Kwantowy Internet, który pracuje od 2,5 roku

Kwantowy Internet, który pracuje od 2,5 roku
 

Podczas gdy my od miesięcy emocjonujemy się kolejnymi rekordami naukowych ośrodków w odległościach oraz ilościach przesłanych kwantowo danych, okazuje się, że „superbezpieczny, kwantowy Internet” pracuje już około 2,5 roku w amerykańskim instytucie Los Alamos National Labs. Poinformował o tym MIT Technology Review.

Richard Hughes i jego zespół z Los Alamos ogłosili, że wykorzystują w kwantowych transmisjach danych alternatywną wobec obecnie testowanych architekturę sieci, porównywaną z kołem ze szprychami, w którym komunikacja rozchodzi się promieniście od i do centralnego „huba” (piasty), którym dane konwertowane są z qubitów kwantowych na konwencjonalne bity informacji i odwrotnie – tradycyjny sygnał zamieniany jest w splątany stan oznaczający w kwantowej fizyce określoną porcję informacji.

Zastosowane w laboratorium w Los Alamos rozwiązanie nie jest całkiem nowe. Dla naukowców, którzy testowali taka architekturę sieci głównym problemem było to, że przy zwiększaniu ilości danych i transmisji, pojawiają się problemy z wydajnością. Hughes twierdzi, że jemu i jego kolegom udało się rozwiązać te kwestię stosując w węzłach sieci lasery, jako urządzenia do przenoszenia kwantowych porcji danych.