Relacja z warsztatów "Czarna linia pokaże Ci drogę, czyli jak zaprogramować robota"

Właśnie zakończył się cykl warsztatów kreatywnych organizowanych w ramach Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha, programu edukacyjnego dla gimnazjalistów realizowanego przez firmę Bosch.

Od 1 marca do 12 kwietnia 2013 r. odbyły się 22 warsztaty prowadzone przez studentów Politechniki Wrocławskiej. Udział w nich wzięło ponad 650 uczniów dolnośląskich szkół. Warsztaty miały na celu inspirację i przygotowanie merytoryczne do drugiej części programu - konkursu na wynalazek.

- Chcieliśmy pokazać uczestnikom, czym zajmujemy się na co dzień, jakie mamy pomysły i jak je realizujemy. To wcale nie jest trudne. Gimnazjaliści też są kreatywni i mogą wcielać w życie swoje pomysły - powiedział Adrian Szymański, prezes Koła Naukowego Robotyków KoNaR.

Podczas dwugodzinnego warsztatu zatytułowanego "Czarna linia pokaże Ci drogę..." studenci przedstawili uczestnikom roboty typu LineFollower, czyli podążające za czarną ścieżką na białym tle. Krótki wstęp teoretyczny zaprezentował uczestnikom podstawową wiedzę na temat konstrukcji robotów i elektroniki. Gimnazjaliści dowiedzieli się m.in., co to jest rezystor, kondensator czy tranzystor.

Następnie na przykładzie specjalnych prototypów uczniowie obserwowali zasadę działania robotów - począwszy od mechaniki poprzez elektronikę, sensorykę, oprogramowanie, aż do strojenia regulatorów. Aby każdy uczestnik mógł poznać poszczególne etapy budowy robotów, studenci przygotowali cztery stanowiska. Na pierwszym gimnazjaliści uczyli się łączyć ze sobą elementy, lutując je, a na kolejnym tworzyli obwody elektryczne, poprzez które urządzenie było zasilane. Następnie uczestnicy sprawdzali, jak dane parametry oprogramowania wpływają na zachowanie robota. Na końcu uczniowie przyglądali się efektom swojej pracy na planszy z wymalowaną czarną linią.

Konkurs na wynalazek

Jeszcze do 26 kwietnia 2013 r. (do południa) nauczyciele mogą zgłaszać pomysły swoich podopiecznych, wypełniając formularz zamieszczony na stronie www.akademiawynalazcow.edu.pl. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów, którzy wzięli udział w organizowanych warsztatach. Finałowe zespoły mogą liczyć na dofinansowanie na etapie przygotowywania prototypów wynalazków. Zwieńczeniem programu będzie wyłonienie zwycięzców konkursu na pomysł wynalazku podczas gal finałowych w czerwcu 2013 roku.

Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to program edukacyjny dla gimnazjalistów prowadzony przez firmę Robert Bosch od 2011 r. Celem projektu jest popularyzacja wśród młodzieży przedmiotów ścisłych - matematyki, fizyki, techniki oraz zainteresowanie jej uczelniami technicznymi, co może skutkować w przyszłości zwiększeniem kadry inżynierskiej w Polsce oraz przyczynić się do promocji uzdolnionych młodych osób.

Trzecia edycja programu jest prowadzona jest w Warszawie i Wrocławiu pod patronatem honorowym Polskiej Akademii Nauk, Urzędu Patentowego RP, Jego Magnificencji Rektora Politechniki Warszawskiej, prof. dr hab. inż. Jana Szmidta, Jego Magnificencji Rektora Politechniki Wrocławskiej, prof. dr hab. inż. Tadeusza Więckowskiego, we współpracy ze Studenckimi Kołami Naukowymi działającymi przy obu uczelniach. Patronat medialny nad projektem objęły redakcje: PAP Nauka w Polsce, Młody Technik, Victor Gimnazjalista, Radio LUZ, Radio Kampus, Portal "Edukacja Internet Dialog".

Koło Naukowe Robotyków KoNaR

Więcej informacji na temat pozostałych warsztatów w ramach Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha przeczytasz tu:

Przeczytaj również o spotkaniu gimnazjalistów z wynalazcami w ramach akcji "Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha"