Domowy wulkan Etniś

Domowy wulkan Etniś
e-suplement
Z pewnością widzieliście na zdjęciach czy filmach groźne wyglądające wulkany. Niektórzy odważni ludzie wspinali się na nie by zobaczyć, pomimo ryzyka, wulkaniczny krater z bliska. Takie wycieczki z pewnością są trudne, kosztowne i podnoszące adrenalinę.

My tymczasem możemy sami zbudować model wulkanu, który w wybranym przez nas czasie wybuchnie lawą. Będzie to nasz mały domowy, oswojony wulkanek Etniś. Jego lawa zupełnie nie będzie gorąca i nie musimy bać się pożaru. Możemy też realizować mały filmowy reportaż z wybuchu, by zamieścić go na blogu lub pochwalić się na facebooku.

Materiały potrzebne, żeby wybudować domowy wulkan

Tektura falista, stare gazety, taśma samoprzylepna, plastikowa butelka po kefirze, pianka montażowa w sprayu i farby akrylowe do pomalowania góry. Materiałami eksploatacyjnymi potrzebnymi do sprokurowania erupcji są płatki owsiane, soda oczyszczona oraz ocet. Wszystkie te tanie składniki kupimy w pobliskim sklepie spożywczym. Płatki owsiane można także zastąpić lżejszymi otrębami. Ja budowałem wulkan z litrowej butelki po kefirze ale lepiej użyć mniejszej, ponieważ do obudowania jej zużyjemy znacznie mniej cennej pianki montażowej.

Narzędzia dla budowy domowego wulkanu

Nóż do tapet, jednorazowe rękawice ochronne, klej na gorąco - z glutownicy, pędzel do malowania modelu oraz na koniec ścierka do wycierania lawy po udanej prezentacji.

Informacje o tym, jak przygotować ławę dla domowego wulkanu, ciąg dalszy tego artykułu oraz więcej zdjęć znajdziesz w listopadowym numerze magazynu Młody Technik

W Europie czynne wulkany występują nad Morzem Śródziemnym są nimi Wezuwiusz i Etna

Erupcja wulkanu Etna

Przykład erupcji domowego wulkanu

Przeczytaj także
Magazyn