Wynalazki są wszędzie!

Wynalazki są wszędzie!
IV edycja „Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha”

20 stycznia 2014 roku rozpoczęły się zapisy do czwartej edycji programu edukacyjnego dla gimnazjalistów „Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha". Celem programu jest rozwijanie kreatywności młodzieży i zachęcanie jej do realizowania własnych pomysłów na wynalazki.

 

W ramach programu, który w tym roku organizowany jest pod hasłem „Wynalazki są wszędzie”, odbędzie się ok. 50 warsztatów pokazujących praktyczną stronę nauk ścisłych. Podczas zajęć uczniowie pod okiem studentów z kół naukowych Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej będą m.in. budować roboty i motocykle, konstruować makiety mostów, drukować przedmioty w trójwymiarze oraz poznawać sposoby zastosowania biomateriałów.

Zwieńczeniem programu będzie konkurs na wynalazek, w którym uczestnicy przygotują prototypy wynalazków własnego pomysłu. Gale finałowe odbędą się pod koniec roku szkolnego.

Od potrzeby do rozwiązania - Design Thinking

Oprócz możliwości pogłębiania wiedzy podczas zajęć na politechnikach zarówno uczniowie, jak i nauczyciele będą mogli poznać innowacyjną metodę Design Thinking, opracowaną na Uniwersytecie Stanforda, która polega na tworzeniu produktów i usług w oparciu o głębokie zrozumienie problemów i potrzeb użytkowników. Zespół Design Thinking Warsaw przeprowadzi zajęcia dla nauczycieli, którzy dowiedzą się jak inspirować uczniów do poszukiwania nowych pomysłów, jak również dla młodzieży, demonstrując w jaki sposób szybko przygotować prostą konstrukcję prototypu.

Udział w konkursie – o co dalej?

Członkowie Klubu Absolwenta, czyli finaliści konkursu „Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha", zostaną zaproszeni na warsztaty z psychologiem. Podczas zajęć uczniowie zastanowią się wspólnie nad ich rolą w procesie tworzenia wynalazków, jakie mają mocne strony oraz dlaczego udział w konkursie może być dobrym momentem do zaplanowania ich dalszego rozwoju w obszarze naukowo-badawczym. Absolwenci „Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha" przekonają się również, że wynalazki są obecne wszędzie, nawet na scenie. W tym celu organizatorzy projektu przygotowali dla nich warsztaty w Teatrze Narodowym. Uczestnicy spotkania dosłownie od kulis poznają tajniki techniki scenicznej.

Zapisy na zajęcia

Zapisy na warsztaty w ramach „Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha” trwają do 14 lutego 2014 r. Nauczyciele rejestrują uczniów, wypełniając formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie  programu www.akademiawynalazcow.edu.pl. Udział w Akademii jest bezpłatny, a finałowe zespoły mogą liczyć na dofinansowanie na etapie przygotowywania prototypów wynalazków.

Tematy tegorocznych warsztatów

W ofercie programowej tegorocznej edycji „Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha" znalazły się sprawdzone w ubiegłych edycjach zajęcia z robotyki, mechaniki, energetyki niekonwencjonalnej, a także ochrony własności intelektualnej. Nowością będą zajęcia dotyczące m.in. konstrukcji mostów, szybkiego prototypowania, obserwacji zjawisk w podczerwieni i wypraw kosmicznych.

„Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha” to program edukacyjny dla gimnazjalistów prowadzony przez firmę Robert Bosch od 2011 r. Celem projektu jest popularyzacja wśród młodzieży przedmiotów ścisłych – matematyki, fizyki, techniki oraz zainteresowanie jej uczelniami technicznymi, co może skutkować w przyszłości zwiększeniem kadry inżynierskiej w Polsce oraz przyczynić się do promocji uzdolnionych młodych osób. Dotychczas w projekcie wzięło udział 3000 uczniów, którzy zgłosili 100 pomysłowych wynalazków.

Więcej informacji na temat programu na stronie www.akademiawynalazcow.edu.pl oraz na stronie programu na Facebook www.facebook.com/akademia.wynalazcow.