Pierwsza praca - jak ją znaleźć i o czym przy tym pamiętać?
Szukanie pracy na początku ścieżki zawodowej - praktyczne wskazówki
Wiele osób pozostawia swoją karierę "ślepemu losowi". Niestety takie podejście nie zawsze się sprawdza. Po pewnym czasie możemy zdać sobie sprawę, że znajdujemy się w miejscu, w którym wcale nie chcemy być. Nasza kariera nie potoczyła się tak, jak się zapowiadało, a przez to tracimy motywację i chęci do dalszego działania, praca nie sprawia nam przyjemności i satysfakcji, wręcz chodzimy do niej z przymusu. A nie w tym rzecz! Grunt to odpowiednio zaplanować swoją ścieżkę zawodową. Kluczem do sukcesu jest świadome i mądre zarządzanie swoją karierą, poprzez zrozumienie swoich wartości i ambicji, stałe monitorowanie rynku pracy i bycie otwartym na nowe okazje, doświadczenia i szanse.
Pierwsza praca nie zawsze jest tą, którą będziesz wykonywać przez całe życie. Daj sobie czas na próbowanie. Sprawdź, w czym czujesz się najlepiej, co sprawia Ci największą satysfakcję. Swoją aktywność zawodową możesz zacząć już na studiach. Wykorzystaj praktyki i staże oferowane przez Twoją uczelnię, spróbuj swoich sił w pracach dorywczych. Możesz również zacząć rozglądać się za ofertami pracy dla juniorów. Pracując na takim stanowisku, będziesz miał styczność z różnymi działami, zadaniami i projektami. Dzięki temu sprawdzisz, w czym czujesz się najlepiej, co sprawia Ci największą przyjemność.
Wiesz już mniej więcej, co chciałbyś robić, a zatem czas najwyższy określić swoje cele zawodowe. Zastanów się, co chciałbyś osiągnąć, gdzie widzisz się za 5 czy 10 lat, jak wyobrażasz sobie przebieg swojej kariery zawodowej. Pamiętaj, że Twoje cele powinny być zgodne z zasadą SMART - czyli łatwe do zrozumienia, mierzalne, akceptowalne, realne i określone w czasie.
Dużą rolę w poszukiwaniu pracy odgrywa CV. CV to wizytówka potwierdzająca Twoje kompetencje, doświadczenie i wykształcenie. To dokument, z którym potencjalni pracodawcy mają styczność, zanim jeszcze poznają Cię osobiście. Niepoprawnie przygotowane CV może zaważyć na Twojej karierze! Pamiętaj, że dokument musi być czytelny. Wszystkie informacje powinny zostać przedstawione w jasny, zrozumiały sposób. Ważne jest również, aby były zgodne z prawdą!
Jak szukać pracy?
Duże znaczenie w poszukiwaniu pracy ma research. Na bieżąco śledź oferty na rynku pracy w Twoim mieście. Regularnie sprawdzaj oferty pracy na portalach ogłoszeniowych. Dzięki temu nie przeoczysz żadnego ogłoszenia, które mogłoby Cię zainteresować.
Poszukiwania pracy w Twoim mieście nie przynoszą żadnych efektów? Zatem pomyśl o wyjeździe za granicę! Obecnie coraz więcej młodych osób decyduje się na wyjazd do innego kraju w celach zarobkowych. Praca za granicą to nie tylko lepsze zarobki i zmiana otoczenia, ale także możliwość poszerzenia swoich horyzontów, nowe, ciekawe wyzwania i szansa na niesamowity rozwój. Otwórz się na nowe możliwości. A kto wie, może wyjazd za granicę przyniesie wiele dobrego, wpłynie pozytywnie na Twoją karierę?
Szeroki wybór wakatów na różnych stanowiskach znajdziesz w serwisie Pracujtu.pl. Na szczególną uwagę zasługuje zakładka https://pracujtu.pl/praca-za-granica/, w której zaprezentowane są oferty pracy za granicą - np. w Holandii, Niemczech, Francji czy Norwegii. Propozycją są oferty zarówno dla pracowników fizycznych, jak i dla specjalistów z najróżniejszych dziedzin.