​Mapy myśli, rysunki, diagramy - jak pomagać sobie w nauce?

​Mapy myśli, rysunki, diagramy - jak pomagać sobie w nauce?
Nie każdy może być Einsteinem, ale warto dążyć do zwiększania możliwości poznawczych własnego mózgu. Informacje przyswajamy niemal cały czas, a gdy trzeba zrobić to „hurtowo”, na przykład przed egzaminem, warto sięgnąć po kilka pomocnych technik. Jedną z najlepszych są mapy myśli, które angażują różne zmysły, by jak najłatwiej wpoić nam wiedzę.

Każdy z nas ma nieco inny patent na przyswajanie informacji, ale wśród najpopularniejszych zdecydowanie znajduje się wspomaganie pamięci wiedzą przekształconą w rysunki i diagramy. Dane liczbowe czy schematy powiązań znacznie łatwiej zwizualizować w takiej formie, niż po prostu czytając tekst, który je zawiera.

Rysuj, pisz, twórz

Najpełniejszym wyrazem tej metody nauki są mapy myśli, po raz pierwszy wprowadzone w obieg przez Tony'ego Buzana. Zasady ich tworzenia są bardzo proste, a efekty świetne, jeśli przyzwyczaimy się do przyswajania wiedzy w tej formie.

Mapowanie myśli pozwala organizować informacje w umyśle, oddzielać najważniejsze od mniej ważnych, zapamiętywać nowe fakty i łączyć je ze sobą, dzięki czemu w dogodnej chwili łatwiej je sobie przypomnimy.

Jak stworzyć mapę myśli?

Do stworzenia mapy myśli wystarczy pusta kartka i kolorowe markery, długopisy czy kredki. W centrum kartki umieszczamy główne hasło, wokół którego zamierzamy się koncentrować. Od niego, jak konary, odprowadzamy linie, na końcu których znajdą się hasła bezpośrednio z nim powiązane. Przykładowo, jeśli musimy przyswoić informacje o polskiej literaturze, konarami mogą być style literackie lub okresy czasowe. Od tych konarów prowadzimy następne gałązki, reprezentujące na przykład konkretnych pisarzy, a od autorów - tytuły ich książek i tak dalej. Szczegółowość mapy zależy tylko od nas.

Poczuj się jak artysta

Żeby mapa myśli spełniała swoje zadanie, nasz rysunek powinien mieć dodatkowe wyróżniki graficzne i kolorystyczne. Właśnie po to potrzebne są różnokolorowe pisaki, którymi zaznaczymy poszczególne części mapy myśli lub „konary” drzewa. Warto też urozmaicać ją rysunkami, które niekoniecznie będą reprezentować opisywane zagadnienia bezpośrednio, ale np. zgodnie z naszymi skojarzeniami. W trakcie nauki sami w sposób naturalny tworzymy asocjacje często zrozumiałe tylko dla nas, czemu warto dać wyraz na mapie myśli. Zdolności plastyczne nie mają tu znaczenia - liczy się jak najlepsze przedstawienie idei.

Gdy projektujemy mapę myśli na komputerze, a nie na kartce, warto wspomóc się wspomnianymi już diagramami i wykresami. Wizualna prezentacja danych sprawdzi się świetnie, ponieważ zależności znacznie łatwiej dostrzec w formie graficznej, na przykład na podstawie układu kolorów w wykresie kołowym.

Mapa myśli w biurze

Na użytek domowy mapy myśli można tworzyć na kartkach lub w prostych programach komputerowych, ale w biurze, na przykład podczas sesji burzy mózgów, do tego celu przydadzą się tablice zwykłe i interaktywne oraz flipcharty. Na takiej mapie zamiast rysowania można umieszczać np. grafiki czy ulotki, mocowane do tablicy za pomocą magnesów. Mapy myśli wspierają pamięć i organizację informacji, co pozwala lepiej się uczyć, łatwiej wyciągać wnioski i podejmować biznesowe decyzje. Jeśli więc do tej pory nie próbowaliście tej metody, z pewnością warto dać jej szansę.

Artykuł przygotowany we współpracy z redakcją portalu NokautBiznes.pl