Laureaci warszawskiego konkursu "Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha"

We wtorek 4 czerwca br. odbyła się gala finałowa programu edukacyjnego dla gimnazjalistów "Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha". Podczas uroczystości ogłoszono wyniki warszawskiego konkursu na wynalazek. Na podium stanęły zespoły, które przygotowały prototypy "Pionoszlady", "Podstawki z lampką" oraz "Bidonu chłodzącego". Wyniki wrocławskiego konkursu poznamy w czwartek 6 czerwca.

Pod koniec maja br. jury składające się z przedstawicieli Politechniki Warszawskiej, studenckich kół naukowych działających przy uczelni, Urzędu Patentowego RP i firmy Bosch wyłoniło laureatów warszawskiego konkursu organizowanego w ramach III edycji "Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha". Wyniki zostały ogłoszone 4 czerwca podczas uroczystości wręczenia nagród w Gmachu Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych.

Zwycięzcy konkursu "Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha":

I miejsce - zespół "Pomysłowe Pierwszaki" z Gimnazjum nr 128 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marszałka Józefa Piłsudskiego - za wynalazek "Pionoszlada", czyli praktyczną szufladę, która wysuwa się pionowo do góry. Projekt został przygotowany pod opieką pani Iwony Bojarskiej.

Laureaci_warszawskiego_konkursu_Akademii_Wynalazcow_im_Roberta_Boscha_nagroda_wynalazekII miejsce - zespół "Mole książkowe" z Gimnazjum nr 13 im. Stanisława Staszica - za wynalazek "Podstawka z lampką", który pozwala np. odrabiać lekcje w różnych miejscach - na kanapie czy w autobusie. Jest to projekt konkursowy uczniów pani Anny Samulak.

III miejsce - zespół "Pingwin" Gimnazjum nr 13 im. Stanisława Staszica - za wynalazek "Bidon chłodzący", który dzięki zastosowanym materiałom nie tylko obniża temperaturę napoju podczas jazdy na rowerze, ale również zapobiega rozwojowi drobnoustrojów. Prototyp przygotowali gimnazjaliści pod opieką pani Anny Samulak.

- Po raz kolejny gimnazjaliści, którzy wzięli udział w trzeciej edycji "Akademii Wynalazców", udowodnili jaki potencjał w nich drzemie. Polsce potrzebni są ludzie kreatywni, potrafiący odnaleźć się w świecie nowoczesnych technologii, samodzielnie myślący i poszukujący istotnych informacji w gąszczu dostępnej wiedzy. Tacy są uczestnicy "Akademii Wynalazców". Mam nadzieję, że dzięki temu doświadczeniu będą dalej rozwijać swój talent i chętnie podejmować nowe wyzwania - powiedziała podczas gali finałowej Krystyna Boczkowska, Prezes Zarządu spółki Bosch w Polsce.

Laureaci_warszawskiego_konkursu_Akademii_Wynalazcow_im_Roberta_Boscha_nagrodaProjekty konkursowe zostały przygotowane w 2 etapach. W pierwszej kolejności uczniowie przedstawili koncepcje wynalazków, uwzględniając m.in. to, do czego służy wymyślone urządzenie, jak będzie działać, dlaczego jest innowacyjne i jaki ma wpływ na środowisko. W kolejnym etapie 10 finałowych zespołów z warszawskich szkół otrzymało dofinansowanie od firmy Bosch na opracowanie prototypów wynalazków.

Jury oceniło przygotowane projekty pod względem staranności przygotowania i pomysłowości zaprezentowanych rozwiązań. Warunkiem koniecznym udziału w konkursie było uczestnictwo w warsztatach kreatywnych organizowanych w marcu i kwietniu przez studentów kół naukowych działających przy Politechnice Warszawskiej.

Laureaci_warszawskiego_konkursu_Akademii_Wynalazcow_im_Roberta_Boscha_nagroda_galaPodczas gali finałowej każdemu członkowi zespołu stającego na podium zostały wręczone atrakcyjne nagrody. Za pierwsze miejsce laureaci otrzymali smartfony, każdy o wartości ok. 1000 zł. Nagrodę główną wybrali gimnazjaliści w głosowaniu zorganizowanym na profilu "Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha" na Facebooku. Drugie miejsce zostało nagrodzone kamerą sportową do filmowania pod wodą. Natomiast członkowie zespołu, który zajął trzecie miejsce, otrzymali przenośny odtwarzacz mp3. Firma Bosch przekazała również elektronarzędzia pracowniom szkolnym, a także nauczycielom-opiekunom zwycięskich zespołów.

Uczestnicy gali mieli okazję podziwiać pokaz ferrofluidu przygotowany przez studentów z Koła Naukowego Fizyków, a także prezentację kuchni molekularnej.