Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Budujemy zdalnie sterowane samochody od podstaw II

Budujemy zdalnie sterowane samochody od podstaw II
e-suplement
Pierwszy artykuł o zdalnie sterowanych samochodach budowanych od początku samodzielnie, opublikowany w numerze lutowym z 2011 roku, od chwili opublikowania po dziś, znajduje się w czołówce najczęściej czytanych artykułów na stronie internetowej Młodego Technika. W tym miesiącu zatem kolejna, jeszcze bardziej dopracowana odsłona tego typu konstrukcji ? wierzę, że zainteresuje równie wielu Czytelników jak poprzednia. Słowo o niezwykłym redaktorze Zanim wgłębimy się w prace projektowo-montażowe, winien jestem Czytelnikom parę słów wyjaśnienia. Otóż projekt, będący tematem tego artykułu, został zainicjowany przez mojego nieodżałowanego ?kolegę po stronach Młodego Technika? ? redaktora Alwara Hansena ? autora między innymi serii artykułów JPTZ publikowanych do niedawna w naszym miesięczniku tuż obok artykułów działu Na warsztacie. Alvar Hansen był między innymi propagatorem prostych modeli dla początkujących modelarzy ?frajdystów? ? jak ich i siebie również nazywał? Zaprojektował także (o czym zapewne nie wszyscy czytelnicy wiedzą) wiele modeli kartonowych. Parę lat temu, uczestnicząc we współorganizowanym przeze mnie konkursie we Wrocławiu, zachwycił się prezentowanymi tam modelami typu ?Karton w ruchu? ? jedyną taką klasą pośród wszystkich znanych mi podobnych konkursów ? nie tylko w Polsce. Wymieniliśmy wówczas pierwsze opinie i doświadczenia. Jednak niezwykła życzliwość, serdeczność oraz entuzjazm red. Hansena w propagowaniu takich form konstruktywnych działań wśród najmłodszych sprawiły, że nie sposób było jedynie na tym poprzestać. Postanowiliśmy niebawem wspólnie stworzyć kolejne ?kartonowe modele nie obrastające kurzem? na bazie Jego wydanych modeli i moich pomysłów ich napędzania.

Modele dziś opisywane na tych stronach są właśnie pierwszymi ze zrealizowanych z tamtej serii. Redaktor Hansen miał możliwość zobaczyć je ukończone? Żałuję bardzo, że nie dane mu było jednak zobaczyć ich publikacji w Młodym Techniku, co również było naszym wspólnym celem? Pozwólcie zatem, Drodzy Czytelnicy, że ten artykuł Jemu właśnie zadedykuję.

Założenia projektowe

Ten model w wersji zdalnie sterowanej ma być wykonalny przez średnio zaawansowanych modelarzy z jako-takim doświadczeniem w budowie modeli kartonowych i podstawową wiedzą z zakresu obsługi modelarskich systemów RC (RC to akronim od ang. Radio Control). Model ma w możliwie największym stopniu wykorzystywać elementy z najbardziej dostępnego i taniego materiału ? czyli kartonu i papieru. Do jego napędu mają służyć możliwie najtańsze elementy (silniki, zasilanie i sterowanie). Przyjęliśmy, że za nadwozia posłużą opracowane i wydane drukiem modele prostych ambulansów wykonywane z oryginalnych wycinanek w standardzie (z drobnymi modyfikacjami), natomiast większość elementów podwozia zostanie wykonana z lekkiego kartonu modelarskiego grubości 1 mm, a do napędu posłuży najpopularniejszy mikrosilnik prądu stałego ? typu Mabuchi130, sterowany regulatorem uzyskanym ze standardowego serwomechanizmu modelarskiego (np. typu SG-5010 ? opis jego przygotowania opublikowany został w numerze 1/2011 i jest w całości dostępny również na stronie internetowej Młodego Technika).

Oryginalne, wydane drukiem nadwozia projektu Alwara Hansena, można kupić w sklepach modelarskich. Opisywanie po kolei montażu tak prostych modeli nie jest chyba konieczne ? ewentualne drobne modyfikacje, niezbędne do naszych celów są widoczne na ilustracjach. Nietrudno będzie również samodzielnie wykonać podobnie proste nadwozie we własnym zakresie.

 

Ciąg dalszy tego artykułu znajdziesz w lutowym numerze magazynu Młody Technik

Pobierz schemat: Rozwiązania geometrii podwozia i układu kierowniczego AMBU AH

Pobierz schemat: AMBU AH - Podwozie modelu RC

Przeczytaj także
Magazyn