Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Kreatywne fotografowanie: 5 bezcennych porad mistrzów cz.12

Kreatywne fotografowanie: 5 bezcennych porad mistrzów cz.12
Poznaj 5 bezcennych porad fotograficznych od mistrzów fotografii i rób lepsze zdjęcia.

1 Fotografuj zimowe scenerie

Nadaj oryginalny wygląd śnieżnym krajobrazom

Jeżeli nie będziesz się starał, Twoje zimowe pejzaże mogą stać się bardzo sztampowe. Jak zawsze, niezwykle ważna jest staranna kompozycja kadru. W celu uzyskania minimalistycznych obrazów, uwieczniaj duże połacie śniegu i nie próbuj za wszelką cenę wykluczać z kadru ludzi. Sposób, w jaki kontrastują oni i wchodzą w interakcję z zimowym krajobrazem, sam w sobie może stanowić wspaniały temat zdjęcia.

Eksperymentuj z różnymi ustawieniami balansu bieli - tryb Światło żarowe pozwala nadać efektowny niebieski odcień scenom fotografowanym w dzień, wzmacniając zimową atmosferę obrazów - i wykorzystuj pochmurne dni na zabawy, polegające na stosowaniu długich czasów ekspozycji do zarejestrowania w twórczy sposób rozmytego ruchu (www.jeremywalker.co.uk).

Zacznij już dzisiaj...

 • To, czy Twoje krajobrazy będą ostre czy rozmyte, zależy od tego, jaki efekt artystyczny chcesz uzyskać. Umiejętne połączenie obu tych cech obrazu często pozwala stworzyć bardzo dynamiczny obraz. Zamocuj aparat na statywie, aby statyczna część sceny została zarejestrowana jako ostra, i ustaw długi czas otwarcia migawki, co pozwoli Ci rozmyć ruch fal i chmur. W tym celu konieczne może się okazać zastosowanie filtru szarego.
 • Oczywiście, surowe, zimowe pejzaże świetnie prezentują się w czerni i bieli, włącz zatem w aparacie styl przetwarzania obrazu Monochromatyczny i fotografuj w formacie RAW, aby móc od razu zobaczyć na tylnym wyświetlaczu, jak będzie wyglądała scena w odcieniach szarości. Ponieważ zapisujesz zdjęcia w plikach RAW, zachowane zostaną wszystkie informacje o kolorze, co da Ci szansę przeprowadzić potem konwersję do postaci monochromatycznej w Lightroomie lub innym tego typu programie i poprawić jeszcze bardziej tonalność obrazu.
 • Podczas fotografowania ośnieżonego krajobrazu, aparat może mieć tendencję do niedoświetlania ujęć. Dlatego aby uniknąć na zdjęciach szarego śniegu, należy dodatnio skompensować ekspozycję.
 • Przed wejściem do domu, umieść lustrzankę w plastikowej torbie i szczelnie nią ją owiń, tak by para wodna skondensowała się na worku, a nie na samym korpusie aparatu.

 

Kolekcjonuj odbitki fotograficzne

2 Kolekcjonuj odbitki fotograficzne

Kupowanie wspaniałych zdjęć nie zawsze wymaga dużych nakładów finansowych

Będąc zapalonym fotografem, łatwo ugrzęznąć w technicznych aspektach, związanych z przysłoną czy ogniskową, i zapomnieć o tym, że zdjęcia mogą być również świetną inwestycją. Jak dotąd, najdroższym zdjęciem w historii jest praca Petera Lika zatytułowana "Phantom", za którą zainkasował on 6,5 miliona dolarów.

Oczywiście, możliwe jest nabycie odbitek, nawet dość znanych autorów, za dużo bardziej rozsądne pieniądze. Najlepiej zacząć od odwiedzenia kilku galerii fotografii. "Wydaje się, że mamy obecnie całkiem dobry czas na to, by wejść w coś, co w języku sprzedawców sztuki określane jest rynkiem o wciąż jeszcze zaniżonej wartości" - mówi Jane Lewis z The Week.

"Nadal można bowiem kupić odbitki fotografów oferujących swoje prace na aukcjach za sumę nie przekraczającą 500 zł". Redaktor Geoff Harris upolował podpisany wydruk zdjęcia zespołu The Clash, wykonanego przez cenionego fotografa gwiazd muzyki, Adriana Boota, za 120 zł w sklepie ze starociami i używanymi rzeczami. "Sama rama była warta znacznie więcej!" - mówi. Warto zatem odwiedzać i takie miejsca.

Zacznij już dzisiaj...

 • Odwiedzaj lokalne galerie, handlarzy sztuką i regularnie zaglądaj na targi staroci.
 • Warto również przeglądać poświęcone sztuce sekcje w serwisach aukcyjnych, takich jak eBay (www.ebay.com). Niektórzy ludzie kupują obrazy, nie znając ich prawdziwej wartości rynkowej, a następnie sprzedają je na eBay'u, ponieważ nie chcą zadawać sobie trudu negocjowania ceny z marszandami czy przedstawicielami domów aukcyjnych. Również podczas garażowych wyprzedaży i targów antyków zdarza się od czasu do czasu znaleźć gdzieś w kącie prawdziwy diament.
 • Zwiększ wartość własnych prac. To niezwykłe, że samo tylko oprawienie swoich najlepszych zdjęć i przygotowanie wystawy może sprawić, że zaczną być one postrzegane jako znacznie bardziej wartościowe! Skontaktuj się z lokalną gazetą i wykorzystaj media społecznościowe, aby nadać rozgłos takiemu wydarzeniu.

