Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Kreatywne fotografowanie: 5 bezcennych porad mistrzów cz.2

Kreatywne fotografowanie: 5 bezcennych porad mistrzów cz.2
Chcesz robić niepowtarzalne zdjęcia? Ucz się od najlepszych! Proponujemy twojej uwadze 5 bezcennych porad fotograficznych od mistrzów fotografii.

1 W pogoni za burzą

Skorzystaj ze złej pogody i użyj światła do ożywienia scenerii

Jedne z najlepszych warunków oświetleniowych dla fotografii pojawiają się po ciężkich ulewach, gdy ciemne chmury rozstępują się i piękne światło o złotym zabarwieniu rozlewa się na cały krajobraz. Zawodowy fotograf pejzażu Adam Burton był świadkiem takiej sceny podczas swojej ostatniej podróży na Wyspę Skye. "Przy tego rodzaju oświetleniu każda sceneria wygląda dobrze, choć niejednokrotnie przekonałem się, że najwięcej dramaturgii w takich warunkach pogodowych zyskują dzikie i surowe krajobrazy", mówi Adam.

"Czekałem ok. 30 minut na pojawienie się słońca, aż moja cierpliwość została nagrodzona pięcioma minutami prawdopodobnie najlepszego światła, jakie kiedykolwiek widziałem". Oczywiście wilgoć i burzowa aura nie są zbyt przyjazne dla delikatnych podzespołów ukrytych we wnętrzu aparatu. Jak zatem Adam zabezpieczył swojego cennego Nikona?

"Ilekroć udajesz się na poszukiwanie burzowego światła, musisz się liczyć z ryzykiem przemoknięcia! W momencie nagłej ulewy szybko pakuję swój sprzęt do plecaka i zakładam na niego osłonę przeciwdeszczową, aby wszystko pozostało suche". "W przypadku przelotnych opadów deszczu, tylko okrywam aparat i statyw plastikową torbą, którą mogę w każdej chwili szybko zdjąć i wrócić do fotografowania, gdy deszcz przestanie padać. Zawsze mam też przy sobie jednorazowy czepek pod prysznic, dzięki któremu można osłonić przed kroplami deszczu filtry lub inne elementy zamocowane z przodu obiektywu, zachowując możliwość dalszego komponowania ujęcia".

Zacznij już dzisiaj…

 • Wybieraj takie miejsca, które będą najlepiej współgrać z nastrojem burzy, np. kamieniste wybrzeża, torfowiska lub góry.
 • Bądź przygotowany na kolejną wyprawę w to samo miejsce, w razie niepowodzenia.
 • Używaj statywu, który będziesz mógł pozostawić i w razie konieczności sięgnąć po osłonę przeciwdeszczową.
 • Fotografuj w trybie RAW, aby mieć później możliwość wykonania korekty tonalnej i zmiany ustawień balansu bieli.
Tajemnicze światła we mgle
"Tajemnicze światła we mgle"
Mikko Lagerstedt

2 Wspaniałe zdjęcia niezależnie od pogody

Rusz się z domu w ponury marcowy dzień w poszukiwaniu nastrojowych tematów

Aby stworzyć wyjątkowy nastrój na swoich zdjęciach, wybierz się w teren, gdy prognozy pogody zapowiadają mgły i zamglenia - nie zapomnij jednak zabrać ze sobą statywu! "Największym problemem przy fotografowaniu we mgle jest brak dostatecznej ilości światła", mówi fiński fotograf Mikko Lagerstedt, którego nastrojowe zdjęcia mglistych nocnych scenerii stały się sensacją w Internecie. "Często dla uzyskania szczególnie ciekawych efektów jest się zmuszonym do korzystania z długich czasów naświetlania. Chcąc sfotografować poruszający się obiekt, możesz też potrzebować wyższej czułości, by zachować ostrość".

Obrazom wykonywanym w warunkach występowania mgły często brakuje głębi i zwykle konieczne jest dodanie im nieco wyrazu podczas pracy w Photoshopie. Nie musisz jednak zbyt mocno ingerować w swoje zdjęcia. "W moim przypadku edycja jest dość prosta", mówi Mikko. "Zazwyczaj dodaję trochę kontrastu i staram się tak dopasować temperaturę barwową, aby uzyskać nieco chłodniejszą tonację niż ta, którą zarejestrował aparat".

Tajemnicze światła we mgle
"Mój brat stał nieruchomo przez 60 sekund"
Pod koniec deszczowego dnia zauważyłem na horyzoncie kilka promieni słońca i tę łódź dryfującą w mgłę
"Pod koniec deszczowego dnia zauważyłem na horyzoncie kilka promieni słońca i tę łódź dryfującą w mgłę"

Zacznij już dzisiaj…

 • Ustaw aparat na statywie, będziesz mógł wybierać niskie wartości ISO i unikniesz szumu.
 • Użyj samowyzwalacza i sam stań w kadrze.
 • Spróbuj chuchnąć w obiektyw przed wykonaniem zdjęcia, aby podkreślić mgłę.

