Rekuperator energii - VIII KONKURS MŁODY INNOWATOR
REKUPERATOR ENERGII W CIĄGNIKU ROLNICZYM
Podczas prac polowych fotel kierowcy ciągnika poddawany jest ciągłym drganiom. Jazda po nierównym polu powoduje, że, w celu amortyzacji nierówności i ochrony kręgosłupa, porusza się on ruchem posuwisto zwrotnym w górę i w dół. Ta bezpowrotnie tracona energia jest wykorzystywana przez nasze urządzenie, które ruch ten zamienia na energię elektryczną. Po zamontowaniu w pojeździe urządzenie nie wymaga żadnej obsługi. Działa zawsze, kiedy ciągnik jest w ruchu.
Urządzenie jest wyposażone w magnesy neodymowe, gdyż tylko one umożliwiają wytwarzanie wystarczającej ilości energii elektrycznej.
Rekuperator nie emituje żadnych szkodliwych substancji, ani hałasu, ponadto pozwala wyprodukować darmową energię elektryczną, co zmniejsza zużycie paliwa i ilość toksycznych spalin uwalnianych do atmosfery.
Rekuperator można zastosować w różnych pojazdach, które są w ruchu, a energię elektryczną można wykorzystać na różne sposoby, np. Do zasilania oświetlenia awaryjnego, oświetlenie pomocniczego w pracach po zachodzie słońca, ładowania telefonów komórkowych, itp.
Proponowana nazwa handlowa: Fotel przyszłości do każdego pojazdu.
Model zbudowano wykorzystując oryginalne siedzenie do ciągnika rolniczego. Do cylindra z nawiniętą cewką indukcyjną wprowadzono trzy silne magnesy neodymowe, które w wyniku ruchu posuwisto zwrotnego siedzenia generują zmienne pole magnetyczne. Prąd wygenerowany jest wyprostowany za pomocą mostka prostowniczego, aby móc nim ładować akumulator i zasilać odbiorniki prądu stałego.
Jako przykładowe odbiorniki energii elektrycznej zamontowano światła ostrzegawcze, oraz gniazdo USB, z którego można zasilać dowolne urządzenia wymagające wystabilizowanego napięcia zasilania 5V. Energia elektryczna gromadzona jest w akumulatorze, by ją wykorzystać w razie potrzeby, późniejszym czasie.
Wykonali uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej Curie w Płocku: Bartosz Kłysiak, Adam Jagielski i Łukasz Redliński, pod kierunkiem nauczyciela: Jarosława Rumianowskiego