Czas zaczął się wtedy, kiedy zaczęła się masa
Nową metodę pomiaru czasu opracowała grupa uczonych z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Ich zdaniem dzięki niej uda się także dowiedzieć więcej o pochodzeniu czasu oraz zmienić międzynarodowy metryczny standard jednostki masy np. kilograma.
Czas, według kalifornijskich badaczy, można zmierzyć już za pomocą jednej cząstki elementarnej, która ma masę. To odróżnia ich sposób pomiaru od tradycyjnych czasomierzy, które opierają się na układach wielu elementów, czy to są części zegara, czy chociażby ciała astronomiczne. W laboratorium uniwersyteckim uczeni dokonali pomiaru falowych oscylacji kwantowych (tzw. częstotliwość Comptona) atomu cezu. Częstotliwości tych nie daje się zmierzyć tradycyjnymi urządzeniami. Obliczone zgodnie z równaniami mechaniki kwantowej, że masy cząstek zyskują nieznaną dotychczas dokładność. I dlatego właśnie wzorzec kilograma w Sevres może czuć się zagrożony.
Jak dodają naukowcy, pomiary powyższe oznaczają m. in., że czas pojawił się we Wszechświecie w chwili, gdy powstała pierwsza cząstka o określonej masie. Nie można bowiem rejestrować częstotliwości Comptona odmierzających super dokładny czas, nie mając do dyspozycji cząstek z masą.