Test aplikacji: programy dla obserwatorów nieba

Test aplikacji: programy dla obserwatorów nieba
Poniżej przedstawiamy test pięciu aplikacji programów dla obserwatorów nieba.

Skyview

Aplikacja jest dostępna zarówno na Androida, jak na iOS, nie tylko identyfikuje obiekty na niebie, ale w przypadku gwiazdozbiorów zarysowuje także ich kształt. Wystarczy skierować swoje urządzenie w stronę nieba w celu zidentyfikowania galaktyk, gwiazd, konstelacji i satelitów (w tym Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i teleskopu Hubble’a) przelatujących nad lokalizacją użytkownika.

Niestety, w darmowej wersji SkyView nie pozwala na przybliżanie i oddalanie obrazu. Może jednak wyświetlać trajektorię obiektu po niebie, jak również informacje o wybranych obiektach, planetach i satelitach. Istnieje też możliwość ustawienia powiadomień dla określonych wydarzeń, np. obserwacji danej gwiazdy, czy przelotu satelity.

SkyView oferuje również funkcję "podróż w czasie", która pozwala na oglądanie nieba takiego, jakim było w wybranym momencie w przeszłości lub w przyszłości, na podstawie znanych orbit ciał niebieskich. Appka daje też możliwość wykonywania zdjęć, co nie jest typową funkcją tego rodzaju programu.

Skyview
Producent: Terminal Eleven
Platforma: Android, iOS
Oceny
Możliwości: 7/10
Łatwość obsługi: 8/10
Ocena ogólna: 7,5/10

SkySafari

SkySafari oferuje obszerną bazę danych gwiazd, planet i innych obiektów niebieskich (zobacz także: Terraforming - budowanie nowej Ziemi w nowym miejscu) także w trybie offline. Można je oglądać w trybie rozszerzonej rzeczywistości, wraz z animowanymi wizualizacjami i informacjami na temat historii, mitologii i odkryć naukowych związanych z wybranymi obiektami kosmicznymi.

Widok mapy nocnego nieba daje się dostosować do bieżących potrzeb, usuwając horyzont, zmieniając widoczność gwiazd na podstawie jasności i styl renderowania Drogi Mlecznej. Interesujące obiekty wyszukiwać można w ogromnej bibliotece. Ponadto w SkySafari można zobaczyć listę ciekawych obiektów, które będą danego dnia widoczne na niebie w danym miejscu a także włączyć tryb nocny, który nie będzie raził światłem podczas używania poza domem. Nie zabrakło obsługi kompasu smartfonu przy nawigacji.

Oferowane są różne płatne rozszerzenia programu, w których znajdujemy dodatkowe funkcje, takie jak wycieczki po niebie z narracja lektora, tryby orbitalne i widoki galaktyk. Jeszcze bardziej zaawansowane wersje, SkySafari Plus i SkySafari Pro, zawierają rozszerzoną bazę danych i więcej funkcji, w tym m. in. sterowanie teleskopem za pośrednictwem sieci Wi-Fi.

SkySafari
Producent: Simulation Curriculum Corp.
Platforma: Android, iOS
Oceny
Możliwości: 9,5/10
Łatwość obsługi: 8,5/10
Ocena ogólna: 9/10

Star Walk 2

Aplikacja ta wyróżnia się spośród wielu innych starannością wykonania i estetyką obrazu. To pełnowartościowy interaktywny przewodnik astronomiczny. Znajdziemy w nim mapy nocnego nieba, opisy konstelacji gwiezdnych i ciał niebieskich oraz trójwymiarowe modele planet, mgławic, a nawet sztucznych satelitów okrążających orbitę Ziemi.

O każdym ciele niebieskim zebrano tu spory zasób informacji naukowych i ciekawostek. Udostępniania jest również galeria zdjęć z teleskopów. Programiści dodali też opcję dopasowywania obrazu wyświetlanej mapy do części nieba, pod którą aktualnie znajduje się użytkownik. W aplikacji szczegółowo opisano też m.in. każdą fazę Księżyca. Appka śledzi lokalizację urządzenia i pokazuje dokładnie część nieba, którą widać w danym miejscu i o danej porze. Można uruchomić też funkcję ruchu obiektów w czasie, która m.in. pokaże nam, w którym miejscu wybrana gwiazda będzie znajdować się za godzinę lub dwie.

