Nowy Świat w Ruchu

Nowy Świat w Ruchu
Wahadło, które dwa razy nie poruszy się tak samo. Kapryśna walizka, wymuszająca określone zachowanie naszego nadgarstka. Metalowa kulka, zachowująca się jak kauczukowa piłeczka. Centrum Nauki Kopernik zaprasza do Nowego Świata w Ruchu.

Siła samodzielnego doświadczenia

Wystawa stała Centrum Nauki Kopernik to osiemdziesiąt interaktywnych eksponatów, które zachwycają precyzją i dają możliwość swobodnego eksperymentowania. Są ambitne i pouczające, a także przystępne i wciągające. Część z nich powstała w warsztacie Kopernika. Inne zostały sprowadzone od najlepszych konstruktorów na świecie. Jeszcze inne przeszły proces odnowienia i ulepszenia.

Ograniczono do minimum obecność multimediów, które determinują nasze codzienne życie i spychają na dalszy plan rzeczywiste doświadczenia. Nowy Świat w Ruchu to przestrzeń, w której każdy może dokonać odkrycia i doświadczyć praw rządzących światem.

Eksponaty na wystawie zostały pogrupowane w strefy tematyczne, co pozwala spojrzeć z różnych stron na podobne zjawiska, a także odnaleźć ich wspólne cechy w różnych kontekstach. Dzięki temu można lepiej zrozumieć sedno zagadnienia. Nasz umysł uczy się przez powtarzanie, dlatego ograniczono liczbę tematów, które porusza wystawa. Każde zjawisko można za to zbadać na wiele sposobów. Magnetyczna chmura, Najeżone ciecze i Magnetyczny most to eksponaty, które obrazują linie pola magnetycznego. Magnetyczna chmura pozwala na obserwację wzrokową i inspiruje do zadawania pytań. Najeżone ciecze dają możliwość nie tylko obserwacji, ale również kształtowania przestrzeni pola. Z kolei Magnetyczny most to okazja, aby fizycznie poczuć linie pola magnetycznego. Eksperymentując przy wszystkich tych eksponatach, można płynnie połączyć wątki i zrozumieć zjawisko w sposób kompleksowy, tak trudny do osiągnięcia podczas przyswajania podręcznikowych definicji. Takie grupowanie eksponatów stopniowo będzie wprowadzone w przestrzeni wszystkich wystaw Kopernika. Siła samodzielnego doświadczenia Nowa wystawa stała Centrum Nauki Kopernik to osiemdziesiąt interaktywnych eksponatów, które zachwycają precyzją i dają możliwość swobodnego eksperymentowania. Są ambitne i pouczające, a także przystępne i wciągające. Część z nich powstała w warsztacie Kopernika. Inne zostały sprowadzone od najlepszych konstruktorów na świecie. Jeszcze inne przeszły proces odnowienia i ulepszenia. Ograniczono do minimum obecność multimediów, które determinują nasze codzienne życie i spychają na dalszy plan rzeczywiste doświadczenia. Nowy Świat w Ruchu to przestrzeń, w której każdy może dokonać odkrycia i doświadczyć praw rządzących światem. Eksponaty na wystawie zostały pogrupowane w strefy tematyczne, co pozwala spojrzeć z różnych stron na podobne zjawiska, a także odnaleźć ich wspólne cechy w różnych kontekstach. Dzięki temu

W Nowym Świecie w Ruchu jest siedem stref tematycznych:

• Prąd i magnetyzm

• Fale i drgania

• Żyroskopy i moment bezwładności

• Płyny (ciecze i gazy)

• Maszyny proste

• Kosmos

• Zjawiska chaotyczne

Wybrane eksponaty

Magnetyczny most  Z magnesu i ogromnej liczby metalowych krążków można wyrzeźbić wiele zaskakujących kształtów. W pobliżu magnesu krążki zachowują się, jakby same były minimagnesami – przyciągają się wzajemnie, tworzą nitki i większe grupy.

Skacząca kulka  Mała kulka (wielkości groszku) spada z wysokości ok. 30 cm na stalową, lekko wklęsłą powierzchnię i odbija się od niej setki razy. Hipnotyczne podskakiwanie kulki jest zjawiskowe i fascynujące.

