Odkryj w sobie wynalazcę!

e-suplement
III edycja Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha Jak działa giroskop? Czym różni się aerodynamika w Formule 1 od zwykłych pojazdów? Co to jest inżynieria materiałowa i dlaczego odgrywa tak ważną rolę w procesie projektowania wynalazków? Jak otrzymać czyste srebro, wykorzystując do tego glukozę lub kwas mrówkowy? ? to tylko niektóre tematy tegorocznych warsztatów.

Projekt dla uczniów warszawskich i wrocławskich szkół gimnazjalnych prowadzony jest przez firmę Robert Bosch. W tym roku organizatorzy przygotowali nowe atrakcje, nie tylko dla młodzieży. W ramach programu edukacyjnego gimnazjaliści będą mogli odwiedzić Politechnikę Warszawską i Politechnikę Wrocławską, by uczestniczyć w zajęciach poświęconych nauce i technice. Każdy uczeń będzie mógł wziąć udział w trzech warsztatach, podczas których pod okiem przedstawicieli Studenckich Kół Naukowych wykorzysta w praktyce wiedzę teoretyczną. Dodatkowo w tej edycji odbędą się dwa warsztaty na temat własności intelektualnej i ochrony patentów w Urzędzie Patentowym RP.

Nowości w III edycji Akademii obejmują rozszerzenie działalności Klubu Absolwenta m.in. o warsztaty w siedzibie fi rmy Bosch, czy spotkania współorganizowane z partnerami programu.

Wiedza zdobyta podczas warsztatów może zainspirować do kreatywnego myślenia i przygotować gimnazjalistów do wzięcia udziału w drugiej części programu, czyli konkursie na wynalazek. Uczniowie mogą zgłaszać pomysły na urządzenia przyjazne dla środowiska, ekonomiczne w produkcji i możliwe do szerokiego zastosowania.

Zapisy na warsztaty w ramach Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha? trwają do 28 lutego 2013 roku. Nauczyciele mogą rejestrować swoich podopiecznych, wypełniając formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie: www.akademiawynalazcow.edu.pl.

Uczniowie zgłaszający swoje pomysły do konkursu na wynalazek muszą uczestniczyć w organizowanych w marcu i kwietniu warsztatach. Udział w Akademii jest bezpłatny, a finałowe zespoły mogą liczyć na dofinansowanie na etapie przygotowywania prototypów wynalazków.

Na stronie internetowej pojawią się nowe zakładki: ?Who is who? ? poświęcona młodym wynalazcom oraz ?Kreatywna szkoła? ? dedykowana szkołom, których uczniowie zakwalifikowali się do konkursu na wynalazek. Przewidziane są także dodatkowe atrakcje dla nauczycieli, np. konkurs na scenariusz lekcji.

Trzecia edycja programu jest prowadzona pod patronatem honorowym Polskiej Akademii Nauk, Urzędu Patentowego RP, Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej.

Przeczytaj także
Magazyn