Jak technologia może usprawnić rekrutację?

Jak technologia może usprawnić rekrutację?
Nowoczesne firmy podczas poszukiwania pracowników coraz częściej muszą sięgać po te same kanały komunikacji, które wykorzystywane są przez przyszłych zatrudnionych. Biorąc pod uwagę, iż nasze społeczeństwo jest coraz bardziej medialne, warto sięgnąć również po nowe technologie w biznesie, aby łatwiej znaleźć odpowiednich kandydatów.

Klasyczne CV to już nie wszystko

Oczywiście, klasyczne CV lub list motywacyjny wciąż są ważne i pożądane przez wielu pracodawców. Jednak nie tylko one mają znaczenia, zwłaszcza w zawodach, które nie mają klasycznego charakteru. Ze względu na rozwój usług zdalnych i na coraz częstszą pracę przez internet, coraz ważniejsze są także osiągnięcia zdobywane w sieci.

Dlatego decydując się na poszukiwanie pracowników, warto sięgnąć także po inne sposoby sprawdzenia ich umiejętności. Można choćby zapytać o umieszczone w sieci portfolio, które lepiej zaprezentuje zdolności wielu osób, niż "suche" CV.

Social media, które królują wśród młodych

Pracodawcy obecnie zmuszeni są przywyknąć do tego, że młodsze pokolenia, które są ich pracownikami, inaczej podchodzą do komunikacji międzyludzkiej. Przede wszystkim znacznie więcej czasu spędzają w social mediach i to po nie sięgają w pierwszej kolejności, gdy chcą coś osiągnąć. Zamiast czytać klasyczne portale o pracy czy szukać ofert w papierowych gazetach, wolą zagłębić się choćby w Facebooka.

Dlatego też pracodawcy powinni zadbać o zdalną rekrutację w social mediach. Warto w tym celu rozwijać swoją stronę firmową i gromadzić wokół niej fanów - część z nich może stać pracownikami albo przekazać swoim znajomym informacje o rekrutacji. Oczywiście istotne będzie także wykorzystanie ogłoszeń w mediach społecznościowych, które pozwolą dotrzeć do szerszej liczby osób.

Jak dokładnie przeprowadzić zdalną rekrutację? Możesz dowiedzieć się tego na stronie teamowi.pl. A gdy już poznasz bliżej jej zasady, dobrym pomysłem może być też przeprowadzenia pierwszych rozmów w sposób zdalny. Dzięki temu i ty, i twój przyszły pracownik możecie zaoszczędzić czas, dowiadując się choćby na Messengerze, czy współpraca rzeczywiście będzie interesować was oboje.

Nowe funkcje na LinkedIn

W świecie technologii bez wątpienia nie ma zastoju. Dlatego też popularne platformy społecznościowe, takie jak LinkedIn, stale rozwijają swoje możliwości, oferując nowe funkcje dla pracodawców i pracowników. Jedną z nich jest Sales Insight, która działa jak wirtualna mapa, przedstawiająca najważniejsze trendy, wolne stanowiska, lokalizacje czy inne dane biznesowe. Więcej o niej znajdziesz pod linkiem: becomedia.pl.

Technologie, które eliminują potrzebę zbierania papierowej dokumentacji

Ostatnia kwestia, o której warto wspomnieć, to dokumentacja. W każdej firmie papierowa dokumentacja zajmuje sporo miejsca. Podczas rekrutacji może uzbierać się jej jeszcze więcej, jeśli decydujemy się na klasyczne CV i listy motywacyjne. Dlatego warto wykorzystać nowe technologie, aby ograniczyć ilość papierów zbieranych w firmie. Wystarczy, że najważniejsze dokumenty przyjdą mailem i zaczniemy od przeglądania ich na komputerze, a wydrukujemy tylko te, które są interesujące. To już pozwoli stanowczo je ograniczyć.