Wyniki konkursu XI Festiwalu Nauki Aktywności Twórczej w Zielonce

W podwarszawskiej Zielonce już po raz 11 zorganizowany został coroczny Festiwal Nauki Szkoły Aktywności Twórczej. Festiwal składa się z konkursu dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów powiatu wołomińskiego oraz pikniku naukowego, podczas którego następuje rozstrzygnięcie konkursu i wyłonienie laureatów, a towarzyszą temu wykłady zaproszonych gości - znakomitych naukowców oraz fascynujące pokazy doświadczeń.

Pierwszy Festiwal Naukowy został zorganizowany w 2002 roku mając na celu przybliżenie uczniom współczesnych metod i problemów występujących w nauce, popularyzację nauki i wydarzeń związanych ze światem nauki. Temat tegorocznego festiwalu dotyczył natomiast astronomii.

Trudno uwierzyć, ale nauka zwana astronomią kwitła już w starożytnym Egipcie i Mezopotamii. Człowiek od zarania dziejów dążył do zbadania tajemnic wszechświata. Tajemnicze niebo stało się dla nas przestrzenią kosmiczną, którą ludzkość zaczęła eksplorować. Loty kosmiczne nikogo już nie dziwią, obserwacja odległych o miliardy lat świetlnych galaktyk jest rzeczywistością, a projekty zasiedlenia innych planet, czy poszukiwanie innych form życia to nie fikcja.

Wyniki_konkursu_XI_Festiwalu_Nauki Aktywnosci_Tworczej_w_Zielonce_6Otaczający nas świat zmienia się w zawrotnym tempie. Co w dziedzinie astronomii, astrofizyce zostanie odkryte, zrewolucjonizuje postrzeganie wszechświata, przestrzeni kosmicznej? Odpowiedzi na te pytania są nieznane, lecz ciekawość poznawcza człowieka jest motorem do zmierzenia się z coraz to nowymi wyzwaniami. Tą ciekawość chcemy rozbudzać w uczniach podczas Festiwalu Nauki Szkoły Aktywności Twórczej.

Po powitaniu gości przez przewodniczącego Fundacji Wychowanie Przez Sztukę pana dr Mariusza Samoraja uroczystego otwarcia festiwalu dokonała dyrektor Szkoły Aktywności Twórczej pani Tamara Kostencka.

Inauguracyjny wykład dr Joanny Kandzi z Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w ciekawy i interesujący sposób przybliżył uczniom zagadnienia związane ze wszechświatem, a w szczególności z naszą galaktyką. Ileż emocji wśród uczniów wzbudziły obrazowe porównania słońca do piłki plażowej, a innych planet do orzecha włoskiego czy śliwki.

Wyniki_konkursu_XI_Festiwalu_Nauki Aktywnosci_Tworczej_w_Zielonce_2Kolejnym punktem programu było rozstrzygnięcie powiatowego konkursu ogłoszonego w ramach Festiwalu Nauki dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Z wielką radością należy przyznać, że zainteresowanie tematyką konkursu było ogromne. Przełożyło się to na ilość zgłoszonych prac - około 200! Komisja konkursowa obradowała przez 8 godzin dokonując trudnych wyborów.

Prace oceniane były ze względu na: zgodność z tematem festiwalu, pomysłowość, samodzielność, staranność wykonania pracy, zaangażowanie oraz poprawność merytoryczną. Szukaliśmy oryginalnych rozwiązań łączących w sobie ducha nauki oraz inwencję twórczą, a kluczem do sukcesu miała się stać praca samodzielna dziecka. I tak w trzech kategoriach zostali wyłonieni następujący laureaci:

Wyniki_konkursu_XI_Festiwalu_Nauki Aktywnosci_Tworczej_w_Zielonce_5W kategorii I - klasy 0-3, (Praca indywidualna)

  • I MIEJSCE: Karolina Urmanowska kl.3 Szkoła Podstawowa nr 5 w Wołominie
  • II MIEJSCE: Aleksander Jasionek kl.2d Szkoła Podstawowa nr 3 w Markach
  • II MIEJSCE: Agata Wójcik kl.3a Szkoła Podstawowa nr 5 w Wołominie
  • III MIEJSCE: Julian Hołownia kl.1 Szkoła Aktywności Twórczej w Zielonce
W kategorii II -klasy 4-6 (Praca indywidualna)
  • I MIEJSCE: Michał Żebrowski kl.4c Szkoła Podstawowa nr 3 w Zielonce
  • II MIEJSCE: Damian Cybulski kl.5d Szkoła Podstawowa nr 2 w Zielonce
  • III MIEJSCE: Damian Szczęsny kl.5s Szkoła Podstawowa nr 1 w Ząbkach
W kategorii III - klasy 1-3 gimnazjum (Praca indywidualna)
  • I MIEJSCE: Wiktor Kolasiński kl.1G Gimnazjum Aktywności Twórczej w Zielonce
  • II MIEJSCE: Aleksandra Szczękulska kl.3b Miejskie Gimnazjum w Zielonce
  • II MIEJSCE: Katarzyna Domańska kl.3d Miejskie Gimnazjum w Zielonce
Wyniki_konkursu_XI_Festiwalu_Nauki Aktywnosci_Tworczej_w_Zielonce_3Po emocjach związanych z rozdaniem nagród na uczestników festiwalu oczekiwały zadania, ciekawostki i zagadki matematyczne przygotowane w 5 salach, przez studentów wydziału matematyczno-przyrodniczego Uniwersytetu Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, współpracującego ze Szkołą Aktywności Twórczej już od wielu lat. Zadania były tak dobrane, że mogli rozwiązywać je zarówno uczniowie z klasy"0" jak i gimnazjum.

Wieloletni patronat nad imprezą sprawuje redakcja miesięcznika "Młody Technik" oraz firma CEDERROTH Polska właściciel marki Soraya. Dziękujemy za zaangażowanie, wsparcie i nagrody ufundowane laureatom XI Festiwalu Nauki "Astronomia".

Mamy nadzieję, że w kolejnych latach również będziemy mieli okazję wspólnie wspierać młodych ludzi w dążeniu do wiedzy, a zetknięcie się z nauką podczas Festiwalu Nauki Szkoły Aktywności Twórczej będzie inspiracją, małym krokiem w stronę odkrywania tajemnic wszechświata.

Mirosława Wypchło