Narzędzia matematyczne dla ucznia: Wolfram Alpha (2)

Narzędzia matematyczne dla ucznia: Wolfram Alpha (2)
e-suplement
Z genialną witryną Wolframa jeden jest kłopot. Ten mianowicie, że aby z niej w pełni korzystać trzeba ? mimo wszystko ? znać angielski. Można wprawdzie robić błędy składniowe w konstruowaniu zapytania i wypowiadać się mocno niegramatycznie ?witryna jest tolerancyjna ? ale jednak trzeba wiedzieć, które słowa w budowanym zdaniu są naprawdę istotne. I choć angielszczyzna staje się pomału także w Polsce naszym drugim językiem, to jednak pewien problem jest.

Twórcy witryny jednak to przewidzieli. Rada na takie kłopoty okazała się prosta jak konstrukcja cepa: są nią doskonale dobrane przykłady. Jest tych przykładów taka masa, że nie jest wykluczone, iż przeglądając je znajdziemy już sformułowane zadanie, które chcemy rozwiązać; najprawdopodobniej ? z innym danymi, niż te, które nas interesują, ale to już jest żaden kłopot: wystarczy dane podmienić. Gdzie jednak te przykłady znaleźć?

Spójrzmy na centrum głównej strony witryny. Zaznaczyłem na nim czerwonym kółkiem ?wejście do Sezamu?:

[caption id="attachment_5843" align="aligncenter" width="300" caption="Gdzie szukać przykładów?"]Gdzie szukać przykładów?[/caption]

Klikamy ? i otwiera się jaskinia ze skarbami:

[caption id="attachment_5844" align="aligncenter" width="300" caption="Strona z przykładami Wolfram Alpha"]Strona z przykładami Wolfram Alpha[/caption]

Pokazałem tu tylko samą górę strony; w sumie mamy do dyspozycji 30 różnych dziedzin. Aby zobaczyć jak to działa ? zacznijmy od matematyki. Powiedzmy, że interesuje nas wartość liczby e z dokładnością do 1213 znaków dziesiętnych po przecinku. Otwieramy zakładkę Mathematics i dostrzegamy przykład, który jest trochę podobny; obliczano otóż liczbę pi z dokładnością do 1000 znaków. Klikamy na tym przykładzie i w okienku wejściowym zastępujemy pi przez e, zaś liczbę 1000 przez 1213. Klikamy na znak równości ? i oto w ułamku sekundy wynik:

[caption id="attachment_5845" align="aligncenter" width="256" caption="Liczba e z dokładnością do 1213 znaków"]Liczba e z dokładnością do 1213 znaków[/caption]

Zauważmy, że potrzebny przykład jest częścią podrozdziału Numbers. Jeśli otworzymy ten dział, zobaczymy mnóstwo innych przykładowych wyliczeń. Powiedzmy ? nurtuje nas pytanie: co ciekawego da się powiedzieć o liczbie 7/13?

Znajdujemy z łatwością pytanie o inną liczbę ? 12/17. Otwieramy ten przykład i po prostu wpisujemy w miejscu tej liczby ? naszą. Nie będę już marnował miejsca na kolejny zrzut witryny, powiem więc tylko, że okazuje się, iż jej rozwinięcie dziesiętne jest okresowe (składa się z cyfr 538461), że w zapisie procentowym jej wartość to 53,85%, że da się ją zapisać jako sumę dwóch ułamków o liczniku 1 (mianowicie ? + 1/26; takie ułamki specjalnie interesowały niegdyś Egipcjan), że wreszcie występuje ona jako piąty współczynnik w rozwinięciu w szereg dwóch wyrażeń, związanych z liczbą pi:

i

Sporo wiadomości, prawda?

Jeszcze jeden przykład matematyczny. Czasami interesuje nas, czy jakaś liczba ? powiedzmy, trzeci pierwiastek z czterech ? jest wymierna, czy nie?

Wprawdzie dla uzyskania odpowiedzi wystarczy wykonać dosłownie kilka przekształceń algebraicznych (nawiasem mówiąc: rekomenduję ich wykonanie), to jednak Alpha radzi sobie w tym w ułamku sekundy. Mamy dokładnie ten sam problem w przykładzie z badaniem liczby pierwiastek stopnia trzeciego z trzech, co ktoś uzyskał wpisując do okienka witryny pytanie:

Is cbrt(3) an irrational numeber?

