Pierwsza praca - jak ją znaleźć i o czym przy tym pamiętać?

Pierwsza praca - jak ją znaleźć i o czym przy tym pamiętać?
Niedługo kończysz studia? Zastanawiasz się, jak pokierować swoją ścieżką zawodową? Przedstawiamy garść wskazówek, które mogą okazać się bardzo przydatne na początku kariery zawodowej.

Szukanie pracy na początku ścieżki zawodowej - praktyczne wskazówki

Wiele osób pozostawia swoją karierę "ślepemu losowi". Niestety takie podejście nie zawsze się sprawdza. Po pewnym czasie możemy zdać sobie sprawę, że znajdujemy się w miejscu, w którym wcale nie chcemy być. Nasza kariera nie potoczyła się tak, jak się zapowiadało, a przez to tracimy motywację i chęci do dalszego działania, praca nie sprawia nam przyjemności i satysfakcji, wręcz chodzimy do niej z przymusu. A nie w tym rzecz! Grunt to odpowiednio zaplanować swoją ścieżkę zawodową. Kluczem do sukcesu jest świadome i mądre zarządzanie swoją karierą, poprzez zrozumienie swoich wartości i ambicji, stałe monitorowanie rynku pracy i bycie otwartym na nowe okazje, doświadczenia i szanse.

Pierwsza praca nie zawsze jest tą, którą będziesz wykonywać przez całe życie. Daj sobie czas na próbowanie. Sprawdź, w czym czujesz się najlepiej, co sprawia Ci największą satysfakcję. Swoją aktywność zawodową możesz zacząć już na studiach. Wykorzystaj praktyki i staże oferowane przez Twoją uczelnię, spróbuj swoich sił w pracach dorywczych. Możesz również zacząć rozglądać się za ofertami pracy dla juniorów. Pracując na takim stanowisku, będziesz miał styczność z różnymi działami, zadaniami i projektami. Dzięki temu sprawdzisz, w czym czujesz się najlepiej, co sprawia Ci największą przyjemność.

Wiesz już mniej więcej, co chciałbyś robić, a zatem czas najwyższy określić swoje cele zawodowe. Zastanów się, co chciałbyś osiągnąć, gdzie widzisz się za 5 czy 10 lat, jak wyobrażasz sobie przebieg swojej kariery zawodowej. Pamiętaj, że Twoje cele powinny być zgodne z zasadą SMART - czyli łatwe do zrozumienia, mierzalne, akceptowalne, realne i określone w czasie.

Dużą rolę w poszukiwaniu pracy odgrywa CV. CV to wizytówka potwierdzająca Twoje kompetencje, doświadczenie i wykształcenie. To dokument, z którym potencjalni pracodawcy mają styczność, zanim jeszcze poznają Cię osobiście. Niepoprawnie przygotowane CV może zaważyć na Twojej karierze! Pamiętaj, że dokument musi być czytelny. Wszystkie informacje powinny zostać przedstawione w jasny, zrozumiały sposób. Ważne jest również, aby były zgodne z prawdą!

Jak szukać pracy?

Duże znaczenie w poszukiwaniu pracy ma research. Na bieżąco śledź oferty na rynku pracy w Twoim mieście. Regularnie sprawdzaj oferty pracy na portalach ogłoszeniowych. Dzięki temu nie przeoczysz żadnego ogłoszenia, które mogłoby Cię zainteresować.

Poszukiwania pracy w Twoim mieście nie przynoszą żadnych efektów? Zatem pomyśl o wyjeździe za granicę! Obecnie coraz więcej młodych osób decyduje się na wyjazd do innego kraju w celach zarobkowych. Praca za granicą to nie tylko lepsze zarobki i zmiana otoczenia, ale także możliwość poszerzenia swoich horyzontów, nowe, ciekawe wyzwania i szansa na niesamowity rozwój. Otwórz się na nowe możliwości. A kto wie, może wyjazd za granicę przyniesie wiele dobrego, wpłynie pozytywnie na Twoją karierę?

Szeroki wybór wakatów na różnych stanowiskach znajdziesz w serwisie Pracujtu.pl. Na szczególną uwagę zasługuje zakładka https://pracujtu.pl/praca-za-granica/, w której zaprezentowane są oferty pracy za granicą - np. w Holandii, Niemczech, Francji czy Norwegii. Propozycją są oferty zarówno dla pracowników fizycznych, jak i dla specjalistów z najróżniejszych dziedzin.