Siła młodego umysłu - ruszyła 8. edycja Akademii Wynalazców
Innowacyjne myślenie to obecnie jedna z najbardziej pożądanych cech wśród osób z wykształceniem technicznym, o czym świadczy rosnące w Polsce i na świecie zainteresowanie startupami, które często tworzą młodzi wynalazcy. Łączą oni praktyczne umiejętności techniczne z kompetencjami biznesowymi. Z raportu "Polskie Startupy 2017" wynika, że 43% startupów deklaruje zapotrzebowanie na pracowników z wykształceniem technicznym, a liczba ta rośnie z roku na rok. Jednak - jak zauważają twórcy raportu - w Polsce wyraźnie brakuje odpowiedniego wsparcia uczniów w budowaniu kompetencji technicznych na wczesnych etapach edukacji.
"Firma Bosch przechodzi za sprawą internetu największą od czasu powstania transformację. Wykorzystując koncepcję Internetu Rzeczy (IoT) integrujemy świat realny z wirtualnym. Dzięki temu nasze produkty i usługi komunikują się ze sobą i światem zewnętrznym. Jesteśmy prekursorem rozwiązań w obszarze mobilności, inteligentnych miast i szeroko pojętego IT, które wkrótce będą miały realny wpływ na nasze życie. Aby sprostać wzywaniom dynamiczne zmieniającego się świata, warto mądrze edukować dzieci, dając im szansę na dostęp do najnowszych osiągnięć technologicznych i ich twórców" – powiedziała Krystyna Boczkowska, prezes zarządu Robert Bosch Sp. z o.o.
Wynalazcy jutra
Poziom skomplikowania obecnych projektów jest tak duży, że praca nad nimi wymaga połączenia wiedzy i umiejętności wielu międzynarodowych zespołów. Jak zatem wspierać uczniów w rozwijaniu ich kompetencji, aby w przyszłości potrafili na przykład wysłać rakietę na Marsa? Zachęcać ich do eksperymentowania w obszarze nauk ścisłych i uczyć pracy w zespołach, co od lat jest celem Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha. Rozpoczynająca się właśnie 8. edycja programu odbywa się pod hasłem "Wynalazcy jutra" i będzie rozwijać myślenie startupowe u dzieci. W czasie warsztatów kreatywnych uczestnicy Akademii będą mogli między innymi zaprojektować inteligentne miasto, zbudować stację do badania powietrza czy samodzielnie uzyskać energię odnawialną. Nie zabraknie też takich tematów jak sztuczna inteligencja, Internet rzeczy czy elektromobilność, nad którymi zaawansowane prace prowadzi firma Bosch.
Dzięki współpracy z wiodącymi centrami badawczo-rozwojowymi uczestnicy programu będą mogli zwiedzić ośrodek analityki Big Data ICM UM i Wrocławski Park Technologiczny, sprawdzić jak w praktyce zarządza się łańcuchem dostaw w fabryce przemysłowej oraz wziąć udział w hackathonie organizowanym przez IT Competence Centre Bosch.
Tegoroczną edycję programu merytorycznie i medialnie wspiera biotechnolożka i pasjonatka nauki Kasia Gandor. Poniżej zamieszczamy pierwszy z serii filmu, w którym nasza ekspertka omawia 5 problemów, z jakimi ludzkość będzie się zmagać w najbliższych dekadach.