Augmented reality nakłada na ekran piękne obrazy wizualizujące stworzenia i postacie od których nazwy wzięły gwiazdozbiory. Poza tym można oglądać różne obiekty takie jak mgławice, zdjęcia planet i wysłanych przez człowieka w kosmos satelitów. W wersji płatnej możliwe jest włączenie dodatkowych filtrów np. oglądanie niewidzialnego kosmosu w zakresie promieniowania rentgenowskiego i śledzenie ponad ośmiu tysięcy sztucznych satelitów.

Star Walk 2
Producent: Vito Technology
Platforma: Android, iOS, Win
Oceny
Możliwości: 8,5/10
Łatwość obsługi: 7,5/10
Ocena ogólna: 8/10

Star Chart

Wykorzystując technologię GPS, dokładną trójwymiarową mapę Wszechświata i inne funkcje, Star Chart oblicza, w czasie rzeczywistym, bieżącą lokalizację każdej gwiazdy i planety widocznej z Ziemi i pokazuje dokładnie, gdzie się znajdują, nawet w świetle dnia.

Aby dowiedzieć się jak nazywa się gwiazda, która zwróciła naszą uwagę, wystarczy skierować na nią swoje urządzenie. Jeśli chcemy wiedzieć, jak wygląda nocne niebo po drugiej stronie Ziemi, to wystarczy skierować urządzenie na ziemię pod stopami Kolejnym elementem o którym warto wspomnieć w przypadku tej appki, są informacje o obiektach. Wybierając je otrzymamy takie dane jak masa, czy też odległości od ziemi. Nie zabrakło także wyszukiwarki. Niestety nie możemy wyszukiwać za pomocą frazy, a jedynie przeglądając gotowe listy obiektów.

Aplikacja Star Chart pozwala również wykupić podgląd dodatkowych obiektów takich jak satelity, deszcze meteorów czy też komety

Star Chart
Producent: Escapist Games Lim.
Platforma: Android, iOS, Win
Oceny
Możliwości: 6/10
Łatwość obsługi: 7/10
Ocena ogólna: 6,5/10

Sky Map

To chyba najbardziej znana na świecie aplikacja przeznaczona dla miłośników obserwacji nieba. Pierwotnie opracowana jako Google Sky Map, teraz została podarowana i udostępniona jako open source. Zapewnia nam aktualny podgląd na mapę gwiazd niezależnie od pory dnia i pogody. Dane są podawane w oparciu o naszą lokalizację oraz położenie urządzenia. Dzięki temu widok z ekranu telefonu możemy porównać z rzeczywistym widokiem na niebie.

Sky Map wyposażono w dodatkowy tryb nocny, który ułatwia korzystanie z aplikacji po zachodzie Słońca. W menu programu możemy wybrać jakie informacje będą widoczne na podglądzie. Wśród nich są między innymi: gwiazdy, gwiazdozbiory, planety, horyzont czy też katalog Messiera. W przeglądaniu mapy nieba pomaga również wyszukiwarka. Nie wskazuje ona bezpośrednio wybranego obiektu, a jedynie w którą stronę mamy obracać telefon, aby go ujrzeć.

Ciekawie prezentuje się podróż w czasie pozwalająca sprawdzić układ gwiazd dla wybranej przez nas dat, zarówno przeszłych jak i przyszłych. Niestety w aplikacji nie znajdziemy żadnych informacji o obserwowanych gwiazdach i planetach. Dodatkowo interfejs programu pamięta czasu Android 1.5, nie tylko nie pasuje do nowych wersji systemu, ale również prezentuje się przeciętnie przy wyższych rozdzielczościach i większych ekranach. To jednak tylko aspekty graficzne. Pod względem możliwości Sky Map to jedna z lepszych propozycji w swojej kategorii. Tym bardziej, że dostępna jest za darmo i nie zawiera reklam.

Sky Map
Producent: Sky Map Devs
Platforma: Android
Oceny
Możliwości: 7/10
Łatwość obsługi: 9/10
Ocena ogólna: 8/10

Zobacz także:

Smartfony i ich systemy operacyjne, czyli słówko o platformach
Test aplikacji: Aplikacje do zdalnej kontroli (remote desktop)