3 Wypatruj wiosny!

 Wyciągnij swój obiektyw makro i sfotografuj pierwsze przebiśniegi

Rozkwitające przebiśniegi są dla wielu z nas jedną z pierwszych oznak nadchodzącej wiosny. Można wypatrywać ich już od lutego. Dla uzyskania bardziej osobistego charakteru zdjęcia, ustaw aparat nisko, na wysokości pąków. Praca w trybie Av i ustawienie szeroko otwartej przysłony umożliwi rozmycie rozpraszających uwagę elementów tła. Skorzystaj jednak z funkcji podglądu głębi ostrości, aby mieć pewność, że żadne ważne detale kwiatów nie zostały utracone w czasie modyfikowania ustawień.

W celu precyzyjnego ustawienia ostrości, zamocuj swój aparat na solidnym statywie i włącz funkcję Live View. Powiększ podgląd obrazu za pomocą przycisku powiększenia, a następnie wyostrz obraz przy użyciu pierścienia ostrości i zrób zdjęcie.

Zacznij już dzisiaj...

 • Przebiśniegi mogą wprowadzić światłomierz w błąd - bądź przygotowany na konieczność skorzystania z kompensacji ekspozycji.
 • Dopasuj balans bieli do panujących warunków oświetlenia, aby uniknąć przebarwień na białych kwiatach.
 • Użyj ręcznej regulacji ostrości, ponieważ brak wyraźnych szczegółów na płatkach może uniemożliwić poprawne działanie autofocusa.
James Osmond

4 Cztery pory roku

Znajdź temat, który będziesz mógł fotografować przez cały rok

Wpisz w wyszukiwarce Google Grafika hasło "cztery pory roku", a znajdziesz wiele przedstawiających drzewa zdjęć, które zostały wykonane w tym samym miejscu wiosną, latem, jesienią i zimą. Jest to popularny pomysł, niewymagający aż tak dużego zaangażowania, jak "Projekt 365", który zakłada fotografowanie wybranego obiektu codziennie przez cały rok. Szukając tematu, pamiętaj o wybraniu takiego kąta ustawienia aparatu, który zapewni dobrą widoczność, gdy drzewa będą pokryte liśćmi.

Nie kadruj zbyt ciasno, abyś nie musiał się martwić, że drzewo urośnie. Pamiętaj też o statywie, aby kolejne zdjęcia były wykonywane na tym samym poziomie (zanotuj sobie wysokość statywu). Gdy będziesz wracać w to miejsce w kolejnych porach roku, miej przy sobie kartę pamięci z zapisaną poprzednią wersją zdjęcia. Skorzystaj z podglądu obrazu i spójrz przez wizjer, by wykadrować scenę dokładnie w ten sam sposób. Aby zachować spójność całej serii, użyj też tych samych ustawień przysłony.

Zacznij już dzisiaj…

 • Żeby kąt widzenia pozostawał taki sam, korzystaj z obiektywu stałoogniskowego lub użyj tego samego ustawienia zoomu.
 • Spróbuj fotografować w trybie podglądu na żywo i z włączoną siatką podziału kadru, co ułatwi Ci wykadrowanie zdjęcia.
 • Zastosuj filtr polaryzacyjny w celu zredukowania flary i poprawy nasycenia kolorów.
 • Ułóż wszystkie cztery fotografie obok siebie, jak zrobił to tutaj James Osmond, lub połącz je w jedno zdjęcie.

 5 Album od A do Z

Stwórz alfabet, wykorzystaj otaczające Cię przedmioty

Kolejnym twórczym pomysłem jest utworzenie za pomocą fotografii własnego alfabetu. Wystarczy fotografować pojedyncze litery, czy to na znaku drogowym, tablicy rejestracyjnej, w gazecie, czy na opakowaniu żywności. Na koniec można je połączyć w jedno zdjęcie i wydrukować lub wykorzystać pojedyncze litery do uzyskania własnych niepowtarzalnych magnesów na lodówkę. Dla utrudnienia możesz wymyślić sobie jakiś konkretny temat, np. fotografowanie liter na określonym kolorze tła lub szukanie danej litery na przedmiocie, którego nazwa rozpoczyna się na tę samą literę.

Zacznij już dzisiaj…

 • Rób zdjęcia z ręki i używaj szeroko otwartej przysłony lub wyższych wartości ISO, co umożliwi ci korzystanie z krótkiego czasu naświetlania.
 • Stosuj większy kadr - dzięki temu przedstawisz litery wraz z otoczeniem.
 • Używaj szerokiego zoomu, aby jedno szkło dało Ci wiele opcji kadrowania.