 

Sposób na makro  

3 Sposób na makro 

Rób ekstremalne zbliżenia kompaktem

Chcąc sfotografować płatki śniegu, Aleksiej Kliatow wpadł na pomysł odwrotnego zamocowania obiektywu Helios 44M-5 do kompaktowego aparatu Canon A650. Oznacza to, że tylna część szkła zwrócona jest w stronę fotografowanego tematu. Do oświetlenia płatków Aleksiej używa latarki typu LED. "Heliosa 44M-5 wykręciłem ze starego aparatu na film marki Zenit" - mówi.

"Pozwala on uzyskać lepsze powiększenie, niż tryb makro mojego kompaktu. W aparacie zainstalowałem opracowany przez niezależnych programistów firmware Canon Hack Development Kit (CHDK). Oprogramowanie to jest w stanie wykonywać różnego rodzaju skrypty. Używam skryptu o nazwie Ultra Intervalometer: powoduje ciągłe wykonywanie zdjęć z automatyczną regulacją ostrości, przeprowadzaną przed każdym wyzwoleniem migawki". Aby uzyskać więcej informacji, zajrzyj na www.bit.ly/alexeysnowflake.

Zacznij już dzisiaj...

 • Możesz sprawdzić, czy Twój kompakt jest kompatybilny z oprogramowaniem CHDK http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK
 • Aleksiej mówi, że do wykonywania zdjęć tą techniką można wykorzystać dowolny aparat, ale powinien mieć obiektyw z zoomem i matrycę o dużej rozdzielczości.

 

 Zdobądź dyplom fotografa

4 Zdobądź dyplom fotografa

Zdaj egzamin, jeśli uważasz, że jesteś wystarczająco dobry...

Czy wiesz, tak naprawdę, jak "dobry" jesteś? Możesz się o tym przekonać, zdobywając tytuł lub dyplom członka, przyznawany przez którąś z organizacji, taką jak Królewskie Towarzystwo Fotograficzne (Royal Photographic Society) lub Stowarzyszenie Fotografów Ślubnych i Portretowych (Society of Wedding and Portrait Photographers).

Królewskie Towarzystwo Fotograficzne, na przykład, oferuje trzy poziomy członkostwa. Tytuł Licencjata (LRPS) świadczy o tym, że jego posiadacz potrafi umiejętnie posługiwać się aparatem w sposób pozwalający wykonywać technicznie nienaganne i kreatywne zdjęcia. Otrzymanie tytułu Członka (ARPS) wymaga zaprezentowania serii zdjęć, ukazujących określony temat wraz z opisem tego, co zdaniem autora mają one przedstawiać.

Z kolei tytuł Stypendysty (FRPS) przyznawany jest osobom, które wykażą bardzo wysoki poziom umiejętności technicznych i twórczych. Cały proces jest anonimowy, a każdy może najpierw zgłosić swoje zdjęcia nieoficjalnie - w celu uzyskania szybkiej informacji zwrotnej. Jest to zatem świetny sposób, aby dowiedzieć się, co sądzą na temat Twoich prac eksperci (www.rps.org).

 Zacznij już dzisiaj...

 • Uczestnicząc w przeglądach portfolio, możesz się dowiedzieć, jakiego poziomu zdjęć oczekuje się od członków stowarzyszenia oraz jakie fotografie spełniają kryteria oceniających.
 • Wcześniej warto jednak zaprezentować prace w ramach organizowanych konsultacji, podczas których eksperci wydadzą wstępną opinię na temat Twoich zdjęć.
 • Choć Twoje zdjęcia muszą mieć wysoki poziom techniczny, nie muszą być wcale wykonane najwyższej klasy lustrzanką. Wystarczy, że będą one spełniać określone przez organizatorów przeglądu kryteria.
 • Jesteś oceniany także za sposób prezentacji prac - w formie wydruków, pokazu slajdów lub fotoksiążek. Poświeć zatem nieco czasu na przygotowanie odbitek.

 

 Piękno porządku Obejrzyj kolekcję Marka Vesseya

5 Piękno porządku

Obejrzyj kolekcję Marka Vesseya

Marka Vesseya pochłonęła idea tworzenia sztuki w formie zbioru przedmiotów codziennego użytku. Spędza czas, poszukując tego jednego, trudno dostępnego wydania magazynu lub tej jednej książki, które uczyniłyby jego kolekcję kompletną. Mark bada każdy ich aspekt z zaangażowaniem godnym prawdziwego kolekcjonera.

Nawet najbardziej prozaiczne przedmioty mogą stanowić interesujący temat fotografii. Wielu z nas dorastało, będąc otoczonymi całymi rocznikami starych magazynów lub czasopism, ale nigdy nie myślało o ich uwiecznianiu w idealnie ułożonych rzędach. Zajrzyj na stronę internetową Marka, by zobaczyć jego najnowsze dzieło "William Shakespeare", przedstawiające komplet sztuk tego poety (www.markvessey.com).

 Zacznij już dzisiaj...

 • Chociaż zdjęcia Marka Vesseya przedstawiające grzbiety książek i magazynów mogą wydawać się niezbyt wymagającym rodzajem fotografii, ukazują one przemijający czas - większość takich wydawnictw przybiera obecnie formę cyfrową, dlaczego zatem nie spróbować uchwycić jak największej liczby zdjęć rzędów różnorodnych książek?
 • Zastanów się, jakie przedmioty w Twoim domu same w sobie mogłyby być tematem estetycznych obrazów.
 • Podczas gdy Mark ma niezwykle realistyczne podejście do tematu, możesz wprowadzić więcej efektów surrealistycznych, poprzez kreatywne wykorzystanie ostrości (lub jej braku) i ciekawy sposób przetworzenia obrazu.