Chaotyczne wahadło To wprawione w ruch wahadło nigdy nie zachowa się dwa razy w taki sam sposób. Z pozoru wygląda dość prosto – kilka stalowych ramion, tworzących kształt litery T. Jest jednak bardzo czułe i zupełnie nieprzewidywalne.

Obrotowy stolik Obok obracającego się, metalowego stolika zgromadzone zostały kulki bilardowe, obręcze, krążki i pierścienie o różnych wielkościach i grubościach. Wszystkie te akcesoria dobrze toczą się po powierzchni. A jak zachowują się, gdy podłoże się obraca? To właśnie trzeba sprawdzić.

Powietrzna armata Oto nowa wersja jednego z ulubionych eksponatów dawnej galerii Świat w Ruchu. Po uderzeniu w membranę powstaje powietrzny wir o kształcie torusa (kółka przypominającego napompowaną dętkę). Ulepszony eksponat łatwiej obsłużyć, a wystrzał jest o wiele bardziej spektakularny.

Nowoczesna, przyjazna przestrzeń

W Koperniku znajduje się dużo przeszklonej przestrzeni. W wyniku tego wiosną i latem jest bardzo jasno, oświetlenie zmienia się także w ciągu dnia. Tymczasem niektóre eksponaty potrzebują kontroli światła. Dlatego powstał dla nich specjalny pawilon. Znajdują się w nim m.in. Komora mgłowa i Komora iskrowa. Duży, niebieski pawilon to także dobry punkt orientacyjny dla zwiedzających wystawę. W przyszłości takie miejsca pojawią się też w innych częściach Kopernika. Dzięki temu będzie można korzystać z eksponatów, które dawniej nie mogłyby się znaleźć w Centrum.

Nowy Świat w ruchu
 

Nowa wystawa różni się wizualnie od reszty Kopernika. Wszystkie eksponaty Nowego Świata w Ruchu mają jednolite, neutralne kolorystycznie obudowy. Konsekwentne zastosowanie sklejki i metalu wizualnie uspokaja całą przestrzeń i sprzyja koncentracji. Wcześniej wystawa była bardzo kolorowa i dostarczała wielu bodźców, przez które zwiedzający nie potrafili skupić się na jednym, konkretnym eksperymencie. Mogli przez to nie zrealizować najważniejszego celu wizyty w Koperniku – poznania zjawiska zawartego w eksponacie.

Nowością w przestrzeni ekspozycyjnej są także strefy wygodnych siedzisk, gdzie można odpocząć, porozmawiać, nabrać sił do dalszego zwiedzania.

To dopiero początek

Nowy Świat w Ruchu to pierwsza wystawa stała, która zmieniła się po pięciu latach działalności Kopernika. Ta zmiana odzwierciedla kierunki, w których intensywnie rozwija się Centrum – tworzenie eksponatów, projektowanie interakcji i angażowanie w ten proces zwiedzających. Wystawy to sedno istnienia Centrum Nauki Kopernik. Nad tworzeniem ekspozycji pracuje sztab najlepszych specjalistów. Miesiącami myślą, budują, prototypują, sprawdzają i ulepszają eksponaty. Dbają o to, aby prezentowano zjawiska prawdziwe i jak najbardziej precyzyjnie – wymagające odkrycia i otwierające pole do własnych eksperymentów oraz wyciągania wniosków. Efekt tej pracy musi być bezpieczny, łatwy w obsłudze, prosty w naprawie, estetyczny, mieć zrozumiały opis. Budową jednego eksponatu zajmuje się kilkadziesiąt osób. Już w trakcie ich pracy eksponaty udostępniane są testowo zwiedzającym. Pozwala to obserwować, jak ludzie z nich korzystają, rozmawiać o tym, poprawiać i ostatecznie stworzyć coś unikatowego.

Docelowo, całe pierwsze piętro Centrum Nauki Kopernik zmieni się w jedną, dużą przestrzeń eksperymentalną. Kolejne zmiany obejmą też parter budynku – galerie Re: generacja oraz Bzzz!