CISPA przyjęta – co to oznacza dla Internetu?

CISPA przyjęta – co to oznacza dla Internetu?
Amerykańska Izba Reprezentantów pomimo ogromnej fali protestów nie tylko w Internecie, przyjęła kontrowersyjny akt prawny, znany jako CISPA. Projekt ten pojawił się ponad roku temu podczas kampanii walki z ACTA i był z tym osławionym pomysłem na walkę z piractwem porównywany. Zdecydowane kampanie przeciwko CISPA prowadziły internetowe społeczności z Mozillą i Redditem na czele.

 

Ustawa CISPA przedstawiana jest często, jako poważne zagrożenie dla swobód obywatelskich. W założeniach ma ułatwić przekazywanie danych o zagrożeniach sieciowych agencjom rządowym, strzegącym bezpieczeństwa państwa. Szczegółowe przepisy dopuszczają przekazywanie różnym służbom wielu objętych prywatnością danych o użytkownikach sieci. I to jest właśnie kość niezgody.

CISPA około roku temu została już raz odrzucona, jak się podejrzewa, głownie z powodu skojarzeń z ACTA. Oprócz polityków i środowisk biznesowych akt popierany jest też przez Facebooka, choć firma Marka Zuckerberga nie chwali się tym tak, jak jeszcze rok temu. Weto wobec CISPA zapowiada prezydent Obama.

Uważa się, że losy kontrowersyjnego aktu w USA mogą wpłynąć na to, co się dzieje, w dziedzinie ochrony prywatnych danych w Internecie w wielu innych krajach. W Unii Europejskiej toczy się właśnie debata nad rozwiązaniami zwanymi Wielką Reformą Prywatności. I są to problemy podobne do tych, z którymi borykają się obecnie Amerykanie.

.

.