(przy okazji: cbrt to skrót ? naturalnie od cubic root, tak jak sqrt to skrót od square root, pierwiastek kwadratowy; warto to zapamiętać, to powszechnie stosowana konwencja ? jak wiadomo, znaki pierwiastka na zwykłej klawiaturze nie występują).

Zamieniamy w tym pytani 3 na 4, klikamy na znak równości ? i po sprawie. Rzeczywiście, powiada witryna, nasza liczba jest niewymierna.

Przy okazji dowiadujemy się, że jej zapis dziesiętny to

Dajmy jednak spokój matematyce. Zobaczmy jak Alpha radzi sobie ze znajomością sportu. Mamy dział Sport and games. Wybierzmy Olympic Medals i spróbujmy się czegoś dowiedzieć o Polakach; wprawdzie mamy tylko przykład z Francuzami, ale to przecież nie problem. Zamieniamy French olympic gold medalists na Polish ? i oto wynik:

[caption id="attachment_5846" align="aligncenter" width="229" caption="Polscy złoci medaliści olimpijscy"]Polscy złoci medaliści olimpijscy[/caption]

Po prawej stronie u góry widzimy intrygujące słówko more; klikamy ? i otrzymujemy komplet wyników w całych dziejach igrzysk olimpijskich. Na dole możemy wybrać rok i rodzaj igrzysk (letnie lub zimowe) i otrzymamy wyniki szczegółowe.

Uff.

Wróćmy do nauki. Jak daleko od Ziemi jest gwiazda Alfa Centauri?

W zakładce Astronomy znajdujemy stosowny przykład dla gwiazdy NGC 4603. Zastępujemy tę nazwę przez Alfa Centauri, klikamy ? i oto wynik: 4,39 roku świetlnego, czyli 1,436 parseka, czyli 277616 Jednostek Astronomicznych?

Przy okazji dowiadujemy się, że ta gwiazda nazywa się Rigel. Też fajnie.

Sięgnijmy z kolei do zakładki Words&Linguistics. Spróbujmy się najpierw dowiedzieć jak rozpowszechniony jest w świecie język polski?

Z łatwością znajdujemy w przykładach pytanie dotyczące języka mandaryńskiego (to klasyczna chińszczyzna, jakby kto pytał). Zmieniamy na Polish i widzimy, że naszym językiem mówi na świecie 43 miliony ludzi, w tym native speakers stanowią 38 mln. Dowiadujemy się dalej, ze w naszym języku najczęściej występuje litera a, potem o, na trzecim miejscu jest i; że średnia długość polskiego słowa wynosi 1,1 długości słowa angielskiego; że w Stanach Zjednoczonych zna polski ponad 667 tys. ludzi?

A propos języka. Korzystając z Wolfram Alpha warto pamiętać, że przy całej uniwersalności tej witryny (zwłaszcza gdy chodzi o informacje naukowe i dane statystyczne) jest ona silnie anglocentryczna, czy może nawet USA-centryczna. Z łatwością wypisze nam ona na przykład wszystkie anagramy dla danego słowa w języku angielskim, ale to samo zadanie dla jakiegokolwiek innego języka jest dla niej niewykonalne. Podobnie, wszelkie porównania najłatwiej uzyskać odwołując się do Stanów Zjednoczonych.

Nie powinno nas to jednak dziwić. W końcu witryna powstała bardzo niedawno: pojawiła się w Sieci w roku 2009, dokładnie 18 maja. Z pewnością będzie nadal intensywnie rozwijana i zapewne za kilka czy kilkanaście lat będzie także w pełni spolszczona. Na razie odwiedza ją dziennie przeciętnie 530000 osób, które oglądają 2,8 mln stron. Ruch na witrynie stanowi więc 1/280000 ruchu w całym Internecie; jak na tak złożone źródło naukowe ? całkiem dużo. Serwery witryny są zlokalizowane w Champaign w stanie Illinois w USA?

O, tak to wygląda z lotu ptaka:

[caption id="attachment_5847" align="aligncenter" width="300" caption="Siedziba Wolfram Alpha"]Siedziba Wolfram  Alpha[/caption]

A skąd to wiem? Oczywiście: powiedziała mi to sama Wolfram Alpha. Nawet nie musiałem się specjalnie wysilać z formułowaniem pytania?

Przeczytaj także
Magazyn