czwartej edycji programu edukacyjnego dla gimnazjalistów „Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha". Celem programu jest rozwijanie kreatywności młodzieży i zachęcanie jej do realizowania własnych pomysłów na wynalazki.
W ramach programu, który w tym roku organizowany jest pod hasłem „Wynalazki są wszędzie”, odbędzie się ok. 50 warsztatów pokazujących praktyczną stronę nauk ścisłych. Podczas zajęć uczniowie pod okiem studentów z kół naukowych Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej będą m.in. budować roboty i motocykle, konstruować makiety mostów, drukować przedmioty w trójwymiarze oraz poznawać sposoby zastosowania biomateriałów.
Zwieńczeniem programu będzie konkurs na wynalazek, w którym uczestnicy przygotują prototypy wynalazków własnego pomysłu. Gale finałowe odbędą się pod koniec roku szkolnego.
Od potrzeby do rozwiązania - Design Thinking
Oprócz możliwości pogłębiania wiedzy podczas zajęć na politechnikach zarówno uczniowie, jak i nauczyciele będą mogli poznać innowacyjną metodę Design Thinking, opracowaną na Uniwersytecie Stanforda, która polega na tworzeniu produktów i usług w oparciu o głębokie zrozumienie problemów i potrzeb użytkowników. Zespół Design Thinking Warsaw przeprowadzi zajęcia dla nauczycieli, którzy dowiedzą się jak inspirować uczniów do poszukiwania nowych pomysłów, jak również dla młodzieży, demonstrując w jaki sposób szybko przygotować prostą konstrukcję prototypu.
Udział w konkursie – o co dalej?
Członkowie Klubu Absolwenta, czyli finaliści konkursu „Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha", zostaną zaproszeni na warsztaty z psychologiem. Podczas zajęć uczniowie zastanowią się wspólnie nad ich rolą w procesie tworzenia wynalazków, jakie mają mocne strony oraz dlaczego udział w konkursie może być dobrym momentem do zaplanowania ich dalszego rozwoju w obszarze naukowo-badawczym. Absolwenci „Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha" przekonają się również, że wynalazki są obecne wszędzie, nawet na scenie. W tym celu organizatorzy projektu przygotowali dla nich warsztaty w Teatrze Narodowym. Uczestnicy spotkania dosłownie od kulis poznają tajniki techniki scenicznej.
Zapisy na zajęcia
Zapisy na warsztaty w ramach „Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha” trwają do 14 lutego 2014 r. Nauczyciele rejestrują uczniów, wypełniając formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie programu www.akademiawynalazcow.edu.pl. Udział w Akademii jest bezpłatny, a finałowe zespoły mogą liczyć na dofinansowanie na etapie przygotowywania prototypów wynalazków.
Tematy tegorocznych warsztatów
W ofercie programowej tegorocznej edycji „Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha" znalazły się sprawdzone w ubiegłych edycjach zajęcia z robotyki, mechaniki, energetyki niekonwencjonalnej, a także ochrony własności intelektualnej. Nowością będą zajęcia dotyczące m.in. konstrukcji mostów, szybkiego prototypowania, obserwacji zjawisk w podczerwieni i wypraw kosmicznych.
„Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha” to program edukacyjny dla gimnazjalistów prowadzony przez firmę Robert Bosch od 2011 r. Celem projektu jest popularyzacja wśród młodzieży przedmiotów ścisłych – matematyki, fizyki, techniki oraz zainteresowanie jej uczelniami technicznymi, co może skutkować w przyszłości zwiększeniem kadry inżynierskiej w Polsce oraz przyczynić się do promocji uzdolnionych młodych osób. Dotychczas w projekcie wzięło udział 3000 uczniów, którzy zgłosili 100 pomysłowych wynalazków.
Więcej informacji na temat programu na stronie www.akademiawynalazcow.edu.pl oraz na stronie programu na Facebook www.facebook.com/akademia.wynalazcow.