Zagraj o stypendium naukowe dla ściśle uzdolnionych

Już od 1 października 2018 roku młodzież ściśle uzdolniona z całej Polski będzie mogła zmierzyć się z naukami ścisłymi i przyrodniczymi w innowacyjnej grze przygotowanej w ramach 5. edycji programu ADAMED SmartUP. 50 najlepszych uczestników wybranych w kolejnych etapach rekrutacji weźmie udział w obozie naukowym. Zgłoszenie do programu to dla nich szansa na spełnienie naukowych marzeń oraz uzyskanie stypendium.

Gra alternatywnej rzeczywistości to pierwszy etap rekrutacji do programu stypendialnego ADAMED SmartUP, pozwalający wyłonić młodzież odznaczającą się nieszablonowym sposobem myślenia i wielowymiarowym podejściem do nauki. Uczestnicy, którzy w tegorocznej edycji zdecydują się na udział w tej naukowej zabawie wcielą się w młodych naukowców pracujących w czterech laboratoriach tematycznych: biomedycznym, informatycznym, biochemicznym oraz astrofizycznym.

Dotychczas, wyzwanie udziału w grze alternatywnej rzeczywistości podjęło prawie 25 tysięcy uczniów w wieku 15-19 lat. 200 spośród nich uczestniczyło w innowacyjnym obozie naukowym, który dla większości stał się wprowadzeniem do świata nauki i szansą na doprecyzowanie przyszłych planów edukacyjnych. Dla 40 młodych pasjonatów, którzy otrzymali tytuł laureata nagrody głównej, decyzja o udziale w grze okazała się też przepustką na najlepsze polskie i zagraniczne uczelnie.

 

W najbliższym czasie będę kończył projekt budowy robota minisumo. Chciałbym też wystartować w Olimpiadzie Fizycznej. Mam nadzieję, że z pomocą mentorów uda mi się osiągnąć lepszy wynik niż w ubiegłym roku. Planuję również rozpoczęcie stażu bądź pracy inżynierskiej. Obecnie jestem uczniem II klasy liceum, ale myślę już o studiach. Rozważam dalszą edukację na Politechnice Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie bądź Politechnice w Lozannie. Podczas obozu uczestniczyłem w zajęciach na PW i jestem pod dużym wrażeniem wyposażenia laboratoriów oraz kadry akademickiej – o swoich planach naukowych opowiada Jean Rauber, laureat nagrody głównej 4. edycji programu.

Od 1 października br. szansę na rozwinięcie naukowych pasji i wsparcie finansowe otrzymają kolejni uczniowie w wieku 15-19 lat z całej Polski.

Od czterech lat obserwujemy coraz większe zainteresowanie naszym programem stypendialnym. Corocznie, kilka tysięcy młodych osób bierze udział w grze alternatywnej rzeczywistości, która stanowi pierwszy etap rekrutacji. Dbamy, by nie był to tylko sprawdzian poziomu wiedzy, ale także dobra zabawa. Uczestnicy mogą liczyć na nietypowe zadania i zaskakujące zwroty akcji. Jak co roku gra rekrutacyjna została przygotowana we współpracy z doświadczonymi naukowcami, dla których nauki ściśle i przyrodnicze stanowią największą pasję - wyjaśnia Martyna Strupczewska, Kierownik programu ADAMED SmartUP.

Aby wziąć w udział w grze, należy w pierwszej kolejności zarejestrować się na stronie http://adamedsmartup.pl/gra-rekrutacyjna/. Następnie zarejestrowani użytkownicy w poszczególnych laboratoriach tematycznych rozwiązują zadania z zakresu biologii, chemii, fizyki, matematyki, informatyki i astronomii. Gra zweryfikuje nie tylko podejście do stawianych problemów, poziom wiedzy czy sposób myślenia, ale także umiejętności łączenia ze sobą faktów. Gracze, którzy najlepiej poradzą sobie z zadaniami zostaną poproszeni o przesłanej swoich aplikacji i z początkiem kwietnia spotkają się z członkami Rady Naukowej programu, a 50 z nich podczas wakacji weźmie udział w innowacyjnym obozie naukowym.

***

ADAMED SmartUP to program naukowo-edukacyjny skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, mający na celu popularyzację nauk ścisłych i przyrodniczych oraz wsparcie rozwoju pasji i zainteresowań szczególnie uzdolnionej młodzieży. Podstawą inicjatywy jest platforma internetowa www.adamedsmartup.pl oraz program stypendialny przeznaczony dla osób w wieku 15-19 lat. Program patronatem honorowym objęli: Minister Edukacji Narodowej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Instytut Badań Edukacyjnych, Narodowe Centrum Nauki, Politechnika Warszawska, Politechnika Śląska, Polska Akademia Nauk, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Morska w Szczecinie. Organizatorem programu ADAMED SmartUP jest Fundacja Grupy Adamed, której celem jest wspieranie działalności badawczo-rozwojowej, naukowej i oświatowej, popularyzacja nauki oraz wsparcie rozwoju młodzieży i środowiska naukowego.

Adamed to polska firma farmaceutyczno-biotechnologiczna, która powstała na bazie polskiej myśli naukowej i własnych patentów. Jest producentem blisko 580 produktów nowej generacji, oferowanych zarówno polskim, jak i zagranicznym pacjentom z 65 krajów świata. Posiada swoje przedstawicielstwa: w Rosji, Hiszpanii, Kazachstanie, Czechach, Wietnamie, Uzbekistanie, na Słowacji i Ukrainie. Obecnie zatrudnia ponad 2000 osób. Od ponad 17 lat firma prowadzi własną innowacyjną działalność badawczo-rozwojową. Tworzy konsorcja naukowo-przemysłowe z wiodącymi uniwersytetami oraz instytutami naukowymi, w kraju i za granicą. Własność intelektualna firmy chroniona jest 183 patentami w większości krajów na świecie. W 2017 roku nabyła pakiet kontrolny jednej z najszybciej rozwijających się w Wietnamie firmy farmaceutycznej Dat Vi Phu. Była to największa bezpośrednia polska inwestycja w Wietnamie.